REKLAM

Ahmet Nur Çebi'den flaş açıklamalar! Sergen Yalçın, Rosier, Ghezzal...

12

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, beIN SPORTS'a açıklamalarda bulundu.

Ahmet Nur Çebi'den flaş açıklamalar! Sergen Yalçın, Rosier, Ghezzal...

Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, beIN SPORTS'a açıklamalarda bulundu.

İşte Ahmet Nur Çebi'nin yaptığı açıklamalar:

-Diğer arkadaşlarımın baskısıyla bu görevi üzerime almak zorunda kaldım-

"Beşiktaş için arkadaşlarımdan zaman istedim. Mehmet Sepil başkan görevi bırakmak istediğinde ben de arkadaşlarıma 3-5 ay daha zamana ihtiyacım olduğunu söyledim. Sağolsun başkan da bunu erteledi. Diğer arkadaşlarımın baskısıyla bu görevi üzerime almak zorunda kaldım. Zor bir dönemdi. Pandeminin olduğu ortamda ağır bir yük olduğunu kabul ediyorum ama bunun üzerinden kalkmamız lazım. Kulüpleri temsil ediyorsunuz. Gizli de olsa birlik ve beraberliği sağlamak anlamında görevim var. Benden sonrası için de bu bir görevdir. Birlik ve beraberliğe ülkemizde ihtiyaç var. Futbolun en güzel tarafı saha içinde oynanmasıdır. Aradaki yaşanan söylemlerden uzaklaşmamız gerekiyor. Taraftarlarımızda bizden alacağı mesajlarla uzaklaşacak. Bunun için kulüp başkanları ve yöneticilerine büyük iş düşüyor. Adaletsizlik ve haksızlık duygusunu hissettiğiniz zaman tepki veriyorsunuz. Bunu yapanların tavır ve davranışlardan uzaklaşması gerekir. Adalet duygusunun olmadığı yerde huzur olmaz."

-Siz bu hakkı nereden buluyorsunuz?-

"Futbolda gelirin iyi paylaşılması lazım. Hakemler az hata yapmalı. Mümkün olduğunca hiç yapmamalı. Taraftarın kendini kötü hissettiği anlar oluyor. Hocalarımız hakemler ile ilgili yorumlar yapıyor. Yönetici aynı şeyi yapıyor. Televizyon programlarında tartışmalar başlıyor. Bazı programlarda bazı yorumcuların hakemleri eleştirdiğini görüyoruz. Bunlar taraftarlar tarafından seyrediliyor ve etkileniyorlar. Biz bir şey deyince yorumcular tepki gösteriyor ama siz bu hakkı nereden buluyorsunuz?"

-Bununla ilgili talebimiz var-

"TFF kurullardan oluşuyor. Birçok kurul var. Bu kuralların sağlıklı çalışmadığı, adil olmadığı, olamadığı algılar var. Bu algılar maalesef yıkılamıyor. Standartları yok. Kurullar artık, genel kurul üyeleri tarafından seçilmeli. Bununla ilgili talebimiz var."

-Elini kolunu sallayarak geziyorlar-

"Yasa ile ilgili çalışıyoruz. Spor yasası, yönetici arkadaşlarımızın bundan sonra bu değerli kulüplere zarar verebilecek tavır ve davranışlardan uzak durmasını sağlayacak. Yasanın asıl amacı ve bizi ilgilendiren tarafı bu olacak. Yöneticilerin ceza alması konusunda madde konulmasını istiyoruz. Kulüpler pandemiden ağır bir darbe aldı. Pandemi olmadan önce vaziyetimiz iyi değildi. Bankalar Birliği anlaşması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı sağolsun önümüzü açtı. Kulüpleri bu hallere getiren kişiler, elini kolunu sallayarak geziyorlar. Izdırabı biz çekiyoruz. Bu kulüpler değerlidir. Gelir ve giderinizi ayak uydurun diyor. Bunun dışına çıkanları TFF tescil etmiyor. Ben de buna destek veriyorum"

-Kenarda koşan bazı futbolculara milyonlar ödüyoruz-

"2 yıl ödemesiz, 7 yıl olmak üzere 9 yıl oldu. Bankalar artık 'yarısını biz alalım, yarısını da siz alın' diyor. Beşiktaş adına ağır kontratlar var. Sahanın kenarında koşup, topa ayağını Beşiktaş için bir kere bile vurmamış oyunculara milyonlarca euro ödüyoruz. Orada koşup oynamamalarının nedeni başarısız olmalarıdır, kimse başarılı oyuncuyu kenarda tutmaz. 2 yıllık süreçte üzerimizdeki ağır yükten kurtulacağız. Yeni kontratlarda bunlara dikkat edeceğiz. Başarı istiyorsan çok iyi scout yapacaksın. Böylecce kulüplerinize hem başarı hem de ekonomik rahatlık getireceksiniz. Artık durum budur. Gelire göre gider olacak. Bunun dışına çıkarsa lisans alamayacaksınız. Bir süre sonra bunun yarısını bankaya vereceksiniz."

-Korsan yayınların önüne geçilmesi gerekiyor-

"Umarım pandemi çok çabuk biter ve seyirci gelirlerimiz geri gelir. Sponsor gelirleri firmalardan sağlıyorsunuz. Onlar da zor durumlarda. Yayıncı kuruluşlarımıza son derece iyi ilişki içerisinde olmalıyız. Bizim de onlara katkı vermemiz gerekiyor. Pandemi varken yayıncı da zor durumda kaldı. Korsan yayınların önüne geçilmesi gerekiyor. Bu konuda adımlar attık. Kurallar, kanun ve yasa caydırıcıdır. Bu korsan konusu sadece yayında değil ki. Forma satıyorsunuz, atkı satıyorsunuz hepsinde korsan oluyor"

-Bizler de LİG AŞ gibi kuruluş kurarak...-

"Geçmişte bazı şeyler olur. Yapılmış olan şeyleri negatif görmüyorum. O tepkileri o zaman belki ben de verebilirdim. Yayıncı kuruluşun durumunu anlayışla karşılıyorum ama bizler de LİG A.Ş. gibi kuruluş kurarak yayıncı kuruluşlarla pazarlık yaparak kulüplerimizin gelirini arttırmak istiyoruz."

-Genç hakemlerin hata yapmasına ben razıyım-

"Hakemler ile ilgili geçmişte hakemlik yapmış olan insanlarla çalıştay yapmak istiyoruz. Buradan çıkan tabloyu TFF'ye sunmak istiyoruz. Bunları da Türk futboluna hizmet etmek adına yapıyoruz. Genç hakemlerin hata yapmasına ben razıyım."

-En azından derbilerde bunu yapalım-

"TFF Başkanı, 'hakemlerimiz iyi, yurt dışına gönderiyoruz' diyor. Biz de 'Yurt dışından yabancı hakem getirelim' diyoruz. En azından derbilerde bunu yapalım. Hakem açıklandığı an hakemin istatistiği açıklanıyor. Ben bu baskılardan dolayı bu teklifi sunuyorum. Eski tarihli gazetelerde bile hakemler tartışılmış."

-Sürekli ağlayan bir başkan gibi algılar oluştu-

"Geldiğim zaman içinde bulunduğum durumu Beşiktaş camiasına anlatmaya çalıştım. Bunu anlatırken de bazıları tarafından çok eleştirildim. Bizim ne durumda olduğumuzu görmelerini istedim. Kamuoyunda yanlış algı yaratıldı. Sürekli ağlayan bir başkan gibi algılar oluştu. Bu dertlerimi anlatırken, bu takımın şampiyonluğa oynayabileceğini de ifade ediyorum. Ben bu camianın bir parçasıyım. Herkes benim bildiklerimi bilmeli. Ben hiçbir zaman için umudumu kaybetmedim. Camia üyelerime kulaklarını tıkamasını istiyorum. Bana güvenin. Şu anda yapılan Bankalar Birliği anlaşması ile tüm sorunlar çözülmedi. Sadece nefes almamız sağlandı. Biz doğru yolda yürümezsek kulübümüz için kötü günler gelecektir. Transfer konusunda limitler var. Ekonomik anlamda düzelebilmemiz için bizim 9-10 seneye ihtiyacımız var"

-Transferler konusunda bizden çok şey beklemesinler-

"Transferler konusunda bizden çok şey beklemesinler, limitler var. Hesaplı olacağız. Altyapıdan oyuncu yetişecek. 1/4 ücretine 4 kat futbol oynayan futbolcular takımımıza kazandırdık."

-Şampiyon olmuş gibi davranamazsınız-

"Şampiyonluk havasına girebilirsiniz ama şampiyon olmuş gibi davranamazsınız. Önümüzde 11 lig, 1 kupa maçı var. Pandeminin verdiği yükler var. Fiziki olarak da etkileniyorsunuz. Bunlar rakip takımlar için de geçerli. Onlar da iyi ki varlar. Onlar olmasa biz futboldan zevk alamayız. Son 1-2 sene içerisinde diğer takımlarımızın da başarılı olduğunu görüyoruz. Antalyaspor finale kaldı. Makas kapanıyor. Rakiplere saygı duyuyorum. Gönlümden tabii ki Beşiktaş'ın şapiyon olması geçiyor"

-Bizim hocamız ile bir derdimiz yok-

"Beşiktaş'a Sergen hocayı getirdiğimiz için onur duyuyorum. Hocamız bizim için kıymetli ve değerlidir. Düzgün biridir. Çalışkandır, akıllıdır. Benim hocamın meziyetleri üst düzeydedir. Kendisi ile uzun yıllar görev yapacağımızı düşünüyorum. Onunla ilgili birçok konu gündeme getiriliyor. Bizim hocamız ile bir derdimiz yok. Onun da yok. Beşiktaşlılar bunları düşünmesin. 10 yıl hocasını değiştirmeyen bir kulüp olursak ve bunu da Sergen hoca ile yaparsak büyük keyif alaağız"

-Ghezzal ve Rosier cevabı-

"Ghezzal ve Rosier ile yoluma devam etmek istiyorum.  Kıymetli futbolcular. Başarılı oldukları için kolay bir süreç olmayacak. Umarım önümüzdeki sene Beşiktaş formasıyla sahada olacaklar."

-Beşiktaş taraftarını çok özledim ama..-

"Toplumun sağlığı her şeyden önemli. Pandemi kurallarına uymak zorundayız. Beşiktaş taraftarını çok özledim ama bazen "Canım cennet istiyor amma günahlar bırakmıyor" diye klasik bir söz vardır. Ben çok severim. Fakat ne gerekiyorsa onu yapmalıyız."

-Tercihim, 15’inde ligler bittikten sonra 3-4 gün sonra kupa maçının oynanması-

"TFF'ye ricada bulunacağım. Tercihim, 15’inde ligler bittikten sonra 3-4 gün sonra kupa maçının oynanması, sonuçtan ligler Avrupa’da ayın 23’ünde bitiyor. Dolayısıyla bizi alıp, 11 maçın arasına bir de bunu ekleyip Beşiktaş’ı yormalarını doğru bulmadığımı buradan beyan etmek istiyorum. Umarın onların kulaklarına buradan mesaj gider."

-Haftalarca küme düşme tehlikesi ile basket takımını yönettik-

"Türk spor kulüpleri amatörlükten çok uzaklaşmış. 75 Milyon TL harcıyorsunuz ve yarısı bile kasaya giriş yapmıyor. Sonra borçlanıyorsunuz ve faiz ödüyorsunuz. Son yapılan bankalar birliği anlaşmasında futbol takımı gelirleriyle amatöre para ödenmeyecektir. Basketbol takımı da, Voleybol takımı da kendi gelirlerinden ayakta durmalı. Geçen sene basket takımında Banvit kapandı ve onların 20-21 oyuncusunu aldık. Haklarını helal etsinler. Biz ağır bir risk aldık. Haftalarca küme düşme tehlikesi ile basket takımını yönettik ve şu anda başardık. 15 milyon Euro harcayan takımlarla potada sağlıklı şekilde mücadele ediyoruz. Biz 600 bin Euro harcadık."

-Lütfen takımlarınızı kurun, bizlerle birlikte sahaya çıkın-

"Kadınlarımız bizim baş tacımız. Biz bunun için gereken önemi fiilen kulüp olarak da göstermeye çalışıyoruz. Rakiplerimize sesleniyoruz. Kadın futbolunda da heyecanı daha ön plana çıkarabilmek için lütfen takımlarınızı kurun, bizlerle birlikte sahaya çıkın. Sözde değil fiiliyatta kadına değer verelim. Kadın futbolunu ön plana çıkaralım. Kadınlarımızın değerini topluma gösterelim"

-Fikret beyin zamanında bir şeyler yapıldı, sonuca varılamadı-

"10 yılı inceliyoruz. Pandemiden dolayı gecikmeler oldu. Rapor incelenirke, ihbarlar geliyor. Camiamız bu konuda aşırı derecede baskı yapıyor. Serdal Adalı, '7 yılın hesabını soracağım' dedi; ben de '10 yılı soracağım' dedim ve bu 10 yılı inceletiyorum. Fikret beyin zamanında bir şeyler yapıldı, sonuca varılamadı. Bugün biz gereğini yapıyoruz. Camiam bana güvenmeli. Rapor tamamlandığında ne gerekiyorsa yapacağım"

-"Sihirli değnek" cevabı-

'Elinizde sihirli değnek olsa neyi değiştirirsiniz' sorusuna Ahmet Nur Çebi; "Borçlu olan kulüplerin hepsinin borcunu sıfırlamayı çok isterdim. Ama başlarına da bundan sonra gelecek olan kişilerin aklı selim olmalarını, mümkün olursa da onları seçip oraya koymayı isterim."

-Huzursuz bir futbolun tadı ve keyfi olmayacak-

"Birlik ve beraberlik olmadan huzur olmayacak. Huzursuz bir futbolun tadı ve keyfi olmayacak. Huzurlu olabilmek adına birbirimize sevgili ve saygılı, adil olalım. Birbirimizin hak ve hukuklarına tecavüz edilmesine ortak müdahale edelim."

-VAR’ın hataları azalttığını düşünüyorum-

"VAR’ın hataları azalttığını düşünüyorum. Nasıl idare ettiğiniz, ne niyetle idare ettiğiniz önemli. Eğer iyi niyetli idare ediyorsanız, gereken ihtimamı da gösteriyorsanız kıymetli. Ama eğer bu gerekli ihtimam orada gösterilmiyorsa orada VAR’ın zararı olur."

-Onun o söylemi Beşiktaş camiasının söyleminin ta kendisidir-

"Sahada maçı yakın seyreden teknik direktörlerin, hakemlerle ilgili söylediği sözlerin önemsenmesi gerektiğini düşünüyorum. Yöneticilerin söylediklerinden daha önemli çünkü onlar daha önemli ve bilinçli konuşuyorlar. Son maçta hocamızın Fenerbahçe maçını yöneten hakemle ilgili bir söylemi vardı. Onun o söylemi Beşiktaş camiasının söyleminin ta kendisidir."

Haber Kaynağı: ortacizgi.com

Bursa İnegöl Lastik Yol yardım

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 12 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 BEŞİKTAŞ 33 22 5 6 37 71
2 FENERBAHÇE 33 20 6 7 26 66
3 GALATASARAY 33 20 5 8 33 65
4 TRABZONSPOR 34 16 11 7 9 59
5 ALANYASPOR 34 15 7 12 15 52
6 HATAYSPOR 33 14 8 11 13 50
7 GAZİANTEP 32 13 11 8 10 50
8 SİVASSPOR 33 12 14 7 7 50
9 FATİH KARAGÜMRÜK 33 13 10 10 9 49
10 GÖZTEPE 34 12 10 12 3 46
11 ANTALYASPOR 34 9 15 10 -10 42
12 KONYASPOR 33 10 11 12 -1 41
13 RİZESPOR 33 9 12 12 -12 39
14 HELENEX YENİ MALATYASPOR 33 8 13 12 -5 37
15 ANKARAGÜCÜ 33 10 7 16 -12 37
16 KASIMPAŞA 33 9 9 15 -13 36
17 KAYSERİSPOR 33 8 10 15 -17 34
18 BAŞAKŞEHİR FK 32 8 9 15 -16 33
19 ERZURUMSPOR 34 7 10 17 -23 31
20 .GENÇLERBİRLİĞİ 33 8 7 18 -26 31
21 DENİZLİSPOR 33 6 8 19 -27 26

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.