REKLAM

Burak Alcan, yeni kanunu yorumladı! "1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak"

0

Denetim Kurulu Başkan Adayı Oğuz Kemal Bulut’un yönetiminde yer alan avukat Burak Alcan, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Burak Alcan, yeni kanunu yorumladı! "1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak"

Denetim Kurulu Başkan Adayı Oğuz Kemal Bulut’un yönetiminde yer alan avukat Burak Alcan, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

İşte Burak Alcan'ın yaptığı açıklamalar:

1-Spor kulüpleri statüleri yeni yasaya göre değişkenlik gösteriyor mu?

7405 Sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Madde 14. Gereği Spor kulüpleri dernek statüsünden çıkarılarak spor anonim şirketi vasfı kazanacaklar. Buna göre Spor kulüplerinin dernek olarak kurulma zorunluluğu ortadan kalkacak ve Spor Kulüpleri doğrudan Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın tesciliyle kurulacak.

2- Spor kulüplerine üye olma süreci nasıl olacak?

Yeni Kanunun 6. Maddesi spor kulüplerine üye olma sürecini düzenliyor. Buna göre 18 yaşını doldurmuş ve ayırt etme gücüne sahip herkes spor kulüplerine üye olabilecek. Üye olmak isteyen bireylerin yazılı olarak üyelik başvurusu yapması ve kulüp yönetim kurulunun başvuruyu 30 gün içerisinde karara bağlaması gerekiyor. Üyelik başvurusunun reddedilmesi ya haklı sebeple ya da tüzükte gösterilen sebeplerle olabilir. Onaylandığı halde zaten başvuru sahibine yazılı olarak bildirilecek.

2 - Spor kulüplerine yönetim kurulu üyesi olmak için aranan şartlar nelerdir?

Yönetim kurulu üyeliği şartları İki açıdan değerlendiriliyor. Öncelikle Türk Ceza Kanunu ve sonra spor federasyonlarının uygulayacağı cezalar açısından ayrı ayrı ele alabiliriz. 

Kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl ve daha fazla süreli hapis cezasına veya affa uğramış olsa bile Anayasal düzen ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet güvenliğine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, dolandırıcılık, sahtecilik gibi yüz kızartıcı suçlardan mahkum olanlar spor kulübü ve spor anonim şirketi yönetim, denetim, disiplin ve ihtiyari kurul üyelikleri görevlerini ifa edemezler. 

Spor Federasyonlarının şartlarına göre ise disiplin ve tahkim kurulları tarafından ya da spor federasyonlarının bağlı olduğu uluslararası kuruluşlar tarafından son 5 yıl içinde 1 defada 1 yıl veya toplam 2 yıl hak mahrumiyeti cezası almış olanlar spor kulübü, spor anonim şirketinde yönetim, denetim, disiplin ve diğer kurul üyelikleri yapamazlar. Bu kurullarda görev alamazlar.

3-Borçlanmayla ilgili sınırlamalar var mı?  Borçlanma nasıl olacak ?

Bu kanun ile spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri önceki yıl brüt gelirlerinin en fazla %10’una kadar borçlanabilir. Bu oranın üzerindeki borçlanmalar ise genel kurulun nitelikli çoğunlukla vereceği karar ile söz konusu olabilecek. Buradaki amaç yönetim kurullarının görev sürelerini aşacak şekilde sağlıksız borçlanmalarının önüne geçmek. Zaten mevcut durumda en mühim konulardan biri de bu. Büyük kulüplerin mali durumlarından da görüldüğü üzere borçlanma sınırları artık dengelenmek isteniyor.

4- Yeni yasaya göre spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurullarının cezai ve hukuki sorumlulukları nasıl düzenlenmiştir?

Spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurulu üyelerinin buradaki sorumluluklarını ceza hukuku ve özel hukuk olarak temelde ikiye ayırabiliriz. 

Ceza hukuku bağlamında spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurulu üyelerinin kanundaki düzenleme ve sınırlamalara aykırı fiilleri halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacağı düzenlenmiş.

Hukuki sorumlulukları ise; spor anonim şirketi başkan ve yönetim kurulu üyeleri mevzuat, tüzük ve esas sözleşmeden doğan yükümlülüklerini kasıt veya ihmalle ihlal ettikleri takdirde kulüp, şirket, pay sahipleri ve alacaklılara karşı verdikleri zararlardan müteselsilen sorumlu olacaklar. Ama yönetim kurulu üyesi zararın doğmasını engellemek için gerekli özeni gösterdiğini ispat ederse sorumluluktan kurtulacaktır.

5-Menajerlik sürecinde yeni yasaya göre ne gibi yenilikler söz konusu ?

Kanun; spor kulüpleri, spor anonim şirketleri ile profesyonel futbolcular ve menajerler arasında Gençlik ve Spor Bakanlığına ve TFF'ye bildirilen sözleşme dışında taraflara veya üçüncü kişilere doğrudan ya da dolaylı menfaat sağlayan başkaca bir hukuki işlemin tespiti halinde taraflara idari ve adli yaptırım uyguluyor. Buna göre resmi sözleşme dışında üçüncü kişilere menfaat sağlayan başka işlemlerin tespiti halinde menajerin lisansını iptal ediyor. Ancak futbolcu ve yöneticilere çok daha ağır yaptırımlar öngörmüş. Şöyle ki; ilgili futbolcu üç aydan bir yıla kadar müsabakalardan men ediliyor. Bu konuda en ağır yaptırımı ise kulüp yöneticilerine getiriyor; kanun maddesine aykırı davranan spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticilerine iki yıldan üç yıla kadar hak mahrumiyeti cezası verileceği düzenlenmiş. Ayrıca spor kulübü ve spor anonim şirketi başkan, yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri tarafından maddede belirtilen ücret sınırlamalarına uyulmaması durumunda haklarında bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Bu yaptırımlar dışında  menajerlik ödemelerine 2 milyon TL'nin altı ve üstü olmak üzere bir kriter koyuyor. Buna göre futbolcunun kazancı arttıkça menajerin alacağı yüzde düşecek. Menajere verilecek ücret en fazla; sözleşme süresince futbolcuya ödenecek brüt gelirin iki milyon Türk Lirasından az olması durumunda bu ücretin yüzde onuna kadar, brüt gelirin iki milyon TL'den fazla olması durumunda ise bu ücretin yüzde beşine kadar kararlaştırılabilecek.

Seçimlerle ilgili ise Burak Alcan şunları söyledi:

Denetim güven işidir, gri liste olarak bizim listemiz de bu güveni sağlayacak bir listedir. Başkanımız Oguz Kemal Bulut bey de cok tecrübelidir.

Haber Kaynağı: ortacizgi.com ÖZEL HABER

REKLAM

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 0 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Fenerbahçe 13 9 2 2 +22 29
2 Galatasaray 13 8 3 2 +13 27
3 Adana Demir 13 6 6 1 +10 24
4 Konyaspor 14 6 6 2 +7 24
5 Başakşehir 13 7 3 3 +4 24
6 Kayserispor 14 7 2 5 +5 23
7 Trabzonspor 13 6 5 2 +3 23
8 Beşiktaş 13 6 4 3 +8 22
9 Alanyaspor 14 4 5 5 -5 17
10 Gaziantep FK 13 4 4 5 0 16
11 Antalyaspor 12 5 1 6 -2 16
12 Giresunspor 13 4 3 6 -7 15
13 Kasımpaşa 13 4 3 6 -11 15
14 Hatayspor 13 4 2 7 -10 14
15 Karagümrük 13 3 4 6 -3 13
16 Ankaragücü 13 3 4 6 -5 13
17 Sivasspor 14 2 5 7 -6 11
18 İstanbulspor 13 2 2 9 -14 8
19 Ümraniyespor 13 1 4 8 -9 7

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.