REKLAM

Sergen Yalçın'dan basın toplantısında önemli açıklamalar!

19

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, Nevzat Demir Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Sergen Yalçın'dan basın toplantısında önemli açıklamalar!

İşte Sergen Yalçın'ın yaptığı açıklamalar:

-Burak Yılmaz ayrılarak kulübümüze ciddi bir ekonomik katkı yaptı- 

"Geçen sezon bittikten sonra takımımızın yüzde 70'i ayrıldı. 2 tane oyuncumuz kontrat fesih etti. Kiralıklar gitti. Boşa çıkan oyuncular da ayrıldı. Burak Yılmaz'ın gerçekten ciddi bir kontratı vardı.O da ayrılarak kulübümüze ciddi bir ekonomik katkı yaptı ve elimizi rahatlattı. Bazı oyuncularımızın gitmesi gerekiyor ve bazı oyuncuları almamız gerekiyor. Bütçe kısıtlaması var. 90-100 milyon Euro olan takım bütçesi şu anda 30 milyon Euro civarında. Biz de buna inmek zorundayız. TFF, kısıtlama koyduğu için transfer yapmakta zorlanıyoruz."

-Alınacak oyuncuların 4 tanesi taraftarımızı heyecanlandıracak...-

"Sezon bittiğinde de 7-8 oyuncu telafuz etmiştik. Alınacak oyuncuların 4 tanesi taraftarımızı heyecanlandıracak oyuncular olmalıdır. Diğer oyuncular sezon boyunca alternatif olabilecek oyuncular olmalı ve bütçeye uygun olmalıdır. Çok fazla açılamıyoruz. Şu anda aldığımız oyuncuların bütçesi camiamıza uygun. Bence biraz olayın bu tarafına bakmak lazım. Ağır gitmemiz çok normal. Çünkü daha çok zaman var. Görüştüğümüz oyuncular var. Biraz zaman gerektiriyor. Sabırlı olmalıyız. Zor bir süreçten geçiyoruz. Böyle bir dönem kimse beklemiyordu. Pandemi çok etkiledi. Hepimiz buna uymak zorundayız. Bizde camiamızın menfaatleri doğrultusunda buna uymaya çalışıyoruz. Biraz gerideyiz ama zamanla arayı kaparız"

-Hazırlık döneminin 10. gününde oynadık-

"Sezonu 3.sırada bitirdik. Ulaşabileceğimiz pozisyona ulaştık. Sezon bittikten sonra ön eleme maçını normalde şimdi oynamamamız gerekiyordu. Pandemiden dolayı yaklaşık hazırlık döneminin 10. gününde oynadık. Hazırlıksız yakalandık. Saha içi organizasyonumuz bozuktu. Hazırlık yapamadık. 3-4 günlük antrenmanla maçı 90 dakika oynayan oyuncularımız vardı. Daha iyi olabilir miydi? Tabii ki olabilirdi. Turu da geçebilirdik. Oynadığımız takım bizden çok daha hazırdı. Turu geçemedik. Son oynadığımız 2 maç daha olumluydu. Milli takımlarda olan oyuncular elimizde yoktu. Genç arkadaşlarımızı gördük."

-Benim onay vermediğim tek transfer Balotelli transferiydi-

"Ben mesajı televizyondan vermiyorum. Yönetimle her gün beraberiz. Tabii ki birlikte planlama yapıyoruz. Ben tek başıma planlama yapamam. İşin maddi kısmını ben konuşmuyorum. Sezon bitmeden başkanla planlamayı yapmaya çalıştık. Her zaman her şey istediğimiz gibi gitmiyor. Benim oyunculara onay vermem yeterli değil. Benim onay vermediğim tek transfer Balotelli transferiydi. Onay vermediğimde şunu da söyledim. 'Benim için soru işaretleri olan oyuncu. Net bir oyuncu değil. Bu sorumluluğu ben alamam. Maliyeti yüksek ve risk istemiyorum. Eğer siz sorumluluk alıp almak istiyorsanız, alabilirsiniz' dedim. Ortak karar vermeye çalışıyoruz. Maliyeti kulübümüze uygunsa, kapasitesi açıksa her oyuncuya kapımız açık. Tescil edilmeme sorunları da var. Kolay değil. Kontratlar 4-5 sene yapılmış. Bazı şeyleri değiştiremiyoruz."

-Bunu yapan arkadaşlar sanırım bu ülkede yaşamıyorlar-

"Aldığımız oyuncular anadolu takımlarında oynadığı bütçelere yakın bir sözleşme imzaladı. Olması gereken kadro genişliğinde bulunabilecek oyuncular aldık. Atakan'ı aldık. Hasic geri döndü. Benim genç oyunculara değer vermediğimi söylediler. Bunu yapan arkadaşlar sanırım bu ülkede yaşamıyorlar. Şu anda çok fazla genç oyuncumuz kadroda var. Bunları zaman zaman kullanıyoruz. Gençlere değer veriyoruz. Beşiktaş takımı PAF takımı değil. Burası büyük bir camia. Genç ve tecrübeli oyuncularımız olacak. Hepsiyle güzel bir karma yapıp hedefe oynamak istiyoruz. Şu anda yeterli kadroya sahip değilim. Daha zamanımız var. Başkanımız ciddi bir şekilde çalışıyor. Umarım kısa bir zaman zarfında takımımızı geniş bir kadro haline getiririz"

-Mutlaka 3-4 tane bizi hedefe götürebilecek oyuncular almak zorundayız-

"Bölgesel olarak sıkıntı yaşadığımız oyuncular var. Görüşmelerimiz devam ediyor. Biz '10 oyuncu lazım' dedik, belki 8 alırız. Belki içerideki oyuncularla bu açıkları kaparız. Mutlaka hedef koyabileceğimiz oyuncular almak zorundayız. Mutlaka 3-4 tane bizi hedefe götürebilecek oyuncular almak zorundayız. Zaten bunun için de şu an herkes çalışıyor"

-Alacağımız santraforun maliyeti yüksek olacak-

"Santrafor transferi yapılsa tabii ki çok daha iyi olurdu. Santrafor bizim için çok önemli bir bölge. Biz orada hata yapamayız. Montero genç bir oyuncu. Maliyeti çok değil. Geçen sene Deportivo'da 30'a yakın maç oynamış. Alacağımız santraforun maliyeti yüksek olacak. Beşiktaş'ın santraforu bellidir ve gidip alır gelirsin. Bizim kafamızda soru işareti olan oyuncuları alamayız. Hedef oyuncu almak zorundayız. Balotelli transferine o yüzden onay vermedim. Kafamızda soru işaretleri vardı. Net değiliz. Bana göre kimse net değil. Olabilir miydi? Tabii ki olabilirdi. Bize maç kazandıracak oyuncuya ihtiyacımız var. Larin'den de çok memnunuz. O bölgeye 1 oyuncu ihtiyacımız daha var. Sağ bekimiz yok. 4-5 bölgede eksiklerimiz var. Herkesten biraz sabır bekliyoruz. Avrupa'da bile transferler yeni yeni açılıyor. Camiamızı zora sokmak istemiyoruz. Geleceğimizi kapamak istemiyoruz. Onun için bazı transferleri düşünerek yapmak istiyoruz. Bu dönem biraz zorlu geçecek ama önümüz aydınlık"

-Rıza hoca ile görüşmedim, doğruyu söyleyeyim-

Rıza Çalımbay'ın Fatih Aksoy için Sergen Yalçın'a olumlu rapor verdiği yönündeki sözlerle ilgili Sergen Yalçın; "Ben Fatih konusunda Rıza hoca ile görüşmedim. Ben doğruyu söyleyeyim. Fatih Aksoy iyi yerlere gelebilir ama bence bu konulara çok fazla takılıyoruz. Biz bir karar verdik ve onu uyguladık. Belki taraftarımız bizi eleştirecek ama yapacak bir şey yok. Biz karar verdik ve uyguladık. Bu kadar önemli bir konu olduğunu düşünmüyorum. Neden bu kadar gündeme geldiğini anlamadım. Madem Fatih Aksoy bu kadar iyi oyuncuydu, Sivasspor bize neden teklif yapmadı? Kendisini kadromuzda düşünmedik. Saygı duymak lazım."

-Elneny için keşke gitmeseydi-

"Elneny için keşke gitmeseydi diyebilirim. Gerçekten iyi oyuncuydu. Rakamı çok yüksek ve Arsenal oyuncusu. Oradan bir oyuncuyu tekrar buraya getirmek kolay değil. Gidenlerin hepsi belli bütçelerin üzerindeydi. Onların gitmesi maddi anlamda takıma katkı sağladı. O kadroyu tutmamız mümkün değildi. TFF'nin limitinin üstündeydi."

-Elimizden geleni yapıyoruz-

"Camiamızın sağlığı ve huzuru için biz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Zor bir döneme denk geldik. Elimizden geleni yapıyoruz"

-Douglas ile maçtan önce konuştum-

"Douglas ile maçtan önce konuştum. 'Seni oynatmayı düşünüyorum' dedim. O da önemli bir sakatlık yaşadı. Hazır olmadığını söyledi. Bana göre çok doğru davranış sergiledi. Biz de oynatmadık. Büyütmenin anlamı yok. Dorukhan, Douglas, Larin gibi oyuncuları 10 günde maça hazırlamak zor. Oynamaya çalıştılar. Bazen olmuyor. Ligi 4. bitirseydik daha iyiydi. Şimdi 2 tane ön eleme oynayacağız. O da bizim için zor" dedi.

-Kaleci almayı kesinlikle düşünmüyoruz-

"Kale ile ilgili bir sıkıntımız yok. Son iki maç Utku oynadı ve bize güven verdi. Ersin'e çok güveniyoruz. İyi yerlere gelecek. Kaleci almayı kesinlikle düşünmüyoruz. Ersin ve Utku ile devam edeceğiz. Bu da genç oyuncularla aldığımız eleştirilere cevap olur. Yabancı kaleci almıyoruz. Onların iyi yerlere gelmesi camiamız için önemli. Oradan tasarruf yapıyoruz. En güvenli olduğumuz bölgemiz kaledir."

-Aboubakar, sağlık kontrolünden geçebilir mi bilemiyorum-

"Aboubakar iyi bir oyuncu. Camiamızı bilen bri oyuncu. Ciddi bir sakatlık problemi var. Sağlık kontrolünden geçebilir mi bilemiyorum. Kalinic, Ze Luis, Cisse transfer listemizde olan isimler. En faydalı olanı almak istiyoruz. Mutlaka biri olmak zorunda."

-Burası Beşiktaş, hedeflerimiz var-

"2 tane 19 yaşında adamı haftalarca kim oynatmış bakabilirsiniz. Ersin, Utku, Erdoğan, Alpay gibi birçok isim var. Bu kadar genç oyuncuların basında pompalanması sanırım ilk defa oluyor. Biz PAF ligine hazırlanmıyoruz. Biz büyük camiayız. Montero da 21 yaşında. Daha kaç tane genç oyuncu takımda olmalı? Son maçta Hasic ve Atakan ile oynadık. Kaleci 19 yaşında. Daha nasıl bir genç oyuncu almamız gerekiyor? Bu konuyu anlamıyorum. Perşembe günü Başkanımız ile basın toplantımız olacak. Mehmet Ekşi görece geldi. Ondan çok şeyler beklediğimizi anlatacağız. Gençlere ve altyapıya önem veriyoruz. Benden önce bu konular konuşulmuyordu. Ben gelince neden bu kadar gündeme geldi? Burası Beşiktaş. Hedeflerimiz var."

-Quaresma, planlamamızda kesinlikle yok-

"Quaresma ihtimali yok. Biz yaş sınırını zaten aşağıya düşürmeye çalışııyoruz. Ben de zamanında iyi hizmetler verdim. Bir gün gelir futbol biter. Futbol oyuncuyu bir gün terk eder. Quaresma çok yetenekli bir oyuncu ama artık bitti. Artık başka oyuncularla ilgileniyoruz. Quaresma, planlamamızda kesinlikle yok"

-Gökhan Töre ile ilgileniyoruz-

"Gökhan Töre ile ilgileniyoruz. Zaten kendisiyle de konuştum. Malatyaspor ile sorununu çözerse ona kapımız açık"

-Belki bir 6 numara transferi planlamamız olabilir, Ndiaye...-

"Merkezde oynayacak oyuncularımız var. Necip bizim için önemli bir oyuncu. Aşağıdan gelenlere örnek bir oyuncu. Onu her bölgede kullanabiliriz. Şu anda da sağ bek oynatıyoruz. İyi de performans sergiliyor. Belki bir 6 numara transferi planlamamız olabilir. Atiba'nın yaşı yüksek olduğu için onu biraz dinlendirmemiz lazım. Haftada 3 maç, Atiba için zor olabilir. Oğuzhan'ı o bölgeye hazırlıyoruz. Ritmini yakalamaya başladı. Ndiaye bizim planlamamızda yok."

-Sadece santrafor oyuncumuz 30 yaş ve üzeri olabilir-

"Yaşı yüksek oyuncuları alıp uzun süreli kontratlar yapmayacağız. Sadece santrafor oyuncumuz 30 yaş ve üzeri olabilir. Diğer bölgelere yaşı yüksek oyuncular almayacağız."

-Bir oyuncuyu çok yetenekli diye oynatamayız-

"Adem Ljajic, merkez oyuncusu. Kenarda oynatmayı düşünmüyorum. O yüzden orta sahada 6-8-10 diye bir ayrım yapmıyoruz. Kimin oynadığının değil, ne yaptığının önemi var. Bir oyuncuyu çok yetenekli diye oynatamayız. Bize uygun olarak oynaması önemli. 60 maçı düşünürsek oyuncuların hepsi oynayacak."

-Josef de Souza, benim sıcak baktığım bir oyuncu-

"Josef de Souza da çok net değiliz ama olabilir. Benim sıcak baktığım bir oyuncu. Şartlar uygun olursa düşünebiliriz"

-Hiç kimsenin yapmadığı indirimi Necip yaptı-

"Bir takım kurarken buraya 20 tane yetenekli oyuncu alamazsınız. Buraya 20 tane genç oyuncu alamazsınız. Bu takımı belli bölümlerden oluşturmak zorundasınız. Çok koşan oyuncular vardır. Dişlilerde çok değişik oyuncular olmak zorunda. Necip bizim için tamamlayıcı bir oyuncu. Eksik olan bir bölge Necip ile kapanabilir. Necip'e gereksiz tepki gösteriliyor. Çok önemli bir oyuncu. Biz de ona değer veriyoruz. Yeni dönem için çok ciddi bir indirim yaptı. Hiç kimsenin yapmadığı indirimi Necip yaptı. Bu bakış açısını anlamak zor."

-Beşiktaş, beni istediği sürece ben buradayım-

"Benim Beşiktaş ile kontrata ihtiyacım yok. Benim kontratımda tazminat da yok. Beşiktaş, beni istediği sürece ben buradayım. Ben buranın adamıyım. Burada yetiştim. İmza törenine 25 bin kişi gelmiş bir hocanın kontrata ihtiyacı yok. Ben başkanla her gün beraberim. Neden yönetime mesaj göndereyim?"

-Bizim hedefimiz Türkiye Ligi'dir-

"Bizim hedefimiz Türkiye Ligi'dir. Sonra Türkiye Kupası'dır. Oyuncuları bir yere vermiyoruz. Onları kiralıyoruz ve geri alacağız. Özellikle bunları bilsinler. Önümüzdeki sezon inşallah iyi bir sezon olur."

-Ayrılmasını istediğimiz oyuncular var-

"Rakiplerimiz güçleniyor. Belli bir iskelet kadroları var. Fenerbahçe fazla transfer yaptı. Biz onların biraz gerisindeyiz. Çok oyuncumuz ayrıldı. Bu sene kattığımız oyuncular şu an için yeterli değil. Önümüzde zaman var. Görüştüğümüz oyuncular var. Herkes çalışıyor. Alternatifli bir kadro istiyoruz. 3 günde bir maç oynayacağız. Ligin ikinci yarısı daha ağır. Muhtemelen bazı oyuncular gelecek. Ayrılmasını istediğimiz oyuncular da var. Umarım bunu 2-3 haftalık süreçte yaparız ve elimiz daha rahat olur"

-N'Koudou için 'kronik' dedim ama o ağzımdan çıktı-

"N'Koudou için 'kronik' dedim ama o ağzımdan çıktı. Sık sakatlandığı için öyle söyledim. Çocuğu da şimdi yakmayayım. N'Koudou iyi bir oyuncu ama sürekli sakatlanıyor. Onunla 1 sezon gitme imkanımız yok. Sakatlık oranı yüksek bir oyuncu. Geçen sene de bunu yaşadık. Yararlanabileceğimiz maksimum seviyede yararlanmaya çalışacağız."

-Adem ve Vida, indirim talebine cevap verirse iyi olur-

"Adem de Vida da planlamamızda var. Oyuncuların bütçeleri çok yüksek. Yönetim indirim talep etti. Ona cevap verirlerse iyi olur."

-2-3 tane sağ bek ile görüşüyorlar-

"2-3 tane sağ bek ile görüşüyorlar. Bize en uygun olanını umarım en kısa sürede alacağız. Bu hafta ya da önümüzdeki hafta bir oyuncu oraya gelir"

Haber Kaynağı: ortacizgi.com

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 19 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 GALATASARAY 2 2 0 0 4 6
2 ALANYASPOR 2 2 0 0 4 6
3 GÖZTEPE 2 1 1 0 4 4
4 FATİH KARAGÜMRÜK 2 1 1 0 3 4
5 BEŞİKTAŞ 2 1 1 0 2 4
6 FRAPORT-TAV ANTALYASPOR 2 1 1 0 2 4
7 ATAKAŞ HATAYSPOR 2 1 1 0 2 4
8 FENERBAHÇE 2 1 1 0 1 4
9 KASIMPAŞA 2 1 0 1 1 3
10 BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR 2 1 0 1 0 3
11 SİVASSPOR 2 1 0 1 -1 3
12 HES KABLO KAYSERİSPOR 2 1 0 1 -1 3
13 KONYASPOR 1 0 1 0 0 1
14 GAZİANTEP 2 0 1 1 -2 1
15 TRABZONSPOR 2 0 1 1 -2 1
16 GENÇLERBİRLİĞİ 2 0 1 1 -2 1
17 YENİ MALATYASPOR 2 0 1 1 -3 1
18 DENİZLİSPOR 2 0 1 1 -4 1
19 1 ANKARAGÜCÜ 1 0 0 1 -1 0
20 20.RİZESPOR 2 0 0 2 -3 0
21 2 BAŞAKŞEHİR FK 2 0 0 2 -4 0

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.