REKLAM

Samet Aybaba'dan teknik direktör, PSG, Chelsea ve transfer açıklaması!

31

Beşiktaş Kulübü Futbol A Takımları Genel Koordinatörü Samet Aybaba, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Samet Aybaba'dan teknik direktör, PSG, Chelsea ve transfer açıklaması!

İşte o açıklamalar;

- ORTAYA BİR TAKIM ŞEYLER ÇIKTI -

 "Ortaya bir takım şeyler çıktı. Bunları da paylaşmak istedik. Dışarıda bir sürü konu var tartışılan. Bunları paylaşalım, anlatalım. Camiamız her şeyi doğru bilsin, planlarımızı, hedeflerimizi bilsin." dedi.

- HOCA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR -

 "Hoca ile ilgili çalışmalar sürüyor. Kolay değil. Yerli hoca zaten 2 değerimiz vardı. Birisi Rıza Çalımbay, birisi Sergen Yalçın. Bizden önce Rıza Hoca gelmişti. Bir tek Sergen Yalçın var. İçimizden biri. İtibarsızlaştırmayalım. Hepsi kıymetli, değerli. Hepsini severiz. Kongre öncesi başkanımızın açıklamaları var. Antrenörler içerisinde değerlendirme yapıyoruz. Durumu biliyoruz. Kadro yapılanmasının ne kadar kötü olduğunu biliyorsunuz. İstişare ediyoruz. Bizim tercihlerimiz doğrultusunda teknik direktör bulma konusunda hemfikiriz. Çalışmalar devam ediyor." dedi.

- TRANSFER YAPAMIYORUZ -

"14 tane yabancı oyuncu şu anda mevcut elimizde. Transfer yapamıyoruz. Transfer sezonu da başlamadı. Bu oyuncularla ilgili ne yapabiliriz, bakacağız. Oyuncularımızı değerlerini bularak elden çıkarırsak yerlerine oyuncu alacağız. 2.5 aydır çalışıyoruz. Görüşmelerimiz var. Maç izlemeye gittik. Plan yaptık. Hedef, elimizdeki oyuncularla oturup konuşmak. Buna da başladık. Bir tek Chamberlain ile ilgili sakatlığı nedeniyle listeye yazılmayabilir. 1 tane boşluk var. İçerideki oyuncularla transfer görüşmelerini bitirdikten sonra çalışmaya başlayacağız." dedi.

- TEKLİF GELMEDİ -

Aboubakar'ın Arabistan'a transfer olma düşüncesi vardı. Kadro dışı kalanlardan direkt gelip 'Biz ayrılmak istiyoruz' diyen oldu mu? sorusuna; "Bu konuda bir gelişme yok. Hiçbir arkadaşım bize gelip 'Ben mutlu değilim, yapamıyorum, performansım düşük, katkım olmuyor, transfer görüşmesi yapabilirim' demedi. Hiç olmadı. Aboubakar her yerde konuşuyor, bir tek bize konuşmuyor. Bizim haberimiz yok bir tek. Burası Beşiktaş. İsteyen herkesi göndeririz. Şuradan başlayın, buradan herkes gider, ben de dahil. İstemeyen hemen gider. Aslolan Beşiktaş'tır. Marka değeri en yüksek takımdır. Oyuncu istemiyorsa hemen gider. Kim istemiyorsa gelsin, kulübün menfaatleri nedir, oyuncunun tekrar sağlıklı bir yere gidebileceği yere bakarız, sarılırız ve dağılır. Abartmaya gerek yok." dedi.

- TRANSFER TEKLİFLERİ VAR -

"Transfer teklifleri var. Özellikle bir takım şeylerden sonra, bazı düşüncelerimizin ortaya çıkmasına neden oldu. Çok eleştiriliyor. Kadro dışı kalanların böyle fikirleri yoktu, böyle fikirleri olması gerektiği için bir şeyler yaptık. Yoksa burada keyifleri iyi. Afrika Kupası'na gittiler. Hala keyifleri iyi. Keyfi iyi olmayan bir grup var, o da Beşiktaşlılar." dedi.

- YUSUF SARI AÇIKLAMASI -

" Beşiktaş kontratak oynamaz, büyük takımdır, futbol oynar, futbolu sahayı yönetir. O oyuncuyla ilgili sakın yanlış anlamayın. Böyle bir şey söylemek istemiyorum. Kaliteli ve iyi oyuncu. Beşiktaş gibi büyük bir takımın planında kontratak ve boş alan oyunu yoktur. Doğru doğru söyleyelim. Hiçbir görüşmem olmadı. Kaliteli bir oyuncudur, o düşüncedeki takımların yıldız oyuncusudur. Kendisine başarılar dilerim." dedi.

- CENK TOSUN VE SALİH UÇAN AÇIKLAMASI -

 "Cenk Tosun ve Salih Uçan ile devre arasından sonra görüşeceğiz. İki kez kendim birebir görüştüm. Oyuncunun performansı çok önemli. Biraz yükseltin dedim, küserek yapamazsınız. Siz yaptıkça bizi güçlendirirsiniz. Oyuncu güçlü olsun, katkısı olsun. Sizin sahadaki performansınız düşük olursa tartışılırsınız. Camia da bunu yapıyor. Onların takımda kalmasını istiyoruz. Kısa sürede çözeceğiz." dedi.

- SAMET AYBABA'DAN RIZA ÇALIMBAY AÇIKLAMASI -

"Beşiktaş'ın içinden çıkan değerleri itibarsızlaştırmamak lazım. Bizim aidiyet duygumuz var. Bu camianın içinden çıkan insanlarız. Ben Feyyaz ve Rıza'ya bunu söyleyecek duyguyu yaşamamam lazım. Bunu hayatım boyunca unutamam. Bizim duygularımız var. İçimizden yetişmiş en önemli figürlerden bir tanesi. Birlikte neler yaşadık, neler gördük. Yönetimsel bir karardı. Rıza Hoca'nın benim için, Beşiktaş için çok büyük değeri vardır. Camiamızın ufak tefek şeylerle meşgul edilmesi yanlıştır. Kendisine bu bilgiyi verdim. Ayrılırken biz doğru olanı yaptık. Ona bakıp bunu yaşamayacağımızı, bu duyguyu taşıyamayacağımızı düşündük. Rıza Hoca, başarılı bir teknik direktördür. Büyük başarılar elde ettik. Biz onunla dostuz, takımdaşız. Aramızda hiçbir sorun yoktur." dedi.

- ALTYAPI AÇIKLAMASI -

"Altyapıyı, evlatlarımı çok severim. Avrupa'nın en genç ülkesiyiz. Buradan daha çok katkı almamız lazım futbola, Avrupa futboluna katkı vermemiz lazım. Çok az süre alıyorlar. Bu doğru değil. Yaklaşımımız çok farklı olacak. 25 günlük süreçte en çok uğraştığım yer Mehmet Ekşi ile birlikte altyapı. 7 bölgeye ayrılacağız. Ülkemizin tamamında oyuncu izleme ekibimiz 3 kişi. Ajax'ta 300 kişi var. Diğer takımlarda 200-250 kişi. Sonra niye oyuncu yetişmiyor, yetiştiremiyoruz! Bunları konuşuyoruz ama icraate gelince hiçbir şey yapmıyoruz. Biz yapacağız. Şimdi orayı genişletiyoruz. Oyuncuların a takımda yer alması için antrenörlerle direkt diyaloğa gireceğiz. Hedefimiz buna yönelik çalışma yapan, başarısı olan antrenör arkadaşlarla görüşmek. Altyapı tarafı en önemli işim. Futbolda gelişmeyi, futbol ekonomisini doğru yönetmek için de altyapıyı farklı değer vermeniz lazım. Bir an önce Fulya'dan çıkmamız lazım. 5 takım sentetik sahada çalışıyor. Bu imkansızlıklara rağmen a takımda 6 oyuncu var. Bir tanesi oynuyor. Süresini uzatmak için görüşüyoruz. Çok sürpriz oyuncular var yaşları küçük. Değerlendireceğiz, kıymetlendireceğiz." dedi.

- GÖKHAN İNLER AÇIKLAMASI -

"Gökhan İnler eski futbolcumdur, çok kaliteli çocuktur. Nasıl anlaştıklarıyla ilgili hiç yazılı bir şey yok. Kim ne dediyse hiçbir şey yok ortada. Gökhan bana geldi, oturduk konuştuk. 'Bana jübile yapacaklarını söylemişlerdi' dedi. Var mı bir şey dedim, 'Yok' dedi. 'Nasıl, Beşiktaş'ta jübile yapacaksın da seninle ilgili bir sözleşmesi yok' dedim. Bakacağız, askıda kaldı. Futbolcu olmayacak tabii ki. Gökhan kaliteli bir çocuk, değerlendirecek bir şey bulursak gereğini yapacağım." dedi.

- SERGEN YALÇIN AÇIKLAMASI -

"Sergen Yalçın doğal aday. Şimdiye kadar görüşmedik. Yaparız ama... Antrenör adayları var, başka adaylar da var. Bir takım şeyleri doğru toparlamak lazım. Biz henüz başındayız. Kadro planlamasını nasıl yapacağız, eldeki oyuncularla nasıl değişim olacak, kadro yapıp hocaya vereceğiz.  Hoca adaylarımız var. Sergen Hoca da var içinde. Teknik direktörler de düşünüyordur teklif yaptığımız. Maçları izliyorlardır elbette. Orada sıkıntılarımız var. Sergen ile konuşmadığımız için anlaşamadık. Konuşursak anlaşırız." dedi.

- OYUNCULAR DİSİPLİN YOK DİYOR -

 "Oyuncular diyor ki 'Bu takımda hiç disiplin yok', 3 senedir bu takımda hiçbir oyuncuya cezai yaptırım uygulanmadı. 'Birbirimize dokunmuyoruz, birlikte hareket etmiyoruz. Soyunma odasında bile bir arada değiliz. Takımın lideri yok.' diyor oyuncular. Bu kadar büyük bir markadan, bu tür sorunların biriktiği bir yerden nasıl başarı bekliyorsunuz. Beşiktaş bu söylediğim şeylerin tamamını kaybetmiş. Bu arkadaşlara bir mesaj vermek lazım değil mi? Ücretler, Beşiktaş'ın o 2 yıl üst üste olduğu zamandaki kadar var." dedi.

- BAŞARI YOK -

"Ortada bir başarı yok. Duygu yok. Heyecan yok. Performansla ilgili gelişim yok. Oyuncuların hepsi bunlardan şikayetçi. Tekrar eski hallerine dönsünler istiyoruz. Bunlar bizim oyuncularımız. Onlarla görüşüyoruz. Bir şey yapmamız lazım. 60 milyon euro oyuncu bütçemiz var. Olabilir mi bu kadar kötü performans. Biz hiçbir şey yapmayacak mıyız! Koşacaklar, keyif yapacaklar, gidecek, gelecek, takım kazanmış kazanmamış umrunda olmayacak. Böyle bir yapı olabilir mi? Yapmayın arkadaşlar, burada büyük bir marka, kulüp var. Bu değerlere uymak zorundasınız. Çalışmak zorundasınız. Alacaklarınız ödenmiş, ekonomik sıkıntı yok. Karşılığında hiçbir şey vermemişsiniz. Mesaj vereceğiz. Genç oyuncu tercihini artıracağız. Bu nedenle kadro dışı kararları verildi. Zaten içerideler. Bir yerde değiller. Bunlar bizim oyuncularımız. Burada katkıları artarsa zaten bizim mukaveleli oyuncularımız. Yaptığım değil, tavsiye olacak. Hocaya oyuncuları anlatacağız. Beşiktaş'ın nasıl bir takım olduğunu anlatacağız. Beşiktaş coşkulu, mücadelecidir. Başka bir boyuttur Beşiktaş. Bunları yaşatırsanız camia olarak yükselirsiniz."dedi.

- AFRİKA KUPASI ŞANS -

"Afrika Kupası bizim için şans. Oyuncularımız test edilecek. Bizi doğru temsil ederler. Değerini de bulursa Beşiktaş'tan büyük kimse yok. O doğrultuda ne yapılması gerekiyorsa yaparız."

- BÜTÇEMİZ 6 MİLYON EURO -

"Direkt yetkili benim. Başkanımla direkt temas kuruyorum. Paramız var. Bütçemizde 6 milyon gözükse bile, futbolu farklı yöneten kulüplerimiz var ülkemizde. Biz de onlardan öğreniriz nasıl oluyor, nasıl yapılıyor. Biz de oradan yürürüz. Bu ülkede her şey yapılıyor arkadaşlar. Beşiktaş'a olunca birden farklı niye böyle oluyor anlayamıyorum. Herkes tek yürek masaya vuruyor, yaparım yaptım diyor. Beşiktaş olunca çok eleştiriliyor. Öyle değil mi? Biz böyle bir şey yapsak hemen direktör onu yaptı, başkan bunu dedi. Camiamızı toparlamak lazım. Yapıyorlar, örnekleri var. Hiç öyle feda dönemi gibi değil. Çok şükür, o dönem çok farklıydı. Bu dönem başka bir dönem. Başkanımızın vizyonunu biliyorsunuz. Uğraşıyoruz. Her şeyin en iyisini yapacağız."

- YENİDEN YAPILANACAĞIZ -

"Planlıyoruz şimdi. Yeniden yapılanacağız. Biz bu kulübün içindeki, dışındaki değerleri herkese anlatacağız. Onları yönetmeye, yönlendirmeye çalışacağız. Transfer yapacağız, altyapıya önem vereceğiz, plan yapacağız, birlikte hareket edeceğiz. Beşiktaş camiasının en zor günlerinden biri ama umutsuz değiliz. Biz işi bilen ve doğru yapmayı bilen insanlarız. Her şey doğru olsun diye mücadele edeceğiz. Her şeyin iyisini yapacağız. Transferin, altyapının... Bir sürü planımız var. Umutsuz değiliz, süreye ihtiyacımız var. Yeni sezon başında 'Beşiktaş gerçekten bir takım şeyleri halletti' diyeceksiniz. Bu ligin en önemli figürlerinden biri olacak Beşiktaş. Sakin, akıllı, mantıklı, doğru planlayarak bu işleri çözmemiz lazım." dedi.

- 2-3 HOCA VAR -

 "Hoca adayları o kadar çok ki, çoğunu unuttum. Başkanımızın görüştüğü 2-3 hoca var. Yazılanların çoğu doğru değil. Çoğuyla görüşme olmadı. Planlamamızı hocamıza anlatacağız. Şöyle bir takım kuracağız, gençlere öncelik tanıyacağız, doğru ve iyi transferler yapacağız." dedi.

- PSG VE CHELSEA İLE GÖRÜŞTÜK -

" Chelsea ve PSG ile görüştük. Onlar bize isim verdi. Biz de isim verdik. Anlaşamadık. Bu konuda anlaşamadık. Devre arası zor. Chelsea ve PSG'nin de hedefleri var, biz de takımımızla ilgili farklı şeyler düşünüyoruz. Devre arası bir sonuç çıkmasa da sezon sonu bir şeyler çıkacaktır." dedi.

- PLAN BU -

"Planladığımız 1.5 seneyi kapsayan oyuncu bulabilmek. İlk plan bu. Sayısı biraz daha az olacak. Sonrasında yeni sezon başında artıracağız. Herkes genç oyuncu falan. Öyle bir oyuncu tiplemesi yok. Biz artık genç oyuncuyu dışarıdan değil altyapıdan sağlayacağız. Kiralık değil, 1.5 senelik oyuncu düşünüyoruz. Çalışmalarımız bu doğrultuda gidiyor. Biz genç oyuncularımız süre alsın istiyoruz. Rıza Hoca da istekliydi ama dönem çok önemli. Genç oyuncu oynatma dönemi de çok önemli. Beşiktaş'ı sadece altyapıyla yönetmek çok sağlıklı değil. Oradan gelen oyuncuların daha çok süre alması için çalışıyoruz. 4 stoperimiz vardı, şimdi 3'ü yok mesela." dedi.

- HEDEF TÜRKİYE KUPASI -

 "Türkiye Kupası'nı çok net hedefliyorum. Özel prim sistemi planladım. En büyük hedefimiz o. 25 gündür onu düşünüyorum. İkinci hedef, UEFA'ya katılacak bir sıralama. Gelecek oyuncularla bunu yakalamamız lazım. Kupa, birinci hedef. Oyuncularla ilgili bazı şeyler değişmedi. Burası Beşiktaş. Beşiktaş'ın bir oyun karakteri var. İçinde coşkulu, hızlı, cesaretli oyun var. Oyun içinde kalmak, saygı var. Biz futbolcuğumuzda da bu vardı. Rahmetli Süleyman Ağabey'in 'şerefli ikincilik' sözü vardı. Biz hep o yüzden oyuna saygı yüzünden yaşıyorduk. Aynı değerlere sahip olacaklar. Kulübe saygı duyacaklar. Sahada her şeylerini verecekler. Beşiktaş'ın istediği budur. Taraftarımız bize 'Mücadele edin, skor önemli değil' derdi. Taraftarımız hala aynı."  dedi.

- LİDER OYUNCU BULMAK KOLAY DEĞİL -

"Lider oyuncu bulmak kolay değil, devre arası oyuncu bulmak kolay değil. Bulmaya çalışacağız. Eksikleri biliyoruz. Ne kadar doğru yapabiliriz, ona bakıyoruz. Çok zor. Bizim istediğimiz oyuncuları kulüpleri vermek istemiyor. Onların verdiklerini biz almak istemiyoruz. Ortada bir sorunlar yumağı var." dedi.

- QUARESMA AÇIKLAMASI -

"Gelen transfer teklifleri var. Baya teklifler var. Değerlendireceğiz. Quaresma vardı o zaman. Ben hiç görmedim, Samet Hoca gönderdi dediler. Quaresma 40 yaşına gelmiş, çocuklar 'Alacak mıyız hocam' diyorlar. Ben geldiğimde kadro dışıydı. Takım çok iyi gittiğinde Ahmet Kavalcı ile birlikte başkana gittik. 'Başkanım takım çok iyi, şampiyonluk falan demeyelim de bir şeyler olacak, heyecanımız. Quaresma'yı takımın içine alalım' dedim. Başkanımız istemedi. Öncesinde ve sonrasında tek sorumlu ben oldum. Hala küçük çocuklar geliyor, soruyor. Quaresma çok katkı verdi. Takoz Recep de iyiydi, Ulvi, Ekşi de iyiydi, hepimiz iyi oyuncuyduk yani." dedi.

Haber Kaynağı: Ortacizgi.com

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 31 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Fenerbahçe 27 22 4 1 48 70
2 Galatasaray 26 22 3 1 41 69
3 Trabzonspor 27 14 4 9 10 46
4 Beşiktaş 26 13 4 9 6 43
5 Kasımpaşa 27 11 6 10 -2 39
6 EMS YAPI SİVASSPOR 27 9 10 8 -3 37
7 Rams Başakşehir 27 10 6 11 2 36
8 Çaykur Rizespor 27 10 6 11 -12 36
9 BITEXEN ANTALYASPOR 26 8 11 7 2 35
10 MONDİHOME KAYSERİSPOR 27 10 8 9 -3 35
11 Yılport Samsunspor 27 9 6 12 -3 33
12 Yukatel Adana Demirspor 27 7 11 9 3 32
13 Corendon Alanyaspor 27 6 12 9 -8 30
14 VavaCars Fatih Karagümrük 27 7 8 12 1 29
15 Ankaragücü 27 6 11 10 -3 29
16 Atakaş Hatayspor 27 6 11 10 -5 29
17 Gaziantep FK 27 7 7 13 -9 28
18 Tümosan Konyaspor 27 6 10 11 -13 28
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 27 6 8 13 -23 26
20 İstanbulspor 26 3 6 17 -29 12

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.