REKLAM

Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar! Sözleşme, Aboubakar, Ghezzal, Hulk...

47

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, A Spor'un sorularını yanıtladı.

Sergen Yalçın'dan flaş açıklamalar! Sözleşme, Aboubakar, Ghezzal, Hulk...

Beşiktaş Teknik Direktörü Sergen Yalçın, A Spor'un sorularını yanıtladı.

İşte Sergen Yalçın'ın yaptığı açıklamalar:

-Futbolculuk dönemimde de konuşuluyordu, antrenör olunca da devam ediyor-

"Çalışma şartları ve koşulları her yerde aynı olmuyor. Bazen işler istediğiniz gibi gitmiyor. Eleştiri boyutu fazla olduğu için bazı şeyler söyleniyor. Benim de takımlarda çalıştığım sürelerle ilgili hep konuşmalar oluyor. Futbolculuk dönemimde de konuşuluyordu, antrenör olunca da devam ediyor. Başarı ve başarısızlık durumunda sonuçları farklı oluyor. Şimdilik durum iyi. Bu sene ufak tefek iniş çıkışlar yaşasak da 2 kupa kazandık. Bunlar oyuncuların kazandığı kupalar. Sahada mücadeleyi onlar verdi. Benim başarı kriterim kupalar ile ilgili değil. Benim başarı kriterim daha farklı şeyler. Oynayan oyuncular... Her şey yapan oyuncular. Dolayısıyla en büyük pay onların. Teknik ekibin, başkanımızın, yönetimin de tabii ki katkıları var."

-Benim için en büyük başarısızlık bu oldu, döndüğünde onunla konuşacağız-

"Televizyonda her şeyi anlatamıyorsunuz. O zaman içeride problem yaşıyorsunuz. Ben 2 tane genç kaleci ile oynadım. Benim için başarı kriteri budur. 20 yaşında Rıdvan'ı camiamıza kazandırmaya çalıştım. Kulübe ekonomik sorun yaratmadım. Tarihin en ekonomik kadrosu ile 2 tane kupa aldık. Pandemi sezonunda ekonomik olarak kadroyu bu şekilde tutmak, genç oyuncuları tutmak başarıdır. Güven'den ümitliydim. Onu bu işe sokamadım. Benim için en büyük başarısızlık bu oldu. Ona da zaman verdik. Muhakkak döndüğünde onunla konuşacağız. İnşallah önümüzdeki sezon Güven değişkenlik yaşayarak takımına geri döner."

-Bir futbolcu için 'çöp' ifadesi kullanılmaz-

"Avrupa kupalarında oynamak tabii ki çok önemli. Biz de oralarda boy göstermek isteriz. Geçen sezon Avrupa için doğru sezon değil. Biz ligi 3. bitirdik ve Şampiyonlar Ligi bileti aldık. Biz böyle olacağını bilseydik, 'Keşke 3. olmasaydık' derdim. Çünkü planda olmayan şeyleri yaşadık. Paok maçına 7-8 oyuncumuz 4 antrenmanla çıktı. Geçen sezon doğru br sezon değildi. Orada başarı getirecek bir yapıyı oluşturamadık. Çok da başarı beklemiyordum. Maçtan sonra 'Paok köy takımı' denildi. Biz bu tip şeyleri çok seviyoruz. Kiminle oynadığının önemi yok, sahada oynayanların ne yaptığı önemli. Biz hata yapmadık. Bizlik bir durum yoktu. Hazırlık maçına çıkmadan Paok maçına çıktığımız için eleştirildik. Biz bunları bilmiyor muyuz? Bir oyuncu için 'çöp' ifadesi kullanılır mı? Ne kadar ayıp bir şey. Gereksiz tabirler. Oynayan da oynamayanlar da bizim için değerli. Maç kazanınca iyi, hata yapınca çöp. Bunlar yanlış tabirler."

-Ligin istatistiksel olarak en iyi oyuncusu-

"Welinton, ligin istatistiksel olarak en iyi oyuncusu. Oyuncu alırken işin ekonomik durumu var. Kimse bunu anlamıyor. Bize '5 milyon Euro'luk oyuncu alalım' dediler de almadık mı? Welinton ekonomik olarak bize uygun bir oyuncuydu. Oyuncu ile çalıştım. N'Sakala için de eleştiri oldu. Önce ekonomi konuşun, sonra oyuncuyu konuşun. Ortada gerçekler var. Biz hem başarılı olmalıyız hem de ekonomik olmalıyız. Devre arasında 1 oyuncu aldık. Sezon başında büyük paralar vermedik. Benim en büyük başarım budur. Kulübe para harcatmadım. 2 tane gencecik kaleci ile oynadım. Biz bunun mücadelesini verdik. Ben ve ekibim başarılı olmak zorundaydık. Bizim başka şansımız yoktu."

-Ekibe 'Biz yandık' dedim-

"İlk imza gününde taraftarı görünce inan şok oldum. İmza töreninden sonra ekibe 'Biz yandık' dedim. Üzerimizdeki sorumluluğu o anda hissettik. Başarılı olmasaydık 6. haftadan sonra en fazla 3 hafta daha çalışırdık."

-Arkamızdan hocalarla görüşülüyor-

"Böyle zorlu bir sezonda 2 kupa. İnsan daha ne ister ki? Sıkıntılı süreç, ekonomi, pandemi, oyuncu alamıyoruz. Lig başladı 6 hafta oldu eleştiriliyoruz, arkamızdan hocalarla görüşülüyor. Biz sadece işimizi yapıyoruz."

-Benim Beşiktaş'ta görevi bırakmam söz konusu olamaz-

"Benim burada görevi bırakmam söz konusu bile olamaz. Bana taraftarın destek verdiği yerde ben görevi bırakamam. Benim öye bir lüksüm yok. 'Biz başarılı olacağız' dedim. Yenildiğimiğiz maçtan sonra 'Biz şampiyon olacağız. Bunun için her şeyi yapacağız' dedim. Olamayabiliriz de. Fakat biz sahada her şeyimizi vereceğiz. Taraftarın bu sevgisine bir şeyler vermek zorundaydık. Kadroda 11 oyuncu varsa, eksik yoktur. Son 12 maçı minimum 6-7 eksik ile oynadım ve bir gün bunu dile getirmedim. Ben problem çözmek için buradayım. Ben problem yaratamam. Ben de problem yaratırsam bunu kim çözecek? Özel hayatımızı bıraktık. 14-15 ay ara vermeden çalıştık. Nefes almadık. Oyuncularım çok karakterli oyuncular. İşine dört elle sarıldı. Dorukhan'ı sağ bek, Töre'yi santrafor oynattık. Allah da yardım etti. İşin sonunu mutlu bir şekilde görebildik. Ekibim kamera arkasıdır. Onların verdiği güven çok önemliydi. Sonuçta finali gördük. Hep Nisan ayını işaret ettim. Biz de o Nisan'a hep o şekilde girdik. O sıkışık trafikte tam kadro kalmak önemliydi. Biz kalamadık. Milli takımdan oyuncular bir geldi, herkes sakat."

-Herkes hak ettiğimizi söylüyor-

"Devre arasında biz liderdik. Sezon başında bu beklenmiyordu. Hakkımızda söylenen şeylerin farkındaydık. Ortada bir oyun var. İstediğin kadar eksikleri söyle. Sahaya konulan bir sistem var. Oyunun güçlü olması, sezonun uzun süresinde var. Biz şampiyon olduk. Herkes hak ettiğimizi söylüyor. Demek ki biz izleyiciye bir şey vermişiz. Benim için en güzel kısım burası. Taraftarın tribüne gelmesi için bir şeyler sunmalısın. Kötü filme kimse gitmez. Taraftar geliyor ve güçlü oyunu görüyor."

-Ghezzal'ı telefonda 1 dakika izledim-

"Transferin bitmesine 3 gün vardı. Ghezzal'ı telefonda 1 dakika izledim. Oyuncuyu bir gördüm. 'Bu oyuncu nerede?' diye sordum. 'Hemen getirin' dedim. Öyle aldık. Öyle ekonomik aldık ki, maaşının yarısını kulübü ödüyor. Oyuncu da yetenek varsa, Ozan Tufan gibi onu ortaya çıkarmak zor değil. Biz onlara yardım ediyoruz."

-Ozan Tufan, bana geldiğinde...-

"Larin santrafor olacak bir oyuncu değil. Değişik özellikleri var. Hava hakimiyeti çok iyi. Ceza sahasına iyi koşular yapıyor. Onu olmayan bir pozisyonda oynatırsam olmuyor. Ozan Tufan da bana geldiğinde durumu ortadaydı. Ona futbolcu olduğunu söyledim. 'Bunu yaparsan böyle olur, yapmazsan ben sana yardım edemem' dedim. Benim oyuncum nerede ne yapacağını iyi bilir. Bazen oyuncularla ufak tefek sorunlar da yaşıyoruz. Yaşayacağız tabii ki. Bunlar normal. Biz sorunları çözmek için buradayız. Sezon başından bu yana antrenmanlarda sorun yaşamadık. Başkanla, yönetimle sorun yaşamadık. Biz sorun çıkarmıyoruz. Beni para kazanmak mutlu etmez. Ben kupa kazanmalıyım. Bunun karşılığı maddiyat ile ölçülemez."

-Bu şampiyonluklardan maddiyat mı anladınız?-

"Televizyonda maddiyat konuşuyorlar. Bu şampiyonluklardan maddiyat mı anladınız? O zaman siz bir şey anlamadınız. Biz daha fazla duygular tatmak istiyoruz. Bana kontrat getirdiklerinde kontratı okumadım. 100 sayfanın 1 sayfasını okumadım. Şampiyonlar Ligi için nasıl kadro kuracağız? Oyuncular almamız lazım. 2 kupa kazanınca bitiyor mu? Geçmiş ile mi övüneceğiz? Bunları mı anlatacağız? Hayat devam ediyor. Hakkımda konuşulanları duyunca çok üzülüyorum. Bu kadar emek verdik, bunu mu anladılar?"

-Başkan herkesin maaşını, primini gününde ödedi-

"Başkan herkesin maaşını, primini gününde ödedi. Nisan ayında kimsenin alacağı yoktu. Bunlar çok önemli şeyler. 'Bu marifet mi?' diye söylüyorlar. Değil ama Türkiye'de bu marifet. Başkan o kadar sorumluluğun altına girmiş. Geçen sene de neler yaşadık. 1 kuruş yoktu. Bu sene toparladılar. Kampanyalar yaptılar. Ben kendi kontratımda da ekonomiye yardım ettim. Kulübü sıkıntıya sokmadık. Biz başarılı olduk konuşuluyor. Olamasaydık ne olacaktı? Şimdi ne konuşulacaktı? Ülke futbolu maalesef böyle. Biz sürdürülebilir başarı istiyoruz. Seneye daha fazla  başarılı olmak istiyoruz."

-Sana ne kardeşim, sen neden beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorsun?-

"Şu anda birçok eksik oyuncumuz var. Seneye nasıl kadro kuracağız? Ben yönetimle şu anda hiçbir şey konuşmadım. Çok ayıp. Çıkıyorlar televizyona benim futbolculuk dönemimden bahsediyorlar. Sana ne kardeşim? Sen neden beni itibarsızlaştırmaya çalışıyorsun? Sen benim bugün ne yaptığıma bak. Ben bu işi yapabiliyor muyum? Benim oyuncularla diyaloğum nasıl? Ben yeterli katkıyı veriyor muyum? Sen bunlara bak. Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz? Biz Şampiyonlar Ligi için nasıl bir kadro kuracağız? Bunlara bakmamız lazım. Bütçemiz nedir? 25-30 milyon Euro bütçe verildi. Avrupa'daki takımlarla nasıl mücadele edeceğiz? Ülke puanımızın düştüğü konuşuluyor. Böyle ekonomi yönetirsen tabii ki Avrupa'ya katılamazsın. Bütün kulüpler borçlu. Türkiye'de bir şekilde idare ediyorsun. Avrupa'da başarı için belirli bir kriter olmalıdır. Ben yalan konuşmam ve hayal satmam."

-Sözleşme cevabı-

"Beşiktaş ile tabii ki çalışmak istiyorum. Ben yönetimle hiç görüşmedim. Hoca 'onu bunu istiyor' diyorlar. Biz başka şeyler istiyoruz. Önce sistemi ve kadroyu konuşacağız, kontratı sonra konuşacağız. Ben başarılı olmayacağım yer de çalışamam. Bir başarı elde ettik ve artık daha fazlasını yapmalıyız. Sürdürülebilir başarı gerekiyor. Kontrat kolay. Ben başarılı olamadıktan sonra kontratı ne yapacağım. Başarılı olamazsam, kontrat beni korumaz. Benim arkamda taraftar olursa ben kendimi koruma altına alırım. Kontrat ile alamam."

-Aboubakar ile sezon içinde sorun yaşadık-

"Aboubakar ile sezon içinde sorun yaşadık. Malatyaspor maçından çıkarken el kol hareketi yaptı. 87'de oyundan çıkan adam el kol hareketi yapamaz. Ayıp eder. O başka sebepler doğurur. Ben devam etmek konusunda kendisi ile konuşmadım. Aboubakar önemli bir oyuncu. Bu başkanın vereceğ bir karar. Ekonomik boyutunu bilemem."

-Devre arasında Hulk'u istedim, almadılar, yalvardım-

"Devre arasında Hulk'u istedim, almadılar, yalvardım. Ekonomiside çok büyük değildi. Ekonomi deyince camianı korumak adına duruyorsun."

-Ben Ümraniye'yim-

"Bana 'Her şeye sen mi karar veriyorsun' diyorlar. Tabii ki ben karar vereceğim. Herkes kendi işine bakacak. Ben Ümraniye'yim."

-Beşiktaş çok önemli bir başkan yakaladı-

"Zaman zaman yöneticiler tesise geliyorlar. Tabii ki gelebilirler. Kulübümüzün yöneticileri tabii ki gelecektir. Ona sınırlama koyamam. Benim çalışma alanıma girilmediği sürece sorun olmaz. Yanımızda yeni jenarasyon olunca birbirimizi anlıyoruz. Cenk Sümer ve Emre Kocadağ, başkanla aramızdaki köprüler. Sağolsun Başkan hiçbir şeyimizi kırmadı. Oyuncular prim istiyor, başkan 'tamam' diyor. Hiçbir oyuncuyu kırmadı. Beşiktaş çok önemli bir başkan yakaladı. Ekonomiyi düzeltecek başkan yakaladı. Çünkü o konularda çok hassas. Önemli adımlar atıyor. İnşallah bu kulübü ekonomik anlamda çok iyi yerlere getirir."

-2 kolumu açarak 2 kupanın mesajını 6 ay önce verdim-

"2 kolumu açarak 2 kupanın mesajını 6 ay önce verdim. Benim itiraz etmeme laf yapıyorlar. Benim işim bu. Takımın haklarını korumaya çalışıyorum. Herkes itiraz etsin. Kimseye 'etmesin' diyor muyuz? Benim itiraz etmem de ne var? Elimi cebime koyunca da laf yapıyorlar. Bazı şeyleri de sineyi çekeceğiz. İlk imzayı attığım günden itibaren hiçbir zaman bize güvenlerini yitirmediler. Bazen sendeledik ama hep bize inandılar."

-Hakemlerle ilgili kırdığım biri varsa özür dilerim-

"5 gün içinde 2 kupa oynadık. 2 kupayı kazanarak emeğinin karşılığını alabilirdik. Onları kazandık. Çok mutluyum. Bu mutluluğun tarifi yok. Sezon içinde zor süreçler de yaşadık. Tabi bunları burada anlatamıyoruz. O kadar çok zorlu süreç yaşadık ki artık boşalma oldu. 'Olsak da olmasak da oynayalım, bitsin' dedik. Herkesi inandırmaya çalıştık. Hakemlerle ilgili kırdığım biri varsa özür dilerim. Maçtan sonra hemen mikrofon geldiği için kendini kontrol edemiyorsun. Maçın verdiği stres ile bu açıklamaları yapıyorsun. Maçı kazansan da oyun seni tatmin etmeyince farklı açıklamalar yapıyorsun."

-Sen benim ne yaptığımı nereden biliyorsun?-

"Aspor'da 'Hoca tesiste duruyor mu?' diye denildi. Bu ne demek? Ben sabah 9'da gidip, akşam 5'te mi çıkıyorum? Saçma sapan şeyler konuşuluyor. Bunlar bizi üzüyor. Başkası için konuşulmuyor. Benim için konuşuluyor. İtibarsızlaştırmayalım. Belden aşağı vurma. Eleştir. Bunda problem yok. Sen benim ne yaptığımı nereden biliyorsun? Oradan arıyorsun 1-2 kişiyi ve onu söylüyorsun. Ben gerçek olanı söylerim. İşime yarasa da yaramasa da söylerim."

-O maçta sorun yaşasaydık, oyuncuları kaybedebilirdik-

"Bizim için en önemli maç Konyaspor maçıydı. O maç bizi sımsıkı birbirimize bağladı. O maçta sorun yaşasaydık, oyuncuları kaybedebilirdik. O gün taraftarın stat da olmasını isterdim. Onlar da o zaman inanırlardı."

-O kimi derse onu oynatırım-

"Ersin'e 'geç kaleye. İstersen 150 gol ye' dedim. Ersin'i de Utku'yu da oynatırken kafamda hiç şüphe yoktu. 3.kalecimiz Emre de çok iyi kaleci. Levent hoca kendisini bize iletti. Kaleci oynatırken Levent hocaya sorarım. O kimi derse onu oynatırım. 20 yaşında Beşiktaş'ın kalecisi hangi sezonda olmuş? Biz onlara güveniyoruz ve bunu belirtiyoruz. Bir kaleciye ya güvenirsin ya da güvenmezsin. Ortası olmaz."

-Bırakın ona biz karar verelim-

"Rıdvan'ın neden oynamadığı hakkında yazılar oluyor. Bırakın ona biz karar verelim. Serdar'a da inanıyorum. Kartal iyi oyuncu ama sıra gelmezdi. O yüzden kiralık verdik."

-Arkamızda dolaşan çok şey var, taraftar arkamızı kolluyor-

"Taraftar bizim için her şeyi yapıyor. Tribünde olmasalar bile sosyal medyada bizi destekliyor. Benim arkamı kolluyor. Arkamızda dolaşan çok şey var. Onlar arkamızı kolluyor. Kupalar taraftarımıza armağan olsun. Bu kupalarda herkes çok emek verdi. Oyuncularımızın taraftara çok ihtiyacı var. Lütfen onlara destek olun "

Haber Kaynağı: ortacizgi.com

Bursa İnegöl Lastik Yol yardım

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 47 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Beşiktaş 40 26 6 8 +45 84
2 Galatasaray 40 26 6 8 +44 84
3 Fenerbahçe 40 25 7 8 +31 82
4 Trabzonspor 40 19 14 7 +13 71
5 Sivasspor 40 16 17 7 +11 65
6 Hatayspor 40 17 10 13 +9 61
7 Alanyaspor 40 17 9 14 +13 60
8 Karagümrük 40 16 12 12 +12 60
9 Gaziantep FK 40 15 13 12 +8 58
10 Göztepe 40 13 12 15 0 51
11 Konyaspor 40 12 14 14 +1 50
12 Başakşehir 40 12 12 16 -12 48
13 ÇRizespor 40 12 12 16 -16 48
14 Kasımpaşa 40 12 10 18 -10 46
15 Yeni Malatya 40 10 15 15 -4 45
16 Antalyaspor 40 9 17 14 -14 44
17 Kayserispor 40 9 14 17 -17 41
18 BB Erzurumspor 40 10 10 20 -24 40
19 Ankaragücü 40 10 8 22 -19 38
20 Gençlerbirliği 40 10 8 22 -32 38
21 Denizlispor 40 6 10 24 -39 28

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.