REKLAM

Ahmet Nur Çebi, Beşiktaşlı taraftarlara ve camiaya seslendi!

4

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi, Beşiktaş Dergisi’nin eylül sayısında camiaya ve taraftarlara seslendi.

Ahmet Nur Çebi, Beşiktaşlı taraftarlara ve camiaya seslendi!

Çebi'den yapılan açıklamada;

Değerli Beşiktaşlılar,

Teknik ekibimizin planları doğrultusunda geçtiğimiz sezonun devre arası transfer döneminde; Amir Hadžiahmetović, Omar Colley, Onur Bulut ve Vincent Aboubakar’ı kadromuza katmıştık. Yeni sezon öncesinde ise kurmaya başladığımız takım iskeletine, siz değerli Beşiktaşlılara söz verdiğimiz üzere kulübümüzün mali yapısını ve geleceğini de gözeterek yaptığımız çalışmaların ardından; Alex Oxlade-Chamberlain, Ante Rebic, Arthur Masuaku, Bakhtiyor Zaynutdinov, Daniel Amartey, Emrecan Bulut, Eric Bertrand Bailly, Jean Onana, Milot Rashica ve Tayfur Bingöl’ü; teknik kadromuzun, scout ekibimizin ve hocalarımızın ince eleyip sık dokumalarının ardından transfer ederek kadro yapılanmamızı tamamlamış olduk.

Yeni transferlerimiz her geçen gün takımımıza uyum sağlıyorlar ve takımımıza aidiyet ruhunu pekiştiriyorlar. Transfer ettiğimiz futbolcuların ne kadar kıymetli olduklarına yarışacağımız tüm kulvarlarda Beşiktaşlılar şahit olacaklardır. İnanıyoruz ki oluşturduğumuz bu takım sezon sonu şampiyonluğu göğüsleyecektir. Ayrıca, Beşiktaşımızın UEFA Konferans Ligi grup aşamasındaki rakipleri belli oldu. D Grubu’nda mücadele edecek Beşiktaşımızın rakipleri, Belçika’dan Club Brugge, Norveç’ten Bodø/Glimt ve İsviçre’den Lugano takımları oldular. Amacımız tabii ki kupayı müzemize getirmektir.

Amatör şubelerimizde de doğru yolda olduğumuzun altını çizmeliyim. Yaptığımız toplantılarda amatör şubelerimizin son durumlarını hedeflerimiz doğrultusunda yeniden ele aldık ve revize edilmesi gereken ne varsa aşama aşama gerçekleştirmek için tüm planlarımızı yaptık.

TFF ile oluşan malum huzursuz ortamdan dolayı genel kurulda yaptığım konuşma sırasında TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin takındığı tavır ve hareketlerinin kamuoyunda infial yaratması üzerine kendisine bir mektup yazarak yanıtlamasını istemiştim. TFF Başkanı mektubuma cevaben; Türk sporunun ağabeyi, Türkiye’nin en büyük camialarından biri olan Beşiktaş hakkında herhangi bir aksi davranışta ve söylemde olmasının akıllarından bile geçmediğini, futbolumuzun asırlık çınarı camiamıza derin bir saygı beslediklerini ifade etmişlerdir.

Bu kez Pendikspor ile oynadığımız maçta yaşananları yanıtlaması için TFF Başkanına bir mektup daha yazdım. Kamuoyunda yankı uyandıran ve medya ile paylaşılan bu mektupta yazılanları siz dergi okurları ile de paylaşmayı uygun gördüm.

“Sayın Mehmet Büyükekşi
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı

Türk futbol camiasını bir aile olarak gördüğünüzü ve kendinizi de ailenin reisi olarak ifade ettiğinizi biliyoruz, duyuyoruz. Ve futbolu bu anlayışla yöneteceğinizi defalarca söylediniz. Ancak maalesef süreç böyle işlemedi ve şahsınızla, Beşiktaş JK camiası arasında bir gerginlik oluştu. Hatta bu gerginlik, sizinle benim aramda şahsi bir gerginlikmiş gibi bile yansıtıldı. Siz bu durumu düzeltici yönde bir adım attığınızı düşünseniz bile; maalesef devam eden süreç, bu durumun değişeceğine dair var olan tereddüdümüzü artırmaktadır. Pendikspor ile yaptığımız maçta yaşanan olaylarda, bu konudaki kuşkularımızda ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösterdi. Siz de biliyorsunuz, verilen penaltı tartışılıyor, golümüz iptal edildi, VAR’a gidilmesi gereken pozisyonlarda gidilmedi, gidilmemesi gereken pozisyonlarda gidildi.

Biz öncelikle, özellikle de hakem camiasında bize karşı olan bu tutumun kaynağını merak ediyoruz? Samimi bir şekilde sormak istiyoruz: Şahsınızla ve/veya TFF ile camiamız arasında var olduğuna her geçen gün daha fazla inandığımız bu gerilimin, acaba sizden bağımsız, belki de hiç haberinizin olmadığı bir kaynağı mı var? Beşiktaş JK Yönetim Kurulu olarak aklımıza gelen bir ihtimal, bazı hakemlerin görevden alınıp, daha sonra görevlerine geri dönmeleri sürecinde, Beşiktaş JK Başkanı olarak yaptığım değerlendirmelerin, hakem camiasında, sizden bağımsız bir şekilde şahsıma ve camiamıza haksız bir önyargı oluşturmuş olmasıdır. İntikamcı bir tavrın söz konusu olabileceği maalesef aklımıza geliyor. Bu gibi bir ihtimal farklı çevrelerden bize sorulduğunda biz buna ihtimal vermediğimizi söyledik ve söylüyoruz. Ancak bu konuda açıkça şüphelerimiz söz konusudur ve bu şüphemizi şahsınızla paylaşıyoruz. Bu durumun araştırılması, TFF Başkanı olarak bizzat sizin görevinizdir. Böyle bir durum varsa tespit edip, gereğini yapmak ve bunu kamuoyu ile paylaşmak da sizin görevinizdir. Bu konuda üzerinize düşeni yapmanızı rica ediyoruz.

Ayrıca, futbol ailemizin adil reisi olarak Pendikspor ile dün (20.08.2023) yaptığımız karşılaşmanın VAR kayıtlarının, acilen incelenip, kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz. Bu tür bir işlemi daha önce yaptınız ve söylediğiniz gibi futbolumuzun adil bir yöneticisi iseniz bir kez daha yapmanızı sizden talep ediyoruz. Ayrıca kendinizin de, dünkü maçın pozisyonlarını inceleyip, araştırıp, danışıp, değerlendirip, görüşlerinizi kamuoyuna açıklayarak, gereğini yapmanızı bekliyoruz.

Bir eksiklik, bir hata söz konusu ise, bu hatayı ortadan kaldırmanızı umuyoruz. Bunu yapmadığınız takdirde, ligin geleceğine ve kulübümüzün ligdeki konumuna ilişkin tedirginliğimiz ve üzerinizdeki şüphe artarak devam edecektir. Aksi halde, adil ve şeffaf olduğunuz yönündeki beyanlarınızın hiçbir kıymeti kalmayacaktır, camiamızın şüpheleri devam edecektir. Sonuçsuz kalınması halinde şeffaf, adil, güvenilir ve eşitlikçi olmadığınızı, camia olarak her gün ve en şiddetli şekilde seslendirmeye devam edeceğimizi bilmenizi isteriz. Bunun için bir özür dilenmesi gerekiyorsa da, lütfen çıkıp özür dileyin.

Biz huzur ve adalet istiyoruz!”

İkinci mektubuma TFF’nin ilgili kurumu MHK vermiş olduğu yanıtta “Hata var, bayrak yanlış kalktı’’ ifadelerini kullandı. Yan hakemin erken kalkan bayrağı nedeniyle hakemin hatalı bir karar vermesi sonucunda 2 puanımızı gasp ettiklerini kabul ettiler. Tüm futbol kamuoyu gibi biz de, “Hakem hatası değil, kural hatası’’ olduğunu düşünüyoruz –biliyoruz- ve maçın tekrarını istiyoruz.

Bu tutumları karşılığında kamuoyuna bir açıklama yapma gereği hâsıl olmuştur:

“Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Disiplin Kurulu, 24 Ağustos ve 31 Ağustos’ta kamuoyuna duyurduğu kararlarla kulübümüze, Başkanımız Ahmet Nur Çebi’ye ve yönetim kurulu üyelerimize toplamda 2 milyon lirayı aşan para cezaları uygulamıştır.

Öncelikli görevi kulüplerin gelirlerini artırmak olan Türkiye Futbol Federasyonu, hataları dile getirmemizi, çözüm önerilerimizi ve kamuoyunu aydınlatma girişimlerimizi haksız ve fahiş para cezalarıyla engelleme amacı gütmektedir.

Trendyol Süper Lig’de galibiyet primi yaklaşık 2 milyon 500 bin liradır. Galibiyet primine geçtiğimiz sezonlara nazaran çok cüzi miktarda artış yapan Türkiye Futbol Federasyonu, cezalara ise yüzde 800’e varan oranda yaptığı artışı kamuoyuna izah edemez.

Önceden hakaret unsuru bulunan açıklamalara verilen cezanın meblağı fahiş şekilde artırılırken; ceza verilme gerekçesi olarak müsabaka yöneticileriyle ilgili hiçbir açıklama yapılamaz hükmü ilave edilmesi; vicdana, adalete ve insan haklarına yüzde yüz zıt bir uygulamadır.

Bu tutum, müsabaka yöneticilerini hata yapmamaları hususunda dikkatli olmaktan uzaklaştıracağı gibi kasıtlı yanlış uygulamalar için de cesaretlendirecektir.

Bu uygulamadan vazgeçmemek, Türk futbolunun marka değerini aşağı çekmeye devam etmek anlamına gelecektir.

Pendikspor maçında uğradığımız haksızlık; başta Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu olmak üzere her renkten futbolsever tarafından kabul edilmiştir. Ne gariptir ki haklı olduğumuz bir konuda yaptığımız eleştirilerimiz bizzat Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu tarafından kabul edilmiş olmasına rağmen kulübümüz, Başkanımız Ahmet Nur Çebi ve yönetim kurulu üyelerimiz haksız ve astronomik para cezalarıyla karşılaşmıştır.

Beyaz bir sayfa açtıklarını dile getiren federasyon başkanı ve kurullarının uygulamalarından anlaşılan eleştiriye dahi hakkımız olmadığı ve en ufak eleştirinin şiddetle cezalandırılacağıdır.

Görüyoruz ki Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu, cezaları 38. maddenin F fıkrasındaki ilkeler doğrultusunda değil, Türkiye Futbol Federasyonu’nun 24 Ağustos 2023 tarihli açıklamasının son paragrafı doğrultusunda uygulamaktadır.

Acaba talimatlara hakemler her türlü hatayı yaparlar ama herhangi bir yaptırıma maruz bırakılmazlar diye bir kural da mı eklendi?  Puan kaybı yaşamamıza neden olan saha ve VAR hakemleri ile ilgili ne tür bir uygulama yapılacağını merakla bekliyoruz.

Futbol A Takımımız, Pendikspor müsabakasında hakem hatası nedeniyle mağdur olurken, kulübümüzün hakkını savunan Başkanımız Ahmet Nur Çebi ile yönetim kurulu üyelerimiz para cezalarıyla susturulmak istenirken; Türkiye Futbol Federasyonu, Merkez Hakem Kurulu ve hakemlerin herhangi bir yaptırımla karşılaşmamaları kabul edilemez.

Hakkı yenen, puan kaybeden, maddi kayba uğrayan biz; Camiamızın moralini bozan, hiçbir kaybı olmayan, hataları görmezden gelen siz.

Beşiktaş JK olarak;

Türkiye Futbol Federasyonu kurullarını, geçtiğimiz sezondan bu yana kulübümüze karşı sürdürdükleri; tavır, tutum ve uygulamalardan bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz.”

Kavga etmiyorum! Tüm kulüplerimizde eşitlik ve adalet duygusunun hâkim olduğu, şeffaf ve dürüst yönetim anlayışını benimseyen bir futbol federasyonu istiyoruz.

Biz her cephede mücadelemizi verirken, Beşiktaş camiasının da haklı mücadelemizde arkamızda olduklarını ve desteklerini açıkça göstermelerini bilfiil istiyoruz. Arkamızda durduğunuzda çözülmeyecek sorun yoktur.  Yeter ki birliğimizi bozacak, huzurumuzu kaçıracak durumlardan kaçınalım.

Sevgiyle kalın.

Ahmet Nur Çebi
Beşiktaş JK Yönetim Kurulu Başkanı 

Haber kaynağı: Bjk.com.tr

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 4 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 38 33 3 2 66 102
2 Fenerbahçe 38 31 6 1 68 99
3 Trabzonspor 38 21 4 13 19 67
4 Rams Başakşehir 38 18 7 13 14 61
5 Beşiktaş 38 16 8 14 5 56
6 Kasımpaşa 38 16 8 14 -3 56
7 EMS YAPI SİVASSPOR 38 14 12 12 -7 54
8 Corendon Alanyaspor 38 12 16 10 3 52
9 Çaykur Rizespor 38 14 8 16 -10 50
10 BITEXEN ANTALYASPOR 38 12 13 13 -5 49
11 Yukatel Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
12 Gaziantep FK 38 12 8 18 -7 44
13 Yılport Samsunspor 38 11 10 17 -10 43
14 MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 11 12 15 -13 42
15 Atakaş Hatayspor 38 9 14 15 -7 41
16 Tümosan Konyaspor 38 9 14 15 -13 41
17 VavaCars Fatih Karagümrük 38 10 10 18 -3 40
18 Ankaragücü 38 8 16 14 -6 40
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 38 9 10 19 -31 37
20 İstanbulspor 38 4 7 27 -53 16

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.