REKLAM

Altin Mimir'den Tüzük Tadili ile ilgili açıklamalar!

1

Beşiktaş Hukuk Kurulu Başkanı Altın Mimir, Beşiktaş YouTube kanalına Tüzük Tadili ile İlgili Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı hakkında açıklamalarda bulundu.

Altin Mimir'den Tüzük Tadili ile ilgili açıklamalar!

İşte o açıklamalar;

- ÇOK HIZLI VE GÜZEL BİR ÇALIŞMANIN SONUNA GELDİK -

“Çok hızlı ve güzel bir çalışmanın sonuna geldik. Cumartesi günü Kulübümüzün anayasasını kongre üyelerimizin katılımıyla çoğulcu bir şekilde belirleyecek olmanın heyecanını duyuyorum."

- TESPİT İÇİN İNANILMAZ BİR ÇALIŞMA YAPTIK - 

"Kurucularımızın isimlerinin tüzüğümüze eklenecek olması bizim açımızdan heyecan verici. Tespit için inanılmaz bir çalışma yaptık. Onların isimlerini bulmak, belgeleri bulmak bizi mutlu etmişti."

- 2021 YILINDA BU TASLAK ASKIYA ALINDI -

"Anayasalar toplumun ihtiyaçlarına göre değiştirilmeli. Tüzük tadil komisyonu 2020 yılında kuruldu. Bu komisyonda çok kıymetli insanlar var. Her bir kurulun temsilcisi var. Bu kurul çok güzel bir taslak oluşturdu ama 2021 yılında bu taslak askıya alındı."

- TÜZÜKTE ANLAMSIZLAR OLUŞMAYA BAŞLADI -

"Statümüz dernekten kulübe döndü. Zorunlu birtakım değişiklikler yapılmalıydı. Bu değişiklikler hızlı bir şekilde yapıldı. Tüzüğümüz yasaya uygun hale getirilmek istendi. Tüzükte anlamsızlıklar oluşmaya başladı."

- YETKİ KARMAŞASI OLDUĞUNU GÖRDÜK -

"Biz göreve geldikten sonra başkanımızın önderliğinde kendi alanlarımızda çalışmalara başladık. Tüzüğümüzdeki eksikleri gördük. Yetki karmaşası olduğunu gördük. Bu belirsizlikten kulübümüzün zarar gördüğünü hissettik. 2020’de göreve başlayan komisyonu tekrar göreve davet ettik. Uzun saatler süren çalışmalar yaptık. Çok büyük emek verdik."

- BAŞKANIMIZ SON TOPLANTIMIZA GELEREK BİZE TEŞEKKÜR ETTİ -

"Çalışmalar tamamlandıktan sonra yönetim kurulumuza brifing verdik. Değişiklik öngördüğümüz maddelerin gerekçelerini sunduk. Başkanımız son toplantımıza gelerek bize teşekkür etti."

- ÇOK CİDDİ DÜZENLEMELER YAPTIK -

"Şeffaflık ve etik değerleri ortaya koymak adına tüzük tadil taslağını yayınladık. Bu tüzük yönetimin değil Beşiktaş’ın tüzüğü. Herkesin fikrini ve eleştirisini bize bildirmesini istedik. Yeni anayasamızı büyük bir katılımla ve oy birliğiyle hayata geçirmek istiyoruz. Çok ciddi düzenlemeler yaptık."

- ŞEFFAFLIK İÇİNDE TÜZÜĞÜMÜZÜ OYLAYACAĞIZ -

"Her bir madde oylamadan önce okunacak ve genel kurul üyelerimizin ellerinde kitapçık olacak. Şeffaflık içinde tüzüğümüzü oylayacağız."

- KİRA GELİRİ ELDE EDEMEZ OLDUK -

"Tüzüğümüz toplam 76 madde ve 3 de geçici maddeden oluşuyor. Gayrimenkul satılacağına dair tek bir ibare tüzükte bulunmuyor. Tadil edilen tüzük, bakanlıktan onay aldı. Kulübe ait bir taşınmazın satılma yetkisi herhangi bir kurula verilmesi söz konusu değil. Gayrimenkullerden yeteri kadar ticari olarak faydalanamıyoruz. Enflasyon ortamında gayrimenkul zengini kulüpken kira geliri elde edemez olduk. Kiracılarımız alt kiralamalar yapmış ve zengin olmuş. Taşınmazlarımızdan ciddi olarak faydalanamadığımızı gördük. Yönetimlere görevde olduğunuz süre boyunca yetkilerinizi kullanabilirsiniz dedik. Tek imza yetkisi ortadan kalktı, çifte imza zorunluluğu getirildi. On yıl üstü kiralama yapılacaksa yönetim genel kuruldan izin almalı dedik. Böyle bir düzenleme varken gayrimenkuller satılacak denmesini doğru bulmuyorum."

- 4 YILDIR GÖREV YAPAN BİR KOMİSYON VAR -

"Kongre üyelerimiz önergelerini getirsin. Bu önergeler oylansın ve kabul edilsin. Magna Carta gibi tüzük hazırlanmışken bu eleştirileri haksız buluyorum. Beşiktaş’ın malının Beşiktaş’a teslim edilmesi için çabaladık. Bu tadil için dört yıldır görev yapan bir komisyon var. Binlerce saat emek verildi. Beşiktaş’a yeni bir şey katacak herkese kapılar ardına kadar açık. Olumlu eleştiriler getirilmesi gerekirken olumsuz eleştirileri kötü niyetli buluyorum."

- NİHAİ KARARI KONGRE ÜYELERİMİZ VERECEKTİR -

"Bütün maddeler komisyon üyeleri tarafından tek tek tartışıldı. Bazısı oy birliğiyle bazıları oy çokluğuyla kabul edildi. Komisyonda yer alan insanlar bu metin üzerinde mutabıktır. Değişiklik önergeleri gelebilir. Nihai kararı kongre üyelerimiz verecek."

- BEŞİKTAŞ BÜYÜK MADDİ KAYBA UĞRAMIŞ -

"Yönetimler geçicidir, Beşiktaş kalıcıdır. Yönetimlerin işlemlerini sadece kendi dönemleriyle sınırlı tutmaya çalıştık. Uzun süreli sözleşmeler yapılmış. 26 yıllık kira sözleşmesi var. Kira uyarlama davaları da açılmamış. Beşiktaş bu konuda büyük maddi kayba uğramış. Taşınmazlarımızdan kazanç sağlayamaz duruma geldik."

- SPK'YA BAĞLI DENETÇİLER KİRA DEĞERİNİ TESPİT EDECEK -

"Mevcut kira sözleşmelerimizde hukuka aykırı olanlar için davalar açtık. Bu süreç bir taraftan yürüyor. Taşınmazların yeni kiraları ya kısıtlı tutulacak ya da uzun süreli sözleşme için kongreden izin alacağız. Uzun süreli sözleşmelerde beş yılda bir SPK’ya bağlı bağımsız denetçiler kira değerini tespit edecek ve kiralar buna göre belirlenecek."

- YÖNETİMLERİN İŞLEMLERİ GÖREV SÜRELERİYLE SINIRLI OLACAK -

"Kulüp başkanı tek imzayla istediği sözleşmeyi yapabiliyordu ama bundan sonra bir yönetim kurulu üyesinin imzası daha gerekecek. Yönetimlerin işlemleri görev süreleriyle sınırlı olacak."

- TÜZÜK İYİCE OKUNURSA BÖYLE BİR ŞEY OLMADIĞI ANLAŞILACAKTIR -

"Hisselerin rehin verilmesi bile genel kurulun yetkisine tabiidir. Tamamen bir yanlış anlaşılma var. Tüzük iyice okunursa böyle bir şey olmadığı anlaşılacaktır."

- KADINLAR LEHİNE POZİTİF AYRIMCILIK YAPTIK -

"Kadınlar lehine pozitif ayrımcılık yaptık. Asil ve yedek üyeliklerde kadın zorunluluğu getirdik. Daha çok kadının masada olması için kadınlar için tek referans getirdik ve üyelik ücretinde yarı ücret ödenmesini getirdik. Kadınlardan faydalanmak istiyoruz. Beşiktaş’a katkı vermiş sporculara, şehit ve gazi ailelerine özel düzenlemeler yaptık. Ücret ödemeden tek referansla üye olabilecekler. Katılımcılığı çok önemsediğimiz için üye sayımızı artırabilmek için referans gösterme sınırını 35’e yükselttik. Referans olma yıl sayısını üç yıla düşürdük. Kadınların ve gençlerin önünü açmak için üye olmalarını kolaylaştıracak düzenlemeler yaptık. 5 bin lira üye giriş ücretini 31 Aralık’a kadar tutmak istiyoruz. Bunun için geçici madde koyduk. Çoğulculuk hayalimize kavuşmuş olacağız. İnsanlar kendilerine referans olacak kimseyi bulamıyorlar. Bunun önüne geçebilmek için on kişi sınırını 35’e yükselttik. Giriş ücreti ve yıllık aidatların ödenmesiyle ilgili düzenlemeler yaptık. Kimse başkası adına para ödeyip kimseyi üye yapamayacak. Denetim Kurulu’nun çalışma usulleri çok net bir şekilde belirlendi."

- GÖREV YAPAN İSİMLER SİTEMİZDE AÇIKLANDI -

"Tüzük tadil komisyonunda bütün kurullarımızdan temsilciler vardı. Bu komisyonda görev yapan isimler sitemizde açıklandı. Yönetim kurulundan çalışmalarımıza hiçbir müdahale yapılmadı."

- HEPİMİZ BEŞİKTAŞLIYIZ -

"Günün ihtiyaçlarını göz önünde bulundurduk. Çocuklar için özel bir üyelik sistemi geliştiriyoruz. Elektronik oylama konusunda çalışmalar var. İhtiyaç duyulan her anda nasıl bir çözüm bulunacağını gösteren bir anayasa yapmaya çalıştık. Hepimiz Beşiktaşlıyız. Cumartesi günü aile bir araya gelecek ve bizim için en doğrusunu hep beraber ortaya çıkaracağız. Biz çok emek verdik. Üyelerimiz değişiklikleri okusun ve en doğrusuna karar versin.” 

Haber kaynağı:Ortacizgi.com

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 1 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 35 31 3 1 64 96
2 Fenerbahçe 35 28 6 1 58 90
3 Trabzonspor 35 18 4 13 13 58
4 Rams Başakşehir 35 16 7 12 10 55
5 Beşiktaş 35 16 6 13 6 54
6 Corendon Alanyaspor 35 12 13 10 3 49
7 Kasımpaşa 35 14 7 14 -6 49
8 Çaykur Rizespor 35 14 7 14 -7 49
9 EMS YAPI SİVASSPOR 35 12 12 11 -9 48
10 BITEXEN ANTALYASPOR 35 11 12 12 -4 45
11 Yukatel Adana Demirspor 35 10 14 11 3 44
12 Yılport Samsunspor 35 11 9 15 -5 42
13 MONDİHOME KAYSERİSPOR 35 11 11 13 -9 41
14 Ankaragücü 35 8 15 12 -3 39
15 VavaCars Fatih Karagümrük 35 9 10 16 -2 37
16 Tümosan Konyaspor 35 8 13 14 -14 37
17 Gaziantep FK 35 9 8 18 -15 35
18 Atakaş Hatayspor 35 7 13 15 -10 34
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 35 8 9 18 -31 33
20 İstanbulspor 35 4 7 24 -42 16

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.