REKLAM

Futbolcuların sözleşme fesih hakkı var mı? Sözleşmesi biten oyuncular ne olacak? Av. Burak Alcan açıkladı!

0

İstanbul’un en eski ve köklü hukuk bürolarından Alcan Hukuk’tan aynı zamanda Beşiktaş Kulübü Genel Kurul Üyesi Av. Burak Alcan, son dönemde yaşanan tartışmalarla ilgili ortacizgi.com’a açıklamalarda bulundu.

Futbolcuların sözleşme fesih hakkı var mı? Sözleşmesi biten oyuncular ne olacak? Av. Burak Alcan açıkladı!

Aynı zamanda 1903 Dolmabahçe Grubu Başkanı olan Alcan, Koronavirüs nedeniyle ortaya çıkan merak edilen sorulara yanıt verdi.

İşte o açıklamalar:

Oyuncuların sözleşmelerinin bitimine 6 ay kala başka bir kulüple sözleşme imzalama hakkı var. Mutlaka bu tür futbolcular dünya üzerinde var. Başka bir kulüple 31 Haziran’da başlayan sözleşme imzalamış oyuncular var. O sözleşmelerin başlangıç tarihi mi ileriye atılacak?

2019-2020 sezonu sonunda sözleşmeleri sonlanacak olan profesyonel futbolcuların sözleşmelerinin bitiş tarihleri 31 Mayıs olarak kabul edilmesi gerektiği Profesyonel Futbolcuların Statüsü Ve Transferleri Talimatının 19. Maddesi “Her halükarda sözleşmelerin bitiş tarihinin 31 Mayıs olarak tespit edilmesi zorunludur. Sözleşme bitiş tarihinden sonra müsabakaların devam etmesi halinde, sözleşmenin süresi müsabakaların bitimine kadar uzamış sayılır” gereğidir. Her ne kadar 31 Mayıs olarak normal şartlar altında sözleşmelerin bitiş tarihi belirlenmiş olsa da; günümüz şartları düşünüldüğünde futbol takımlarının korona virüs (mücbir sebep) nedeniyle müsabaka yapamaması dikkate alındığında, sözleşmelerin geçerliliğinin salgın hastalığın ortadan kalkmasına müteakip ligler tamamlanana kadar devam etmesi gerekmektedir. Bu itibarla ülkemizde ve Avrupa’daki liglerin henüz tamamlanmamış olması ve hiçbir ligde şampiyon olan takımın belli olmaması sebebiyle 2020-2021 sezonu açılış tarihlerinin toplu olarak normalden daha ileri bir tarihe ertelenmesi ile söz konusu sorunun çözüleceği kanaatindeyim.

Kaldı ki FIFA ile Uluslararası Profesyonel Futbolcular Birliği arasında salgın hastalık sebebiyle liglerin ertelenmesinden doğan ekonomik sorunlar göz önüne alınarak, futbolcu maaşlarının %50 aşağı çekilmesi hakkında görüşmeler sürmektedir. Bu sebeple salgın hastalığın tüm dünya futbolunu ve haliyle sözleşmelerini etkilediği görülmektedir. Bu örnekte görüleceği üzere futbolcuların hızlı karar vermekten imtina etmesi, resmi süreçleri takip etmelerinin faydalı ve zaruri olduğu kanaatindeyim.

Bir ülkenin futbolcusu başka bir ülkede oynuyor ve kendi ülkesinde salgın tamamıyla kontrol altına alınmış, oynadığı ülkede ise salgın kontrol altına alınmamış. Bunu neden olarak gösterip sözleşmesini feshedip kendi ülkesine gidebilir mi?

Profesyonel futbolcular hem maçlara katılıp antrenmanlarda yer almak hem de sağlıklarına dikkat etmek gibi kulüplerine karşı bir takım borçlar altındadırlar. Bu itibarla profesyonel futbolcu sözleşmelerinde futbolcuların asli yükümlülükleri arasında oynadıkları futbol takımının bir parçası olmalarının da bulunduğunu ifade etmek gerekmektedir. Her ne kadar bir ülkede salgın hastalık/ korona virüs kontrol altına alınamamış olsa da; tarafların birbirlerine karşı sözleşmeden doğan yükümlülüklerinin bulundukları ülkelerin Futbol Federasyonlarının resmi olarak bu hususta karar almalarına kadar devam ettiği kanaatindeyim. Bu itibarla bulundukları ülkelerin Futbol Federasyonlarının resmi olarak ligin devam etmeyeceğini açıklayacağı ana kadar futbolcuların sözleşmelerini feshedip kendi ülkelerine gitmelerinin hukuka uygun olmayacağını söylemek gerekir. Yabancı futbolcuların sözleşmelerini feshedip kendi ülkelerine gitmek yerine; dürüstlük kuralı(M.K. 2) gereği sağlıklarına dikkat ederek şartlar elverdiği ölçüde yapabildikleri kadar antrenmanları yapıp formda kalarak, bulundukları futbol takımlarının bir parçası olmaya devam etmeleri ve bağlı oldukları federasyonların verecekleri kararları beklemeleri gerekmektedir.

Fransa’da Doktorlar Birliği, ülke başbakanı ve sağlık bakanını gerekli önlemleri vaktinde almadıkları için dava etmeye hazırlanıyor. Bu suçlama mahkemeye taşınırsa hukuk da bun geçerli bir suçlama sebebi sayarsa futbolcular bunu bir sebep olarak sayabilir mi?

Türk Hukuku ışığında futbolcu sözleşmeleri ele alındığında, işçi-işveren ilişkisi atfeden hizmet sözleşmelerinin varlığından bahsedilmesi mümkündür. TBK madde 417, işveren statüsünde olan futbol kulüplerinin, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için gerekli her türlü önlemi almak zorunda olduğunu ifade etmektedir. Ayrıca 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası gereği işverenin salgın hastalıklara karşı her türlü tedbiri alması ve azami ölçüde sosyal izolasyona dikkat etmesi gerekmektedir. Yukarıda bahsetmiş olduğum hukuki düzenlemeler uyarınca işveren statüsündeki futbol kulüplerinin gerekli önlemleri vaktinde almakla sorumludurlar. Aksi halde işçi statüsünde olan futbolcuların, işverenin ihmali neticesinde uğrayacakları zararlardan ötürü hukuki yollara başvurmalarında sonuç almaları muhtemeldir.

Medya yayın haklarından bahsederken bir de bu işin tüketici tarafı var. Onların da sözleşmelerinin uzatılması gerekir mi?

Liglerin ertelenmesi sebebiyle, futbol takımı taraftarlarının kombine ve loca almış olmalarına rağmen, maçların oynanamadığı ortadadır. Söz konusu durum hem kulüpleri zarara uğratmış hem de tüketici konumundaki taraftarların hizmet alamamalarına sebep olmuştur. Tam bu noktada mücbir sebepten bahsetmek fayda olacaktır; “Sorumlu veya borçlunun faaliyet ve işletmesi dışında meydana gelen, genel bir davranış normunun veya borcun ihlaline mutlak ve kaçınılmaz bir şekilde yol açan, ön görülmesi ve karşı konulması mümkün olmayan olağanüstü bir olaydır.“ gereği Yargıtay salgın hastalığı da mücbir sebep olarak değerlendirmiştir. Bu sebeple tüketicilerin de Türkiye Futbol Federasyonunun liglerin devamına yönelik nasıl bir karar alacağını beklemesinde fayda olacağı düşünmekteyim. Salgın hastalığın kontrol altına alınması ve maçların ileri bir tarihte oynanacak olup olmamasına göre hukuki yollara başvurulması gerekmektedir. Taraftarlarınbda almış oldukları kombine ve localar sezonluk olduğundan sezonun uzatılması kararının verilmesi halinde söz konusu kombinelerin de geçerliliği aynen devam etmelidir.

Haber Kaynağı: ortacizgi.com ÖZEL HABER

REKLAM

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 0 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 BAŞAKŞEHİR FK 29 17 9 3 28 60
2 TRABZONSPOR 29 16 10 3 33 58
3 SİVASSPOR 29 15 8 6 17 53
4 GALATASARAY 29 14 10 5 22 52
5 BEŞİKTAŞ 29 15 5 9 14 50
6 FENERBAHÇE 29 13 7 9 12 46
7 ALANYASPOR 29 12 9 8 17 45
8 GÖZTEPE 29 10 8 11 -2 38
9 FRAPORT-TAV ANTALYASPOR 29 9 10 10 -11 37
10 GAZİANTEP 29 8 11 10 -5 35
11 KASIMPAŞA 29 10 5 14 -7 35
12 DENİZLİSPOR 29 8 8 13 -13 32
13 GENÇLERBİRLİĞİ 29 8 7 14 -14 31
14 RİZESPOR 29 8 5 16 -18 29
15 MALATYASPOR 29 7 7 15 -3 28
16 HES KABLO KAYSERİSPOR 29 7 7 15 -31 28
17 KONYASPOR 29 5 12 12 -16 27
18 ANKARAGÜCÜ 29 5 10 14 -23 25

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.