REKLAM

Hasan Arat'tan flaş açıklamalar! "Beşiktaş’ın Tüpraş anlaşmasının 3 yıllık parasını kırdırdılar"

14

Beşiktaş Kulübü Başkan adayı Hasan Arat, Htalks Youtube kanalına açıklamalarda bulundu.

Hasan Arat'tan flaş açıklamalar! "Beşiktaş’ın Tüpraş anlaşmasının 3 yıllık parasını kırdırdılar"

"Bugün hepimiz, her zaman olduğu gibi, çocukluğumuzdan beri olduğu gibi, bu ülkeyi bu hale getiren ve büyük emekler veren Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 85. ölüm yıl dönümünde hepimiz saygı duruşunda bulunduk. Bizim için çok duygusal anlar bunlar. Atatürk'e bize verdiklerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Onun ve silah arkadaşlarının sayesinde bugün buradayız. Minnetimizi her zaman, herkesin huzurunda sunmaktan onur duyuyorum."

Kaybettiği seçimde neleri yanlış yaptı?

"2000 ve 2002 çok enteresandır. Çok kısa bir sürede aday oldum 2000'de. Beşiktaş'ta belli gruplar o değişimin olmasını istiyordu. O zaman kongre tecrübemiz yoktu. Kongre tecrübesi çok şeymiş, sonradan öğrendik. Kongrede çalınan oyları, daha sonra çalanlar anlattı bana. Beşiktaş kongresi 2002 yılında da sabah 5'te bitti Beşiktaş'ın kongresi, 7000 oy kullanılan. Eski cumhurbaşkanının adının kartıyla oy kullanıldı. Bunların filmleri tespit edildi, röportajları yapıldı. 2002'de 12 yaşındaki çocuğun kongre kimlik kartıyla oy kullandığı tespit edildi. Bütün filmler çekildi. Hiçbir şey yapılamadı. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimi gece 9'da bitiyor. Beşiktaş'ta 7000 kişilik seçim sabah 5'te bitti. Yönetim olabilirsiniz, iktidar olamazsınız dedim. Beşiktaş'ta 2000 yılından beri iktidar yok, hep yönetimler var. O günkü kongrede bu işi yapanlar, daha sonra yönetici oldu. Onlar isimlerini tek tek biliyor. Ben daha sonra bir dinlenme dönemine geçtim. Geçmişin kayıtları vardır, yapılan haksızlıklar vardır. Hayat çok enteresan, onurlu yaşamak çok önemli bir şeydir. Bunu yapanlar, bugün çoğu suratıma bakamazlar. Kafalarını çevirirler beni gördükleri zaman."

Neden bu seçim?

"Ne güzel 100. yıldayız. Herkesin hayatta bir planlaması var. Yaşadığı bir hayat var. Her zaman, her şey çok uygun olmayabilir. Değişim olması şart Beşiktaş'ta. Beşiktaş, şart değişim istiyor. 10 yaşında çocuk da istiyor. 80 yaşında bana imza vermeye gelen büyüğüm de istiyor değişimi. Hasan Arat, kendisine imza talep etmedi. Hasan Arat'a Türkiye'nin her yerinden herkes imza verdi. Değişim istiyor insanlar. Değişim istendiği için böyle bir talep var."

"Sürekli yönetimden aday çıkması meselesi artık son bulmalı. Ben bu iddiayla yola çıktım. Bu meseleyi değiştireceğim dedim. Beşiktaşlı artık her şeyi görüyor. Sosyal medya, Beşiktaş'taki değişimin en önemli kriteri olacak. Ben 8-9 ay önce divan kurullarında konuştuğumda, 2 satır bile geçmiyordu benim yaptığım konuşmayı arkadaşlar. Başka çaresi yok dedim. Ben Twitter'la kendi taraftarımla, camiamla mesajlaşayım dedim. Bir anda 4 milyonla başladı mesajlaşma, bazen 7 milyonu buldu. Bu değişim isteği değil de, nedir? Bu tamamen organik. Ben öbür işlerden anlamam. Bu işi yapanlar itiraf ediyorlar ama ben o işlerden anlamam. Kendiliğinden bu işi takip edenler ne yaptığımı. Temmuz ayında Beşiktaş'ımızı üzmeyin diye uyarıda bulunmuşum. Neden tweet atıyorsun diyorlar. Tweetler bazen kronolojik sıralamaya koyunca, eğer basın sizin sesinizi duyurmuyorsa siz de o zaman gerekeni yaparsınız. 22 Ağustos'ta ben yine uyarıda bulundum. Hemen genel kurul kararı alın dedim. 20 senedir sen neredesin dediler? Salona girdim, salona girince formamı fark ettim, 20 yıldır neredesin diyorsunuz, ben 44 yıldan bu yana bu kulüpteyim. Ay yıldızlı formam basketbol müzesinde duruyor dedim, sustular. Beşiktaş'ta şu anda gelen yöneticilerin, bana 20 senedir neredesin deme hakkı yok. Spor yapmışım, ikinci başkanlık yapmışım, aday olmuşum... Bugün, ortam o şekilde geldi ki, 22 Ağustos'ta ben olağanüstü kongre kararı verin dedikten sonra kulüp 45 gün olağanüstü kongre kararı aldı. Demek ki haklıymışım. 6 Ekim'de karar aldılar, bugün 10 Kasım. Beşiktaş'ın kongresi 23 gün sonra. Kongre kararı alıyorlar, 9 maç var daha, antrenörün yok, böyle bir riske nasıl girersin? O gün istifa etmeleri gerekiyordu. Bugün bile istifa etmediler hala. 30 günde kongreye gidilirdi. Hep birilerinden icazet beklediler. Bazı arkadaşlar, oturmuşlar plazalarından Beşiktaş'ı dizayn etmeye çalışıyorlar, Beşiktaş'ın halk takımı olduğunu unuttular. Sokak farklı, sokak sizi görmüyor. Elinizi Beşiktaş'tan çekin. Kongreye 23 gün kalmış, adaylık açıklanmasına 16 gün kalmış. Sabah akşam toplantı yapıyorlar, kimi çıkartabiliriz Hasan Arat'ın karşısına diye. Çıkın, hadi bakalım. Hepiniz birden gelin. Biriniz gelmeyin, altınız birden gelin. Bakın halk, Beşiktaşlı size nasıl cevap verecek! Beşiktaşlı oyunun pazarlığını kimseyle yapmaz."

"Beşiktaş ne yaptı biliyor musunuz? Rıdvan, Emirhan, Serdar'ı kaça sattı Beşiktaş? Toplam 10 milyon euro'ya sattı? Serdar'ın bugünkü değeri 40 milyon euro, bir senedi. Beşiktaş Onana'yı kaç paraya aldı? Maaşıyla birlikte 10 milyon euro, primleri hariç. Sen 3 tane evladını yolluyorsun, bir tanesinin piyasa değeri 40 milyona ulaşıyor. Gidiyorsun 90 dakika oynamamış oyuncuya 10 milyon euro veriyorsun. Biz ekonomistiz, çok iyi transfer yaptık diyorlar! Kimseye kendilerini anlatmasınlar. Biz yanlış yaptık, istifa ediyoruz demeleri gerekirken, hala oturuyorlar. Halen taht oyunları oynanıyor Beşiktaş'ta. Bıraksınlar artık, Beşiktaş'tan ellerini çeksinler. Dışarıdan baksınlar. Taraftarın gördüğünü göremiyorlar. Taraftarın %3'ü bize karşı diyorlar. Dün akşam ne oldu, %3 müydü? Halktan kopmuş vaziyetteler. Halen aday olacağım diye ortaya çıkıyorlar. Sonra bana projen ne diyorlar. Sen niye, hangi yüzle aday oluyorsun. Benim projelerim hazır. Merak etmeyin, görürler yakında. Onlar ne yapacak, bizim onu görmemiz lazım."

"Eylül 2019'dan bu yana 7. hoca. 52 tane transfer yapılmış. 52 tane transferden 1 tane satış olmuş ve satılmaması gereken bir adam! 2.5 milyon euro'ya Saiss'ı satamazsın, bugün en problemli yer orası. Burada çok yanlış şeyler oldu. Söylediğimiz zaman biz çok kötü konuşmuş olduk. Beşiktaş'ta değişim şart."

"Projelerim, ekiplerim, her şeyim hazır. Ben bunları açıklamıyorum. Açıklamak zorunda değilim. İlk önce bir aday çıksın. Ben 1.5 senedir, ben buradayım dedim. 1.5 seneden beri kulübün aleyhinde konuşmadan Türkiye'yi dolaşıyorum. Bütün hazırlıklarım yerinde. Gelişmelere göre de, kimi nerede, nasıl kullacağım, fayda sağlayacağım konusunda prensip kararı verdim. Listem, hibrit liste olacak. Bu listede milyar dolarlık şirketleri yönetecek profesyoneller olacak. Sadece iş adamlarını almayacağım. iş adamları dönemi artık azalacak. İş adamları, kasa kolaylığı sağlıyor diyorlar ama artık öyle bir şey yok. Bunu kalkıp kamuoyunda söylemek, elektrik parasını, su parasını ben ödedim demek, bunu söylüyorsan zaten Beşiktaş'a gelme. Beşiktaş'ı rencide ediyorsun bunları söylüyerek. Beşiktaş büyük bir marka. Bu markayı üzecek hiçbir şey yapmayacaksınız. Bu göreve geldikten sonra, şunu yaptım, bunu yaptım deme hakkınız, ağlama hakkınız yok. Burada şeffaf olmak, iyi yönetmek zorundasınız. Yönetimde benim dışımda spordan gelecek birisi mutlaka olacak. Yönetim kurulu üyesi, futboldan sorumlu, futbol geçmişi olacak, futbolu, hakemi, federasyonu konuşabilecek yetkide bir insan olacak. Başkanın da bunu konuşması şart değil. Başkan gerektiğinde, gerekli hamleleri yapmak üzere önden ekibi çalıştırmalı. Başkan her ortama girmemeli. O zaman size parmak sallarlar! Beşiktaş başkanına kimse parmak sallayamaz. Benim olduğum yerde bu olamaz. Onun için cesaret ister. O cesareti kimsede göremiyorum, yapamazlar. Bu kulübü temsil etmek çok önemlidir. Bu kulübün itibarının yönetilmesi önemli olan. Onunla yola çıkacaksınız. Yaptığınız projeler, ayağınız yere sağlam basacak."

"Bu propagandayı yaklaşık bir aydır sürdürüyorlar. Hem çok kuvvetli kasa bırakıyoruz, o yüzden aday oluyoruz diyorlar hem de çok para lazım diyorlar. Bu felsefedeki insanlar, Beşiktaşlıları korkutmaktan vazgeçsinler. Beşiktaş'tan alacakları kadar aldılar çoğu, fazla Beşiktaş'la uğraşmasınlar. Önce sahaya gelebilsinler, maça, divana, genel kurula gelebilsinler. Alnı açık bir şekilde kulübün içine gelebilsinler. Hangisi gelebiliyor? Bu kulüpte başkanlık yapmış bir kişinin, gelebilmesi lazım, divana, genel kurula gelebilmesi lazım. Gelemiyorlar, niye gelemiyorlar? Beşiktaş'tan aldıkları yeter artık! Otursunlar yerinde, fazla Beşiktaş'a bulaşmasınlar. Bundan sonra Beşiktaş'ı Beşiktaşlılar yönetecek, biz bununla yola çıktık. Bu kasa kolaylığı hikayesinden vazgeçsinler. Bugüne kadar kimin parası kalmış? Ben bankalarla da gittim konuştum. Merak etmeyin. Beşiktaş'ın maddi durumuna 2 yıldır oldukça hakimim. En basitinden Tüpraş anlaşmasının 3 yıllık parasının kırdırıldığını biliyorum. Karşınızda bir aday olarak oturmuyorum, Beşiktaş'ın bütün meselelerini bilen biri olarak oturuyorum."

"Ben yaklaşık 2 senedir, bunun en ince ayrıntılarına kadar hakimim. Bankalar Birliği anlaşması, kulüplerin çoğuyla yapıldı. Sağlıklı bir anlaşmadır. Bazı kulüpler, bu anlaşmadan çıkmayı hedefledir. Beşiktaş'ın da benzer bir çalışma yapacağını düşünüyorum. Eğer göreve gelirsek, çok süratli bir şekilde gayrimenkulle ilgili önemli girişimlerde bulunacağız. Bu devlet Beşiktaş'ı sever, bunu hiç unutmayın. Yeter ki Beşiktaş'a gelenler bu işi yanlış bir şekilde kullanmasınlar. Devletle tabii ki görüşmeler olacak. Beşiktaş bu ülkenin en önemli, en eski sivil toplum örgütlerinden biridir. Bizim yeni bir A takım tesislerine ihtiyacımız var. Bunu proje olarak söylemiyorum. Alınmamış bir şeyi projede söyleyemezsiniz. "Yok ben devletten alacağım" 11 senedir, 23 senedir buradasınız niye almadınız? Ben projemde bunları kullanmıyorum."

"23 senedir buradasınız şeklinde vurguluyorsunuz. Son 23 seneyi aynı ekibin yönettiğine mi inanıyorsunuz?"

"Kesinlikle. Dönün bakın, hepsi birbirinin içinden çıkmış. Hiçbiri bırakmıyor. Bir zorluk olduğu zaman hemen anlaşıyorlar. Orada sistem belli. Sistemin dışında olan tek insan benim. O yüzden Hasan Arat'ın buraya gelmesi işlerine gelmiyor. Ama merak etmesinler, halk, Beşiktaşlı farklı görüyor. Beşiktaşlı her şeyi görüyor artık."

En büyük iki rakibimiz Fenerbahçe ve Galatasaray ile açılan bir makas var. Bu farkı nasıl kapatmayı planlıyor.

"Harcanan para bu farkı hak etmiyor. Harcanan para, oralarda harcanan paralara benzer paralar. Oyuncu kalitesi ve seçimi bizi bu duruma düşürdü. Bunu kabul edelim. Gece 1'de yapılan transferi unutmayın. Gece saat 1'de bir oyuncu imza attı. Beşiktaş'ın transfer ettiği oyunculardan biri İstanbul'a geldi, 5 gün dolaştı, Beşiktaş sahip çıkmadı! 1.5 milyon euro imza parası verilmiş. 5 gün sahip çıkmıyorsun, piyasa değerini düşürüyorsun, üstüne bir de o kadar imza parası veriyorsun. Bütün bu transferleri yapanlar istifa ediyor, sportif direktör, teknik direktör istifa ediyor. Kimsenin sorumluluğu yok. Kim bunun sorumlusu, futboldan sorumlu kim? Başkan mı, futboldan sorumlu yönetici mi, giden antrenör mü, sportif direktör mü? Beşiktaş bu kadar sahipsiz mi? Siz istediğinizi alacaksınız, getireceksiniz. 4'er yıllık sözleşmeler yapacaksınız, o zaman daha önce sporculara 4 yıllık sözleşme yapıldı niye feryat ettiniz? Niye 4 yıllık anlaşma, hangi planlama, bu planlamanın temelinde ne var, biri anlatsın. Bunun mantığı ne? Bunun herhalde raporları vardır. Bunun sorulması lazım. Neden, nasıl oldu? Bu maliyetlere bugün Avrupa'da çok iyi oyuncular alabilirsiniz. Çok geç aldılar üstelik. Taraftar, neden kızdı biliyor musunuz, taraftar rencide oldu. Siz önceden vereceksiniz 2-3 televizyon yorumcusuna şu oyuncuyu getiriyoruz diye, tam transfer edileceği gün, uçağa binecek ve başka bir takıma gidecek! Transferler gizli yapılmalı, burası yöneticilerin şov alanı değil. Beşiktaş'ın yapacağı bu kadar kıymetli transferleri, siz 2-3 tane gazeteciyle transfer öncesi paylaşamazsınız. Yöneticilerin bu huylarından vazgeçmesi lazım. 10 yaşındaki bir taraftar bana Talisca gelecek mi diye soruyor. 10 yaşındaki Duru'yu kim bu hale getirdi. Sen onun rüyalarına daha şimdiden Talisca'yı sokma. Doğruları paylaş. "Beşiktaş istediği oyuncuyu alır" alır ama imkan olursa alır. İnsanlara umut vaat etmek öyle kolay şeyler değil. Arkasını doldurmanız gerekiyor."

Sportif direktörlük düşüncesi

"Ben sportif direktörün, oranın yönetimiyle ilgili, sportif direktör mü, futbol direktörü mü ismi hariç, bu arada bir köprü olduğuna inanıyorum. Yönetimle konuştuktan sonra bunun kararını vereceğiz. Bu kararlarda yönetim kurulunu ortak etmezseniz, yönetim kurulu sizin için çalışmaz. Diyorlar ya, "Alınan kararlara muheliftim" ben diye, ne demek ya 4.5 yıl orada duracaksın, tam seçime girecekken ben o kararlara muheliftim! Başkana ayıp her şeyden önce. Muhalifsen, o günkü yönetim kurulu defterine yazacaksın, "Ben şu arkadaşın gönderilmesine karşıyım" diye, sebebini de yazacaksınız. Ondan sonra ben muhaliftim diyemezsiniz. Beşiktaş camiasının aklıyla oynamasın kimse. Burada mükemmel eğitimli, deneyimli insanlar var. Kapı aralarında, loca aralarında Beşiktaş'ı dizayn etmekten vazgeçsinler. Beşiktaş'ın kararını Beşiktaşlılar verecek. Biz bu yol Beşiktaşlıların yolu diyoruz, Beşiktaş'ı dizayn edenlerin yolu değil. Bir araya gelip kuvvet oluşturmaya falan kalkmasınlar, hepsi tek tek gelsinler. İstediği kadar ortaya çıksınlar."

"Bir aday, çalışacağı, camianın sevdiği bir hocayı referans göstererek yola çıkamaz. O isme saygısızlık her şeyden önce. Ama aday çalışmasını yapar. A planı, B planı, C planı, yerli, yabancı. 4 Aralık'ta iş başlıyor. Yönetim kurulunun 6'sında falan karar vermesi gerekiyor. Yapılan değişiklik bir parça Beşiktaş'ı rahatlattı. Senin kaptanın gelmiş, para benim için önemli değil demiş, niye hemen getirmedin? Rıza Çalımbay, bizim kaptanımız, 17 sene oynamış, 650 maç oynamış. Antrenör istifa ettiği anda, hemen ertesi gün göreve getirsenize ya! Rıza Çalımbay'ı getirerek kendinize kurtaramazsınız. Rıza Çalımbay, Beşiktaş için gelmiştir. Sizin için gelmedi. Beşiktaş'ın çocuğu o, toplam 20 kupa kazanmış. Rıza Çalımbay'ın gelmesi iyi olmuştur. Ama buraya gelecek adaylar, planlarını yapacaktır. Rıza Çalımbay ile anlaşır devam eder. Rıza Çalımbay'dan daha büyük Beşiktaşlı var mı, gerekeni yapar 3 Aralık akşamına kadar. Seçilen başkanla otururlar, o günün durum değerlendirmesi yapılır, hocamızın vizyonu, takımın durumunu ondan alırsınız. Rıza Hoca şeffaf adamdır. İkinci devrede eğer çalışmak istemiyorsanız, hamle yapma şansınız varsa, alternatifiniz varsa, alternatifinizi koyarsınız. Ben çalışacağım derseniz, çalışırsınız. Şov yapmayacaksınız bu işte çünkü aslolan Beşiktaş'tır. Ama ben bu çalkantılı dönemde yurt dışında her türlü diyaloğumu kurdum, planımı hazırladım. Hepsini yaptım. Kimseyle anlaşmadım. Sergen Hocamızı bahsediyorlar. Adının bu şekilde kullanılmasını çok yanlış buluyorum. Beşiktaş'ın değeridir. Adaylar onu yıpratmasın, yanlış yapıyorlar. Ama acil çözüm zaten gerekliydi, niye bu kadar geciktiler? Hepsi birbirinden icazet alma peşinde. Hasan'ın karşısına bunu çıkartalım, bu olmazsa, bu olur. Gelin, hepiniz gelin. Ne istiyorlarsa yapsınlar."

"Beşiktaş toparlar. Rıza Çalımbay doğru bir karar. Ama kendilerini kurtaramaz. Rıza Çalımbay kararını camia aldı. Onlar almadı, camia aldı."

"Her gelen yeni teknik direktör kendi transferini yapamaz. Kulübün kendi politikasını olacak. Teknik direktörle istişare olacaktır ama kararı veren kulüptür, yönetim kuruludur. Kesinlikle teknik direktörün istediği gibi istediği şeyi yapma şansı olamaz. Teknik direktörle istişare edilir, bize doğru nedenler anlatılır, sadece birkaç tane aracının araya girmesiyle verilecek kararlar değildir."

Haber Kaynağı: Sporx

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 14 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.