REKLAM

Mesut Urgancılar'dan Fikret Orman'a flaş cevap

1

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu 2021 Yılı 3. Olağan Toplantısı, Vodafone Park Kuzey Tribünü Toplantı Alanı’nda yapılıyor.

Mesut Urgancılar'dan Fikret Orman'a flaş cevap

Beşiktaş Kulübü Yöneticisi Mesut Urgancılar, Divan Kurulu Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

İşte Urgancılar'ın yaptığı açıklamalar:

“Bir önceki Divan Kurulu Toplantısı’nda olduğu gibi Denetim Kurulu’nun raporu ile ilgili bir düzeltme yapmak istiyorum. Varlıklar içerisinde konsorsiyumdan alınan banka kredisinin kullanılmayan bölümü 279 milyon olarak belirtilmiş ancak 30 Eylül 2021 itibarıyla bu rakam 93 milyon liradır. Göreve geldiğimizde devraldığımız borç yaklaşık üç milyardı. O zaman da açıklamıştık. Herhangi bir faaliyette bulunmaksızın yıllık yaklaşık altı yüz milyon lira civarındaki finansman giderlerimizle bir sonraki seçim döneminde Kulübümüzün borcu 4.2 milyar lira olacaktı. İki buçuk ay önce sizlere sunulan Denetim Kurulu raporundaki rakamlara baktığımızda net borcumuzda 117 milyon liralık bir düşüş gözükmekte. Ancak faiz giderleri nedeniyle genel borçlarımızda artış olduğunu belirtmekte fayda görüyorum. Borçlarımızın artmaması için faaliyetlerimizden üreteceğimiz gelir-gider farkı en az bu kadar olmalı ki faiz giderini ortadan kaldırabilelim. Yapmış olduğumuz refinansman anlaşmasıyla vadesi geçmiş yabancı para borçlarıımızı ortadan kaldırdık. Ancak geçmişten gelen kur artışlarının finansallar üstündeki etkisi olumsuz. Pandeminin finansallar üzerinde yaptığı etki kuşkusuz olumsuz."

"Tribün gelirleri, yayın gelirleri, UEFA gelirleri, kapalı kalması gereken perakende mağazalarımız ve toplumda oluşan tüketim azalması nedeniyle gelirlerimizde büyük bir düşüş yaşandı. Tasarruf ediyoruz, etmeye çalışıyoruz. Dijital mecralarımızda kayda değer artışlar var. Tüm bunlar faiz yükünü hem de pandeminin olumsuz etkilerini kapatmaya yetmiyor. Her şeye rağmen sporcularımıza, teknik kadrolarımıza ve çalışanlarımıza maaş ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam ediyoruz."

"Yapılandırılmış vergi ve SSK ödemelerini düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Geçmişten gelen borçlarımız konsorsiyum geri ödeme planıyla uyuşmamaktadır. Uyuşması yönündeki talebimiz ve beklentimiz devam ediyor. Pandeminin olumsuz etkileri ve faiz yükü nakit akışımızı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Amatörlerimiz için en önemli gelir kaynağı stopaj iadesi. Bu konu halen hallolmamış durumdadır. Çabalarımıza rağmen stopaj iadesi yapılmamaktadır. Bu gidişle yapılacak gibi gözükmemektedir."

"Amatör şube zararlarımız biz göreve gelene kadar 65 milyon lira civarındaydı, şu anda 25 milyon lira civarında. Stopaj iadesi yapılmaması halinde bu kalem alarm verecektir. Taraftar token konusunda bazı söylentiler var. Bu konuda çalışmalar devam etmektedir. En sağlıklı şekilde kurgulanmış token yapısı için uğraşlarımızı sürdürüyoruz"

"Derneğimiz ve grup şirketlerimiz aleyhine devam eden 34 icra takibi bulunmaktadır. Bunların toplamı 63 milyon liradır. Bunların yaklaşık 51 milyon lirası Spor Genel Müdürlüğü tarafından yapıldı. Bu icra takiplerine yönelik 24 Eylül 2021 tarihinde bir sulh sözleşmesi imzaladık ve 72 aylık yeni yapılandırmaya gittik. Son dört ayda Kulübümüzde fiili haciz işlemi gerçekleştirilmedi. 277 adet Kulübümüz aleyhine dava görülmektedir."

"Aras Kargo ve Pürsu sponsorumuz oldu. Temsa ile sekizinci yılımıza girdik. İletişim kanallarımızdan futbol takımımızın hazırlık maçlarını, şampiyonlar ligi kura çekimini, maç önü ve sonu canlı yayınları, voleybol, hentbol ve futbol altyapı maçlarımızı yayınladık. Amatör branşlarda kendi yağlarıyla kavrulan bir yapı kurmaya gayret ediyoruz."

"Göreve geldiğimizden beri 2311 yeni üyemiz oldu. Aktif üye sayımız 19432’dir. Toplu aidat yatıran üyelerimiz var. Bu üyeleri disiplin kurulumuza sevk etmiştik. Disiplin kurulumuz böyle gelmiş, böyle gitsin dedi. Beşiktaş’ta kangren haline gelmiş konuların düzelmesini istemeyen bazı kurullarımız var."

"KPMG raporunu önümüzdeki günlerde teslim alarak kamuoyunun gündemine getireceğiz. Amaç, iyi yapılmış şeyler için teşekkür etmek, kötü şeyler içinse Beşiktaş kamuoyunu bilgilendirmek. Tüzük öneri çalışmaları için teşekkür ediyorum. Tüzük kongreleri yönetim kurulunun kontrolünde yapılır. Tüzük değişikliği ile ilgili olarak geniş katılımlı herkesin paylaşımda bulunabileceği bir ortam yaratmak istiyoruz.”

Mesut Urgancılar, Fikret Orman'ın sözlerine de cevap verdi:

“Çocuklarımıza ritüel nedir, adap nedir öğretin. Tarafsanız herkesi dinlersiniz. Konuşmacılar kartal logomuz ile Onursal Başkanımız Süleyman Seba’nın portresi ile ilgili yakınmalarda bulundular. Doğrudur, mahkemeliğiz. Onursal Başkanımız Süleyman Seba’nın bir resmi üzerinden haksız kazanç sağladıkları için süregelen mahkemenin dışında disiplin soruşturmasını da başlatmış bulunuyoruz. Mart 2012’de seçilen yönetim kurulunda ben de vardım. O dönemki Ernst and Young ve şu anki KPMG raporu arasında kıyaslamalar yapılıyor. 2012’deki süreç hesap soracağız, 10 Haziran’daki genel kurulda raporu kamuoyuyla paylaşacağız ile başlamıştı. Mart 2013’te de “Ben hesap sorma makamı değilim” denerek bitmişti. Ben de o bir yıl içindeki pembe veya beyaz söylemlerden sıkıldığım için istifa etmiştim. Görüyorum ki aradan geçen sürede, pembe veya beyaz söylemler dışında kartelada renk kalmamış."

"Türkiye’de spor kulüpleri yasaların sağladığı avantajlarla başkan insiyatifiyle yönetilir. Son on yılın incelendiği KPMG raporu, 25 Aralık’ta yapılacak Mali İdari Genel Kurul gündeminin altıncı maddesidir. Bunun üzerine söz söylemeye gerek yoktur. Örtbas edilen Ernst and Young raporu ile KPMG raporu arasındaki tek fark başkan insiyatifidir."

"İlk konuşmacı “Ben niye ibra edilmedim” dedi. Göreve gelmişiz, ne olduğunu anlamamışız. Yasalar gereği yapmak zorunda olduğumuz bir genel kurul var. Doğal olarak birçok söylem var. 2019 Mayıs’ıyla olağanüstü seçim kararının alındığı süreç içinde karara bakınca iki ay var. Üstelik bir refinansman kredisi sağlanmışken yani tırnak işareti içinde “Yüzdürülebilecekken” neden seçime gidildiğinin hesabını hiç kimse kolay kolay mahkemeye taşıyamaz. Bu nedenle söz konusu özel amaçlı inceleme raporunun bitmesini bekledik. Bunların hepsinin zamanı gelecektir, kimsenin endişesi olmasın. Tapusu alınmış dairelerden söz edildi. 11 tane daire alınmış. Sporcunun parası ödenmezken, Beşiktaş borç içindeyken, menajerin, avukatın parası ödenmezken o dairelerin parası ödenmiş. Beşiktaş almadan önce o dairelerin üzerinde 660 tane ipotek var. Şimdi deniyor ki “Tapuları aldık”. Nerede o tapular, kimin evinde, kimin cebinde? Çok merak edenler için söyleyeyim, bu konuyla ilgili dosya mahkemede."

"Her toplantımızda dava sayılarını söyledik. Beşiktaş’ın kimseye borcu yoktur diyenlere karşı olarak Beşiktaş’ın kimlere ne kadar borcu olduğunu her seferinde söyledik. Pjanic, Batshuayi, Ghezzal ve Teixeira dörtlüsü için bugüne kadar daha önceki kulüpleri tarafından 234 milyon avro ödendi. Bu isimler kariyerleri boyunca 1569 maçta 402 gol attılar, 257 asist yaptılar. Bu dörtlü için bizim ödediğimiz tutar, sadece üç milyon yüz elli bin avro. Bunun üç milyon avrosu Ghezzal’ın bonservisi geri kalanı, Batshuayi’nin kiralama bedelidir. Bu dört oyuncu, karşılaştırılan ve şu anda kadro dışı olan bir oyuncumuzun yıllık maaşından çok daha azdır. Büyükleri, yarar sağlamışlar yad etmek için ölümü beklememeliyiz."

"Tesislerimizde sadece hayatını kaybetmiş Beşiktaşlı efsanelerin isimleri yok. Bir Fikret Orman Gölet’i var, aklınızda olsun. Aralık ayında mali ve idari genel kurullarımız olacak. Saldım çayıra mevlam kayıra mı olacak, kol kırılacak yen içinde mi kalacak? Sözüm genel kurul üyelerimize; siyah ile beyaz arasında bir de gri var. Nedense biz gri olmayı tercih ediyoruz. Değerli üyelerimiz vakit çoktan geldi geçiyor. Artık taraf olmak zorundasınız. Ya siyah olacaksınız, ya beyaz olacaksınız. Beşiktaş’ın en üst makamı genel kurulumuzdur. Oraya gelmek, herkesin boynunun borcudur. Beşiktaş’a katkıda bulunmak isteyenler, kartallardan tesislerden önce Bırakmam Seni kampanyasına destek verebilirler. Allah, Beşiktaş’ı, Beşiktaş üzerinden kendilerine kimlik yaratmaya çalışanlardan, Beşiktaş üzerinden maddi menfaat sağlamaya çalışanlardan korusun.”

Haber Kaynağı: ortacizgi.com

Bursa İnegöl Lastik Yol yardım

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 1 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Trabzonspor 15 12 3 0 +20 39
2 Konyaspor 14 7 5 2 +10 26
3 Hatayspor 14 8 2 4 +9 26
4 Fenerbahçe 14 7 3 4 +3 24
5 Alanyaspor 15 7 3 5 -3 24
6 Galatasaray 15 6 5 4 +2 23
7 Başakşehir 14 7 1 6 +4 22
8 Karagümrük 14 6 4 4 +3 22
9 Beşiktaş 15 6 3 6 0 21
10 Adana Demir 15 5 5 5 0 20
11 Sivasspor 15 4 7 4 +6 19
12 Antalyaspor 14 5 3 6 -2 18
13 Altay 15 5 3 7 -3 18
14 Gaziantep FK 14 5 3 6 -4 18
15 Giresunspor 14 4 4 6 0 16
16 Kayserispor 14 4 4 6 -4 16
17 Yeni Malatya 14 4 1 9 -11 13
18 Göztepe 14 2 5 7 -7 11
19 Kasımpaşa 15 2 5 8 -8 11
20 ÇRizespor 14 3 1 10 -15 10

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.