REKLAM

Milot Rashica'dan flaş açıklamalar! "En çok forma giymek istediğim kulüp Beşiktaş’tı"

3

Beşiktaş'ın tecrübeli oyuncusu Milot Rashica, Beşiktaş Dergisi Eylül sayısına açıklamalarda bulundu.

Milot Rashica'dan flaş açıklamalar! "En çok forma giymek istediğim kulüp Beşiktaş’tı"

İşte o açıklamalar;

- AMCAM FUTBOL İLE OLAN ÖYKÜMDE ÇOK ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP -

Babamın ağabeyi, benim de tek amcam ve bizim için de ailenin büyük ağabeyi gibidir. On altı yaşıma kadar onunla birlikte büyüdüm, aynı evde yaşıyorduk. Şu anda kendisi ailesiyle birlikte Norveç’te yaşıyor ancak her gittiğim yere gelir ve maçlarımı takip eder, izler. Desteğini hep sürdürüyor ve oynadığım futbolla bir hayli ilgili. Elbette en başında hiçbirimiz bu seviyelere geleceğimi tahmin edemezdik ancak bugün bu noktada olmamda onun payı ve desteği çok fazladır. Öte yandan olumlu yönlerimi de geliştirmem gereken yönleri de hep söyledi bana. O yüzden amcam futbol ile olan öykümde sahiden çok önemli bir yere sahip." dedi.

- KOSOVA'DA O ADIMI ATAN İLK İSİMLER ARASINDA YER ALIYORUM -

"İlk başladığım dönemde Kosova’da olmak bir genç futbolcu için bir hayli zordu. Kosova’daki tüm zor şartları düşünecek olursak şu an bu noktada olabildiğim için çok mutluyum. Futbola ilk başladığımda birisi bana bir gün bu noktada olabileceğimi söyleseydi şayet, bir hayli şaşırır ve çok mutlu olurdum. Kendi memleketimin takımında çalışmaya başladığım zamanlarda açık söylemek gerekirse şartlar zordu çünkü bu gibi takımlar Avrupa liglerine katılım sağlayamadığı için menajer ya da scout ekiplerinin pek ilgi göstermediği takımlardır. O dönemlerde böyle takımlardan Avrupa’ya gitmek, genç futbolcular adına bir hayli zor oluyordu ancak ben Kosova’da o adımı atan ilk isimler arasında yer alıyorum. Bu da elbette beni çok mutlu eden bir durum nitekim hem kendi adıma hem de bizlerin ardından gelecek nesiller adına bir kapıyı aralayarak bunun mümkün olabildiğini göstermiş oluyorsunuz." dedi.

-  ESKİYE ORANLA DAHA FAZLA TAKİP EDİLEN BİR SPOR HALİNE GELDİ -

"Savaşın olduğu dönemlerde çok küçüktüm, haliyle o dönemleri pek hatırlamıyorum ancak kendi futbol oynadığım dönemleri analiz edecek olursam zaten benim bilinçli olarak hatırlayabildiğim zamanlarda Kosova halihazırda bağımsız bir ülkeydi ve önceki zamanlara göre her şey çok daha farklıydı. Öte yandan bahsettiğiniz gibi son yıllarda herkesin dikkatini çeken bir durum olarak, futbol Balkan ülkelerinde bir hayli yaygınlaştı ve eskiye oranla çok daha fazla takip edilen bir spor haline geldi. Önceki senelerde neden bu kadar takip edilmediğiyle ilgili ise sanırım söyleyebileceğim çok büyük cümlelerim yok. Son senelerde ise futbol kulüpleri ve milli takımlar tüm Balkan ülkelerinde geçmişe göre çok daha başarılılar. Durum iyiye gittikçe de elbette sporseverlerin futbola olan ilgisinin artmasının yanı sıra küçük yaştaki çocukların da futbolu tercih etme oranı artıyor." dedi.

- BİR ARADA KALABİLMEYİ BAŞARMIŞTIK -

"Savaş döneminde birkaç aylığına evimizi, yurdumuzu terk etmek zorunda kalmıştık. Arnavutluk’a gitmiştik, orada da aile bireylerimiz mevcuttu. Hepimiz için, tüm Yugoslavya ülkelerinde yaşayan halklar için çok zor bir süreçti. Tüm ailemiz aynı anda aynı yerde olamıyorduk. Zaman zaman babamın nerede, nasıl bir durumda olduğunu bilmediğim zamanlar dahi yaşamıştık. Hayatta mıydı, yoksa başına bir şey gelmiş miydi bunu bile bilmiyorduk. Ailemiz çok bölünmüştü. Büyük ve zor bilinmezliklerle yaşadığımız bir dönemdi. Bir süre sonra tüm aile bir araya gelerek Kosova’ya döndüğümüzde ise her yer yıkılmıştı. Bildiğimiz, tanıdığımız memleketimiz artık yoktu ancak yine de oralıydık. Sıfırdan başlamamız gerekti, her şeye sıfırdan başladık ve neyse ki hayatı yeniden yoluna koymayı başardık. Biz yine de şanslı olanlar arasındaydık çünkü yakınlarını kaybeden ve hatta hayatta olup olmadığını, bir mezarının bile olup olmadığını bilmeyen binlerce insan var. Biz en azından her birimiz hayatta ve bir arada kalabilmeyi başarmıştık. Coğrafyadaki tüm insanlar için çok zordu, ailelerini kaybeden birçok insan var." dedi.

- RONALDO'YU İZLEYEREK BÜYÜDÜM -

"Evet, Cristiano Ronaldo’yu izleyerek büyüdüm. Oynadığı futbolu her zaman çok beğenirim. O da bir hücum futbolcusu ve ben de bir hücum futbolcusuyum. Kendimi bildim bileli hep onu örnek almışımdır." dedi.

- ÖĞRENDİKLERİMDEN BİR SENTEZ OLUŞTURARAK FUTBOL OYNUYORUM -

"Kosova’dan ayrıldıktan sonra çok farklı ülkelerde futbol oynadım; Hollanda, İngiltere, Almanya ve şu anda Türkiye. Birçok futbolcuya ve futbol anlayışına denk geldim ve bu da bana bir hayli olumlu yansıdı. Nitekim herkesten ve her şeyden çok fazla bilgi edindim, öğrendim, kendimi geliştirdim. Gözlemlemeyi seven ve olumlu bulduğu yanları çalışarak kendime ekliyorum. Tüm öğrendiklerimden bir sentez oluşturarak futbol oynuyorum. Zaman içinde çok geliştim. Futbol yalnızca topu alıp koşmak değil, akabinde aynı anda yapmanız gerek birçok detay mevcut. Daha önce forma giydiğim ülkelerde öğrendiğim her şeyi yapmaya çalıştım." dedi.

- AİLEMİ YALNIZ BIRAKARAK HOLLANDA'YA GİTMEYİ TERCİH ETTİM -

"Evet, Hollanda’ya gittiğimde sadece on sekiz yaşımdaydım ve ailemi yalnız bırakarak Hollanda’ya gitmeyi tercih ettim. Tüm bu tecrübeler, yaşadıklarınız, öğrendikleriniz belli bir süre sonra sizin adınıza avantaj oluyor. Benim de zorlandığım dönemler oldu elbette. Örneğin, o zamanki kız arkadaşım ki şimdiki eşim oluyor, yanıma gelene kadar yalnız yaşamak zorunda kaldım. Bu gibi zor deneyimlerden muhteşem tecrübeler elde ediyorsunuz. O dönemlerde üstesinden geldiğiniz her zorluk belli bir sürenin ardından hayatınızı kolaylaştıran ve ardından atacağınız her adımda tecrübe olarak size katkı sağlayacak deneyimleriniz oluyor. Elbette psikolojik etkileri, birçok deneyim gibi olumlu bir şekilde mevcut ve karakterinize, öz güveninize güç katıyor." dedi.

- BEŞİKTAŞ TARAFTARININ KIRDIĞI DESİBEL REKORLARINI DA HERKES BİLİYOR -

"Evet, bence bu detay bir hayli önemli çünkü maç her zaman istediğiniz gibi gitmeyebilir ancak siz elinizden gelenin fazlasıyla ekibinize destek olmak zorundasınız. Her zaman skor lehinize olmayabilir ancak maç sona erdiğinde, her şeyi sahada bırakarak takımınıza fayda sağlayacak analizleri yapmanız gerekiyor. Mücadeleciyim, genel anlamda pes etmeyi sevmem zaten. Bu yüzden taraftarlarımızla bir hayli iyi anlaşacağımızı düşünüyorum. Umarım Beşiktaş taraftarlarına bahsettiğiniz mücadeleci kulüp efsaneleri kadar iyi bir futbol seyrettirebilirim. Öte yandan geçtiğimiz sezon rakip olarak da olsa stadımızda forma giydim ve müthiş bir atmosfer, kulakları sağır edebilecek kadar yüksek bir gürültü vardı. Kaldı ki Beşiktaş taraftarlarının kırdığı desibel rekorlarını da herkes biliyor. Bu yüzden daha önce rakip takım formasıyla çıktığım bu statta, şimdi Beşiktaş formasıyla oynayabilmek benim için şahane bir duygu. Beşiktaşlı taraftarların o büyük gürültüyle bizlerin arkasında olduklarını bilerek futbol oynayacağız ve bu güzel bir duygu." dedi.

- ÇÖZÜM ODAKLI BİR YAPIYA SAHİBİMDİR -

"Çok büyük farklılıklar olduğunu pek söyleyemem. Sahada da soğukkanlı ve sakin bir yapım vardır. Elimden geldiğince işimi yapmaya çalışıyorum, kimseyle bir sıkıntım olmaz. Tabii ki kızgınlıklarımız olur ancak küslüklerimiz olmaz. Uzun sürmez, kısa süre içinde iletişim kurarak, üzerine konuşarak çözebiliriz. Genel anlamda çözüm odaklı bir yapıya sahibimdir." dedi.

- BEŞİKTAŞ'LI OLDUĞUM İÇİN ÇOK MUTLUYUM -

"Takım içinde çok iyi bir arkadaşlık ortamı var ve durum böyle olunca haliyle ben de büyük adaptasyon sorunları yaşamadım ve insanların beni karşılayışı bir hayli güzel oldu. Geldiğim ilk andan itibaren her şey güzel gidiyor. Tesisimiz, şartlarımız, stadyumumuz, taraftarlarımız… Her şey çok iyi ve ben de Beşiktaş’ta olduğum için oldukça mutluyum." dedi.

- ÇOK İYİ BİR İLETİŞİMİMİZ VAR -

"Evet, Şenol hocamızla da Burak hocamızla da konuşuyoruz. Açıkçası tüm takım ve teknik heyet çok iyi bir iletişimimiz var. Neler yapmam gerektiğini ve benden beklentilerini söylüyorlar bu da benim adıma işimi kolaylaştıran unsurlardan biri. Nitekim beni ve oynadığım futbolu da çok iyi biliyorlar bu yüzden de neler yapabileceğimi öngörüyorlar. Bu yüzden çok hızlı bir şekilde takıma adaptasyonumu sağlamaya çalışıyorlar." dedi.

- TARAFTARIMIZ MÜCADELEYİ BIRAKMAYAN BİR MİLOT İZLEYECEK -

"Umarım çok fazla gol ve asist yaparak skor katkısı üretirim. Her şeyden öte takımımızın iyi bir sezon geçirerek, bu yolun sonunda da sezonu şampiyonluk kupasıyla taçlandırmasını diliyorum. Her zaman her şey iyi gitmeyebilir ancak az önce sizin de söylediğiniz gibi saha için son düdük çalana kadar mücadeleyi bırakmayan bir futbol anlayışım var ve bu yüzden takımımız da taraftarlarımız da emin olabilirler ki o anki durum her ne olursa olsun son düdük çalana kadar pes etmeyen ve mücadeleyi bırakmayan bir Milot izleyecekler." dedi.

- FORMASINI EN ÇOK GİYMEK İSTEDİĞİM KULÜP BEŞİKTAŞ'I -

"Geçtiğimiz sezon iyi bir sezon geçirdim, oradaki herkesle de gayet iyi anlaştım. Elimden geleni yaptım, sezon sonu da bir şampiyonluk yaşadım ancak kiralık bir futbolcuydum. Sözleşmem sona ermişti. Ben de profesyonel bir futboluyum, benim işim ve kariyerim bu. Bir sonraki adımı her zaman düşünmem gerekiyor. Ardından gelen teklifler arasında beni en çok isteyen ve benim en çok forma giymek istediğim kulüp Beşiktaş’tı. Görüşmelerimizi yaptık ve anlaşma sağladık. Ben de yeniden Türkiye’de olduğum için mutluyum." dedi.

- TÜRKİYE'DE KENDİMİ EVİMDE HİSSEDİYORUM -

"Birçok zaman bu benzerlikleri görebiliyorum. İnsanların mantalitesinden çok belli oluyor. Birçok ortak yönümüz var. Özellikle de Arnavut yemekleri ile Türk yemekleri birbirine oldukça benziyor. Bu da güzel bir durum tabii benim için Türkiye’de kendimi evimde hissediyorum." dedi.

- NEREDEN GELDİĞİMİZİ GÖSTERMEKTEN BÜYÜK GURUR DUYUYORUZ -

"Benim için özel olarak anlamlı bir gelenek ya da adetimiz yok ancak evet, çok fazla geleneğimiz var. Ayrıca her gittiğimiz yerde nereden geldiğimizi göstermekten de büyük bir gurur duyuyoruz. Açık konuşmak gerekirse nerede olduğumuzun bir önemi yok, bizler için nereden geldiğimiz ve kim olduğumuz önemli. Haliyle geleneklerimizi terk etmiyoruz, nesillerdir süregelen bir şekilde yapıyoruz. Kutlamalarımızda, düğünlerimizde aklınıza gelebilecek her alanda geleneklerimize bağlı kalmaya çalışıyoruz ve umarım bizden sonra da bu durum hep böyle devam eder." dedi.

- UMARIM ŞAMPİYONLUK KUPASINA UZANIR VE KUTLAMALAR YAPARIZ  -

"Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. Geldiğim ilk günden beri desteklerini hissediyorum. Taraftarlarımıza ve takımımıza yardımcı olmak adına elimden geleni yapacağım. Umarım her maç onları mutlu edebiliriz. Beşiktaşlı taraftarların takımlarına verdiği desteği tüm dünya biliyor ve gıpta ile izliyorlar haliyle onlardan destek vermelerini rica etmeyeceğim, bugüne kadar yaptıklarını bundan sonra da yapmaları bizlerin de sahada elimizden geleni yapmamız adına yeterli olacaktır. Umarım, bu sezonun sonunda hep birlikte şampiyonluk kupasına uzanır ve kutlamalar yaparız." dedi.

- ĆEVAPİ Mİ, PLESKAVİTSA MI? -

Aslında ikisi de ancak illa birini seçmem gerekiyorsa Ćevapi.

- ÇAY MI, RASOJ MU? -

Çay.

- BUREK Mİ, FLİJA MI? -

Flija.

Haber kaynağı: Bjk.com.tr

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 3 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 35 31 3 1 64 96
2 Fenerbahçe 35 28 6 1 58 90
3 Trabzonspor 35 18 4 13 13 58
4 Rams Başakşehir 35 16 7 12 10 55
5 Beşiktaş 35 16 6 13 6 54
6 Corendon Alanyaspor 35 12 13 10 3 49
7 Kasımpaşa 35 14 7 14 -6 49
8 Çaykur Rizespor 35 14 7 14 -7 49
9 EMS YAPI SİVASSPOR 35 12 12 11 -9 48
10 BITEXEN ANTALYASPOR 35 11 12 12 -4 45
11 Yukatel Adana Demirspor 35 10 14 11 3 44
12 Yılport Samsunspor 35 11 9 15 -5 42
13 MONDİHOME KAYSERİSPOR 35 11 11 13 -9 41
14 Ankaragücü 35 8 15 12 -3 39
15 VavaCars Fatih Karagümrük 35 9 10 16 -2 37
16 Tümosan Konyaspor 35 8 13 14 -14 37
17 Gaziantep FK 35 9 8 18 -15 35
18 Atakaş Hatayspor 35 7 13 15 -10 34
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 35 8 9 18 -31 33
20 İstanbulspor 35 4 7 24 -42 16

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.