REKLAM

Trio'da Hatayspor-Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi! İptal edilen golde karar doğru mu?

2

Süper Lig'in 18. haftasında Beşiktaş, Mersin'de karşılaştığı Hatayspor'u 2-1 mağlup etti.

Trio'da Hatayspor-Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları değerlendirildi! İptal edilen golde karar doğru mu?

Deniz Çoban'ın yer aldığı yayıncı kuruluşun Trio kadrosu, Kadir Sağlam ve ekibinin görev yaptığı Hatayspor - Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonlarına ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Özellikle Beşiktaş'ın ilk yarıda Salih Uçan ile topu ağlara gönderdiği fakat gol değeri kazanmayan pozisyona ilişkin görüşler dikkat çekti.

Beşiktaş, Süper Lig'in 18. haftasında Mersin'de karşılaştığı Hatayspor'u 2-1 mağlup etti.

Siyah-Beyazlılar'ın 3 hafta sonra galibiyetle tanıştığı mücadelede çok fazla tartışma yaratacak pozisyon yaşanmasa da ilk yarıda Salih Uçan'ın attığı şık gole ilişkin iptal kararı dikkat çekti.

* KARTAL'DAN 2023'E GÜZEL KAPANIŞ *

Bu sezon aldığı sonuçlarla taraftarlarında hayal kırıklığına sebep olan Beşiktaş, önce başkan değişikliğine gitti. Ardından da ligde son maçında Corendon Alanyaspor’a 3-1 yenilerek, teknik direktör Rıza Çalımbay’ın gidişiyle sarsılan Siyah Beyazlılar’da bu durum büyük deprem etkisi yarattı. Kara Kartal, yardımcı hoca Serdar Topraktepe’ye emanet edildi. Dün Mersin’de Hatay ile oynanan ve 2-1 kazanılan mücadele sonrası Beşiktaş, taraftarının gönlünü kazandı, kötü gidişe son verdi. Siyah-Beyazlılar, 3 maç sonra kazandı. Ligde 17 haftada 9 galibiyet, 2 beraberlik ve 6 yenilgi yaşayan Siyah Beyazlılar, 29 puanla 5. sırada yer aldı. Genç Semih ile 38’de gülen Beşiktaş, 53. dakikada savunmacısı Colley’ye rahat bir nefes aldı. 80’de Hatay’da Hodzic farkı 1’e indirse de mağlubiyete engel olamadı. Beşiktaş’ın, yılın son maçında yüzü güldü, 2024’e iyi bir giriş yaptı.

- SALİH ATTI AMA SAYILMADI -

Beşiktaş’ta Salih Uçan, mücadeleye ilk 11’de başladı. Maçın başında etkili görüntüsüyle dikkat çeken Salih, hem savunmaya hem de hücuma yaptığı katkılarla alkış aldı. 34. dakikada yaşanılan karambolde Salih, akıl dolu vuruşla topun dibine girerek ağları sarstı ama hakem Kadir Sağlam, ofsayt gerekçesiyle golü vermedi. 88. dakikada Salih, yerini genç oyuncu Demir Ege Tıknaz’a bıraktı.

- SINIRDAKİLERDE SORUN ÇIKMADI -

Hatayspor maçı öncesinde Beşiktaş’ta sarı alarmı vardı. Siyah-Beyazlılar’da Salih Uçan, Masuaku, Mert Günok, Necip Uysal ve Tayfur Bingöl sarı kart görmeleri halinde cezalı duruma düşeceklerdi. Kartal sınırdaki oyunculardan fire vermeden mücadeleyi tamamladı. Beşiktaş’ta kadro dışı durumda bulunan Rosier de sınırdakiler listesinde yer alıyor.

- İŞTE KARŞILAŞMANIN TARTIŞMALI POZİSYONLARI -

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Hatayspor - Beşiktaş maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi.

İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Hatayspor - Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları...

26. DAKİKADA DANIEL AMARTEY'NİN GÖRKEM SAĞLAM'A MÜDAHALESİNDE DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Devam kararı çıkmaması gerekir. O oyuncu, durup dururken yerde kalmadı. Hakem, genelde stabil olduğu için açısı da burada kapalı kaldı. Temas noktasını göremedi. Top oradan kurtuldu, sıkışık alanda rakibine bastığını düşünüyorum. Burada hakemin oyunu devam ettirmesi asla kabul edilmez.

Bülent Yıldırım: Ben, burada hiç topa gittiğini görmüyorum. İhraç etse bir şey diyebilir misiniz? Diyemezsiniz. Minimum sarı kart olduğunu düşünüyorum. Kazara basma değil.

Deniz Çoban: Hocam, kramponun ön vidalarının üzerinde kaykılarak sıçrıyor. Ben, bunun sahada kırmızı kart olmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Topla hiç işi yok, direkt ayağını rakibinin dizine kramponun ön vidalarıyla basıyor. Yaralayıcı, acımasız bir hamle bana göre. Topuğun yerde olması, ayağın dizden bükülü olması video yardımcı hakem açısından sarı mı, kırmızı mı, bana iş düşer mi, düşmez mi diye bakarken onu taca çıkarıyor zaten. Hakem açısından da hakem o kadar stabil ki bunu görmüyor. Arka tarafında kalmış. Bunun arkasından bir faul daha oluyor, onu da devam ettiriyor. Sarı kart gösterse de hiç itiraz etmezdim ama şurada faul çalınmadan geçilmesini de anlayamam ben.

Bahattin Duran: Hakemin yerine bakalım. Kapalı. 'Between' dediğimiz o arasından bakamamış.

Bülent Yıldırım: Bu arkadaşımızın üst bedeni, bacaklarına göre daha uzun. O yüzden kilo aldığı anda doğrudan bedenine yansıyor. İkincisi, kesinlikle bir atletik performans uzmanıyla bir atletle çalışmasında fayda var. Konu, genel kondisyon değil. Beden olarak çok güçlü ancak bir sporcu duruşu yok. Beli çok kalın; yan hareketleri, çabukluğu çok düşük. Koşu düzeyi hep aynı. Momentum kaybediyor. Hareketlilik, mobilite, çabukluk çalışması gerektiğinde fayda görüyorum. İki yıldır söylüyoruz.

Deniz Çoban: Hocam, gelişim diyorsunuz ama FIFA oldu bu arkadaşımız.

Bahattin Duran: Belki de bir fitness koçla çalışmaya başladı. Bunu bilmiyoruz. Başlamadıysa da o kokartı taktıktan sonra Bülent Hocamın da tavsiyelerine kulak verir.

Bahattin Duran: Ben de aynı fikirdeyim. Hakemin devam kararı, kabul edilemez. Ben burada sarı karta daha yakınım. Sarı kartı destekleyecek elementlerim var elimde. Ayakkabısının ucuyla basması... Tabii ki can yakıcı. Dizinin ve ayağının çok gergin olmaması... O güç seviyesini tamamen aktaramaması o şiddet seviyesini otomatikman düşürüyor. O yüzden de faulle birlikte ben, sarı kartı daha uygun buluyorum. Dolayısıyla da zaten video hakemin de müdahale etmemesi doğru diyorum.

33. DAKİKADA SALİH UÇAN'IN TOPU AĞLARA GÖNDERDİĞİ POZİSYONA İLİŞKİN OFSAYT KARARI DOĞRU MU?

Bahattin Duran: Burada ofsayt yok. Devam ettik.  Burada Beşiktaşlı oyuncu, topa temas ettiğinde... Takım arkadaşı, kaleci öne çıktığı için... Sondan ikinci savunma oyuncusundan kale çizgisine daha yakın. Coğrafi olarak ofsayt pozisyonunda. Burada Beşiktaşlı oyuncu, topa temas ettikten sonra her ne kadar burada top, Hataysporlu oyuncudan gelse de... Beşiktaşlı oyuncu, o Hataysporludan gelen topa hamle yapsa da Hataysporlu oyuncu, topla kontrollü bilerek oynamadı. Bunu bir çarpma olarak yorumluyoruz ve kaleci öne çıktığı için sondan ikinci savunma oyuncusundan kale çizgisine daha yakın olan bu Beşiktaşlı oyuncu da ofsayt olarak cezalandırıldı. VAR çizgisiyle de bu, net bir şekilde görüldü.

Deniz Çoban: Burada VAR ile iptal edilmedi değil mi? Yardımcı bayrak kaldırdı buna.

Bahattin Duran: Evet, evet.

Deniz Çoban: Ee hakem golü vermiş.

Bahattin Duran: Golü verdi, döndü elini havaya kaldırdı.

Deniz Çoban: Hocam, bu seviyedeki bir hakem yardımcısına bakmadan gol verir mi?

Bülent Yıldırım: Bu seviyedeki bir hakem; sürekli erken faul düdüğü çalıyor, erken karar verip değiştiriyor. Yani seviye bu.

Bahattin Duran: Yani önce yardımcısına bakacak. Zaten ofsayt bayrağını görünce elini kaldıracak. Kadir Sağlam; önce golü verdi, göz göze geldi yardımcıyla elini sonra kaldırdı. 

Bülent Yıldırım: Ofsayt pozisyonunda bulunan Jackson Muleka, o topa doğru geldiği anda oyunun içine giriyor.

Bahattin Duran: Bu anda değerlendiriliyor ve Muleka da o anda ofsayt.

Bülent Yıldırım: 99 numaranın kontrollü bilerek oynamamasından dolayı bu bir sekme niteliğinde kaldı.

Bahattin Duran: Tam o esnada zaten çizgi çizildi. Karar doğru.

43. DAKİKADA MILOT RASHICA'NIN CEZA SAHASINDA YERDE KALDIĞI POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Her ne kadar defans oyuncusu, burada riskli bir kolu oraya tutma hamlesi yapsa da Rashica, bütün mücadele ve temas bittikten sonra kendisini yere bırakıyor. Rashica da rakiple şimdi mücadeleye devam ediyor. Rakibin kolunu hissetti. Geç kaldı. Mücadele bitsin.

Bülent Yıldırım: Bitti. Kendini öne doğru bırakmayı tercih etti. Dolayısıyla devam kararı bence doğru.

Deniz Çoban: Doğru, şüphe yok.

Bahattin Duran: Ben de aynı fikirdeyim. Benim için de çok doğru bir devam kararı.

59. DAKİKADA HATAYSPOR'UN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Bir, kol bedene yapışık. Doğal bir pozisyonda. İki, topun düştüğü yer... İtmeyle birlikte bu temas gerçekleşiyor. Eğer rakibin şarjı olmasa o kol, bedenden ayrık olsa bir penaltıdan bahsedebiliriz. Burada doğal. Bence devam kararı doğru.

Deniz Çoban: Doğru.

Bahattin Duran: Benim için de doğru. Çünkü bu kol, yapışık artık vücuduna. Hiçbir şekilde dirsek vücuttan ayrılmamış. Bence de devam kararı doğru.

Haber kaynağı: Fanatik

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 2 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 28 24 3 1 43 75
2 Fenerbahçe 28 23 4 1 50 73
3 Trabzonspor 27 14 4 9 10 46
4 Beşiktaş 28 14 4 10 7 46
5 Kasımpaşa 28 11 7 10 -2 40
6 Rams Başakşehir 28 11 6 11 3 39
7 Çaykur Rizespor 28 11 6 11 -9 39
8 EMS YAPI SİVASSPOR 28 9 11 8 -3 38
9 BITEXEN ANTALYASPOR 27 8 11 8 1 35
10 MONDİHOME KAYSERİSPOR 28 10 8 10 -6 35
11 Yılport Samsunspor 28 9 6 13 -4 33
12 Yukatel Adana Demirspor 27 7 11 9 3 32
13 Tümosan Konyaspor 28 7 10 11 -11 31
14 Ankaragücü 28 6 12 10 -3 30
15 Corendon Alanyaspor 27 6 12 9 -8 30
16 VavaCars Fatih Karagümrük 27 7 8 12 1 29
17 Atakaş Hatayspor 28 6 11 11 -7 29
18 Gaziantep FK 27 7 7 13 -9 28
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 28 6 8 14 -25 26
20 İstanbulspor 28 3 7 18 -31 13

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.