REKLAM

Ünlü İşadamı Ethem Sancak Beşiktaş'tan Kesin Olarak İhraç Edildi!

4

Beşiktaş'ın TMSF'ye düşebileceğini ve bu durumda satın alacağını söylediği için disipline sevk edilen ünlü iş insanı Ethem Sancak için karar çıktı.

Ünlü İşadamı Ethem Sancak Beşiktaş'tan Kesin Olarak İhraç Edildi!

Beşiktaş Disiplin Kurulu, çok önemli bir karar aldı. Siyah beyazlı kulübün üyelerinden ünlü iş insanı Ethem Sancak hakkında ihraç istemiyle yapılan başvuruyu sonuçlandırdı. Disiplin kurulu, Ethem Sancak'ı Beşiktaş'tan ihraç etti! Sancak, Beşiktaş hakkında 15 Haziran 2022'de TV100'de katıldığı "Aza Önce Konuştum" programında yaptığı açıklamalar nedeniyle ihraç talebiyle disipline sevk edilmişti.
 
- TMSF'YE DÜŞERSE BEŞİKTAŞ'A ALIRIM -

Candaş Tolga Işık'ın sorularını yanıtlarken konu Beşiktaş'a gelince Sancak, büyük tartışma yaratan şu sözleri sarf etti: "Tüm kulüplerin borcu inanılmaz seviyede. Bu derneklerle falan yönetilecek bir iş değil artık. endüstriye uygun bir şirketleşme olursa ve bir gün Allah korusun, TMSF'ye düşerse Beşiktaş, ihaleye girip alacağım. Bir konsorsiyum oluşturacağım. Beşiktaş'ı Asya'nın Şampiyonlar Ligi şampiyonu haline getireceğim."

- YAMANTÜRK VE AKPINAR'DAN AÇIK TAVIR -

Ajansspor, Ethem Sancak'ın Beşiktaş'ın Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) düşebileceğini söylemesine vurgu yaparak konuyu manşete taşıdı. Haberimiz sosyal medyada büyük yankı uyandırdı ve ardından da Beşiktaş camiasından Sancak'a tepkiler gecikmedi. Beşiktaş Divan Kurulu Tevfik Yamantürk ile Beşiktaş Disiplin Kurulu Ahmet Akpınar, Sancak'ın kulüpten ihracı taleplerine destek vereceklerini açıkladı.

- TMSF'YE DÜŞME ŞANSI SIFIR -

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de Sancak'a tepki göstererek, "Beşiktaş 120 yıllık kulüp. Diğer kulüplerle yorum yapmam ama benim kulübümüm TMSF’ye düşme şansı sıfır. Eğer birilerinin böyle bir beklentisi varsa boşuna bekler. Taraftar böyle bir şeye müsaade etmez” dedi. 
 
Buna karşın Çebi, Sancak'ın maksadını aşan bir açıklama yaptığını ama kulüpten ihracına karşı olduğunu da dile getirmişti.

- İHRAÇ İSTEMİ 3 AYDA SONUÇLANDIRILDI -

Beşiktaş kongre üyelerinden Ahmet Hilmi Yılmaz, 15 Temmuz 2022'de disiplin kuruluna dilekçeyle başvurarak Ethem Sancak'ın ihraç edilmesini talep etti. Ve bu başvuru 3 ayın sonunda karara bağlandı. Beşiktaş Disiplin Kurulu'nun verdiği karara Ajansspor ulaştı. Söz konusu kararda, kurulun Ethem Sancak'tan 13 Eylül 2022'de bir tebligat yaparak, savunmasının istendiği belirtildi.

- SANCAK, KURULA SAVUNMA YOLLAMADI -

Kararda, savunma talepli yazı gönderilen Ethem Sancak'ı buna mazeretsiz bir şekilde herhangi bir cevap vermediği vurgulandı. Kararda, Sancak'ın "Beşiktaş bir gün TMSF'ye düşerse, ihaleye girip satın alacağım ve Beşiktaş'ı Asya Ligi'nde şampiyon yapacağım" sözlerinin borsaya kayıtlı kulübün yatırımcılarını etkilediğine dikkat çekildi. 
 

- BEŞİKTAŞ'IN MARKA DEĞERİNİ DÜŞÜRDÜ -

Sancak'ın bu açıklamasıyla kulübün itibarını ve borsadaki marka değerini düşürücü nitelik taşıdığı ve zarara sebebiyet verdiği kaydedildi. Kararda, yıllardır Avrupa kupalarında oynayan, tanınmış ve üstün başarılar kazanmış kulübümüzün hakkında bu şekilde alaycı ve ayrıcı iftira niteliği taşıyan yorumlarda bulunan bu kişinin Süper Lig'de oynayan rakipler nezdinde kulübü borca batık ve müflis olarak gösterme amacı taşıdığı, bunun da kabulünün mümkün olmayacağı, yetkili olmadığı halde yönetim adına bu şekilde beyanda bulanamayacağı, bu nedenle ayrıca cezalandırılması gerekeceği göz önüne alındığı belirtildi. 

- ETHEM SANCAK BEŞİKTAŞ'I KÜÇÜK DÜŞÜRDÜ -

Disiplin kurulu, BJK Tüzüğü'nün 47 / a,c, d ve f bentlerinde yer alan hükümlere aykırı hareket etmesi nedeniyle kulübün tüzel kişiliğine karşı küçük düşürücü, aşağılayacı, iftira niteliği taşıyan beyanları BJK topluluğuna zarar verici olarak değerlendirildiğini kaydetti.

 - ETHEM SANCAK OY BİRLİĞİYLE İHRAÇ EDİLDİ -

Kurul nihai kararında şu ifadeleri kullandı: "Şikâyet edilen hakkında yukarıda belirtilen gerekçeler gözetilerek tüzüğümüzün 46 / C maddesi gereğince toplantıya katılan üyelerimizin oy birliğiyle kesin çıkarma cezası verilmesine karar verilmiştir." 19 Ekim 2022'de verilen karar hem Beşiktaş Yönetim Kurulu Başkanlığı'na hem de Ethem Sancak'a gönderileceği kaydedildi.

- İŞTE ETHEM SANCAK'I İHRAÇ EDEN KURUL ÜYELERİ -

Vodafone Park'ta özel bir locası olan ve siyah beyazlıların maçlarını kaçırmayan Ethem Sancak gibi önde gelen bir kongre üyesini ihraç eden Beşiktaş Disiplin Kurulu'nun başkanlığını Ahmet Akpınar yapıyor. Kurulun diğer üyeleri de şöyle: Faruk Öztürk, Tülay Büyükasar, Hatice Ceren Yılmaz, Ali Rıza Aral ve Koray Erdivanlı...

- ETHEM SANCAK ŞİMDİ NE YAPACAK -

Beşiktaş'tan kesin olarak ihraç edilen ünlü iş insanı Ethem Sancak, kararı isterse yargıya taşıyabilir. Davayı kazanması halinde üyelik hakkını yeniden kazanabilir. Diğer yandan ihraç kararı Beşiktaş Genel Kurulu'na taşınırsa üyeler oy çokluğuyla ya onaylar veya bir kez daha görüşülmek üzere disiplin kuruluna sevki yönünde karar verebilir. Ethem Sancak'ın nasıl bir tutum alacağı merak konusu.

- ETHEM SANCAK KİMDİR, NERELİDİR -

1958'de Siirt'te doğan Arap asıllı Ethem Sancak, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ne gitse de eğitim hayatını tamamlayamadı. Sancak, gençlik yıllarında ünlü siyasetçi Doğu Perinçek ile birlikte Mao'cu olarak adlandıralan Aydınlık hareketi içinde siyaset yaptı. Devrimcilik yıllarından sonra 80'lerin sonunda iş hayatına atıldı ve bambaşka bir yol izledi.

- HEDEF ECZA İLE BÜYÜK ATILIM YAPTI -

1987'de kurduğu Es Ecza Deposu'nu 1989’daysa Esko Itriyat’ı kurdu. Ama en büyük atılımını  1993'te kurduğu Hedef Ecza Deposu ile yaptı. 2001'de Alliance Boots ile ortaklık kuran Sancak, Hedef Alliance Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Daha sonnra hisselerini satıp ES Mali Yatırım Danışmanlık'ı kurdu. Şirket, kamyon, otobüs ve askeri araç üreten ünlü BMC şirketini satın alarak büyük bir atılım gerçekleştirdi. Sancak, bu şirketi de 2021'de Tosyalı Holding'e sattı. 2007'de Star gazetesini alarak medyaya da giren Ethem Sancak, 2010 yılında gazeteyi sattı. Sancak ardından Çukurova Grubu'na ait gazete ve TV kanallarını aldı.  

- AK PARTİ'DEN DE İHRACI İSTENDİ -

AK Parti'ye üye olan ve Merkez Karar Yürütme Kurulu'na (MKYK) kadar yükselen Ethem Sancak, verdiği bir röpartajda, "Biz Amerika'nın desteğiyle iktidara geldik" dediği için parti içinde büyük tepki çekti. İhraç istemiyle disipline sevkedilmişken, kendisi istifa ederek partiyle yollarını ayırdı. Ethem Sancak, yeniden eski dava arkadaşı Doğu Perinçek'in yanına geçti ve Vatan Partisi'ne üye oldu.

Haber kaynağı: Ajansspor

 

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 4 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 26 22 3 1 41 69
2 Fenerbahçe 26 21 4 1 47 67
3 Trabzonspor 26 13 4 9 9 43
4 Beşiktaş 26 13 4 9 6 43
5 Kasımpaşa 26 11 6 9 -1 39
6 Çaykur Rizespor 26 10 6 10 -9 36
7 BITEXEN ANTALYASPOR 26 8 11 7 2 35
8 EMS YAPI SİVASSPOR 26 8 10 8 -6 34
9 Rams Başakşehir 26 9 6 11 0 33
10 Yukatel Adana Demirspor 26 7 11 8 4 32
11 MONDİHOME KAYSERİSPOR 26 9 8 9 -4 32
12 Yılport Samsunspor 26 8 6 12 -6 30
13 Ankaragücü 26 6 11 9 -2 29
14 Atakaş Hatayspor 26 6 11 9 -3 29
15 Corendon Alanyaspor 26 6 11 9 -8 29
16 VavaCars Fatih Karagümrük 26 7 7 12 1 28
17 Gaziantep FK 26 7 7 12 -7 28
18 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 26 6 8 12 -20 26
19 Tümosan Konyaspor 26 5 10 11 -15 25
20 İstanbulspor 26 3 6 17 -29 12

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.