REKLAM

“Yapamazsınız dediler, 200 milyon kazandık!”

8

Fanatik, Beşiktaş'ta altyapıdan sorumlu yönetici Fırat Fidan, Gençlik Gelişim Direktörü Mehmet Ekşi ve U19 Teknik direktörü Serdar Topraktepe'yle akademiyi konuştu.

“Yapamazsınız dediler, 200 milyon kazandık!”

Siyah-Beyazlılar'da yıldız oyuncu için devler sıraya girerken yönetim de başarılı oyuncunun olası satışından gelecek dev parayla yeni süperstarları takıma kazandırmayı hedefliyor.

- FIRAT FİDAN: ALTYAPIYI DEĞİL, BEŞİKTAŞ’I KURTARIRIZ! -

“TFF'de altyapı bütçesi diye bir bütçe yoktu. Bu sene başlattıkları verecekleri bir rakam var. Daha önceden tesis yenileme adı altında bir para veriyorlardı ama çok küçük rakamlar. Tesisin çimlerinin bakımına bile yetmeyen bir para. Biz göreve geldiğimizden bu yana altyapı bütçesini artırdık kulüp içinde. Yıllık 25 milyon TL'lik bi rakamı altyapıya harcıyoruz. Hatta diğer giderleri de katarsak 35 milyon TL'ye çıkan bir bedel var. Kesin olmamakla beraber diğer ezeli rakiplerimizden daha fazla para harcıyoruz. Hedefimiz daha da artırmak. Herkes eleştirdi bu rakamları ama bakınca yıllık 25 milyon TL masraf yaptığımız altyapıdan bir senede 10 milyon Euro yani 200 milyon TL para kazandık. Neredeyse 10 katı! Biz her sene 3 oyuncu satsak altyapıyı değil, Beşiktaş'ı kurtarırız!"

- EMİRHAN VE SERDAR İÇİN BİRAZ DAHA KALABİLİRLER DEDİK AMA -

"Beşiktaş tarihinde Nihat Kahveci ve Atınç Nukan'dan para kazandı sadece. Biz 1 senede 3 oyuncudan para kazandık. Satabileceğimiz, görüşmelerine devam ettiğimiz birkaç oyuncumuz da var. Emirhan ve Serdar için biraz daha kalabilirler diyorduk ama onlar kendi ayrılmayı tercih etti. Hayırlı olsun. Bizim amacımız sürdürülebilir olarak dışarıya oyuncu vermek. Avrupa'nın birçok kulübü böyle yapıyor. Oynatmadan aldığı oyuncuyu satarak kâr elde ediyorlar. Dortmund, Chelsea, Ajax, Porto en önemli örnekleri."

- PORTO VE LİZBON’LA ANLAŞMA YAPTIK -

“Ajax tesislerine gittik. Altyapıda 14 sahaları vardı, inanamadım. Ama bana' Yetmiyor, 10 saha daha yapacağız' dediler. Maliyetini sordum 86 milyon Euro'ymuş. Geçen sene altyapı oyuncularının satışından 124 milyon Euro kazanmışlar. Yani bu paranın büyük kısmını hemen yine altyapıya yatırıyorlar. Ajax bu yüzden Ajax oluyor. Ajax'la Şampiyonlar Ligi'nde karşılaşırken biz 16 yaşındaki çocuklarla karşılaştık. Hatta ben orada direktöre sordum. Bu altyapı maçındaki çocuklar neden bu kadar genç ve küçük diye. O da 'U19 takımındakiler akşam sizin A takımınıza karşı oynayacak' dedi. Herkes onları örnek alıyor ama biz Ajax modelini değil, Beşiktaş modelini oluşturacağız. Porto ve Sporting Lizbon'la görüştük, anlaştık. Direktörlerle görüştük, 'Futbolcu ya da hoca ne isterseniz yardımcı oluruz. Onları oraya göndeririz, destek oluruz. Akademinizi görürüz, geliştirmeye çalışırız. Ya da sizden futbolcu ve hocalar gelir, onları eğitiriz' tarzında bir anlaşmamız var.”

- İMKAN VERİLİNCE NELER YAPARIZ -

“Bundesliga'ya danışmanlık veren Alman bir hoca getirdik, dolaştırdık tesisleri. 'Bize destek ver' dedik. Geldi, dolaştı, izledi. Tesiste dürüm ve egzoz kokusu aldı, 'Burada karışım var. Bu kokuda futbolcular yapamaz. Tesis yeriniz hatalı' dedi. Sonra saha uzunluğundan dolayı 'Kaleciler burada degaj vuramaz. Siz kaleci geliştiremezsiniz' dedi. Sonra sahanın bölünmesine baktı, o sırada 4 takım antrenman yapıyordu, 'Burası Çin ordusu gibi, bu kadar adamla nasıl antrenman yapacaksınız?' dedi vs. oldukça eleştirdi. En son giderken 'Böyle bir yerden oyuncu çıkarmanız imkansız. Çıkarırsanız gelin bana danışmanlık verin' dedi. Biz o tesislerden 3 oyuncu satıp 10 milyon Euro kazandık. Bu sezon 32 oyuncumuz milli takıma gitti. Altyapılarda bu kadar milli takıma oyuncu veren kulüp olduğunu sanmıyorum. Yani imkansızlıklar içinde bunu yapabiliyorsak imkan verilince neler yaparız.”

- İKİNCİ STADI YAPIYORUZ -

“Tesisleşme çalışmalarına başladık. 3. sahanın drenajını, çimini, tribününü yenileyerek en baştan o sahayı yaptık. Arka tarafa ayrı tribün yapıyoruz, protokol için. Yedek kulübeleri ve ışıklandırmaları da güncelliyoruz. Muhtemelen A Takım orayı daha çok kullanacak, bize A takımın üst sahası verilecek. U17 Takımı için de harekete geçtik. Riva'da bir arazimiz vardı. Paşamandıra Tesisleri için tüm izinleri aldık, imzalar atıldı, projeleri çizildi. Artık oranın da yapımına başlanacak. A takım da orada idman yapabilecek, maç yapabilecek, kamp yapabilecek. Tribünü falan da olacağı için ikinci bir stat gibi de düşünebiliriz. Onun yanında eğitim sahaları ve robotik sistemler olacak. Dortmund ve Ajax'ta gördüğümüz modellere benzer bir robot eğitim merkezi yapacağız.”

- SERGEN YALÇIN EN BÜYÜK ARTILARIMIZDAN -

"4 sene önce U19 maçlarımızı Güngören Belediye Stadı'nda oynardık. O zaman ben neden Ümraniye'de oynamıyoruz diyordum, 3 saha olduğunu biliyordum. Ama o zaman çocukların buraya girişi bile yasaktı. Biz göreve gelince burada çocuklarımıza ayrı bina ve saha ayırdık, ayrı tesisleri varmış gibi. Sergen hocanın da katkısı çok büyük. Sağ olsunlar çocuklar için 'Onlar da futbolcu, onlar da Beşiktaş'ın geleceği. Burada olacaklar ve burada çıkan aynı yemeği yiyecekler' dedi. En büyük artılarımızdan birisi bu oldu."

- EMRE DEMİR’İ İSTEDİK AMA -

“Bir oyuncunun pazarlığını yaparken ben de görüşmedeydim ve karşı kulüpten altyapı oyuncusunu istedim. Başkan güldü, kahkaha attı, 'O çok iyi bir oyuncu olacak' dedi. İsmini de vereyim hatta Emre Demir’i istedim o görüşmede. Ama Berna başkan sahip çıktı çocuğa. Sonra çocuk Barcelona'ya gitti.

Berna başkan altyapıdaki değeri bildiği için sahiplendi. Ama ne başkanlar var direkt altyapı oyuncusunu istediğin an 'Al senin olsun' diyor. Bu düzenin değişmesi lazım.”

- ARDA GÜLER'İ GÖRÜNCE MUTLU OLUYORUM -

"Bugün Fenerbahçe'de bir Arda Güler çıkıyor, ben çok mutlu oluyorum. Rakibimizde olması fark etmez. Oynasın, Avrupa'ya gitsin, çok isterim. Ersin'in kaleye geçip o yaşta şampiyonluk kutlaması ve özellikle çok önemli olan kaleci olması beni o şampiyonluktan daha çok gururlandırdı. Maçı kazanınca herkes çok mutlu oluyor ama ben altyapıdan oyuncu oynamadı diye üzülüyorum."

- MEHMET EKŞİ: AVRUPA’YA BİZ ÖĞRETİRİZ! -

“Şu anda Avrupa'da benim gibi güncel bir altyapı teknik direktörü yok. 10 yıl Beşiktaş altyapısında çalıştıktan sonra 10 yıl da TFF'de görev yaptım. 20 ülkede UEFA'nın planladığı ders programlarına katıldık. Dünyada ne var ne yok her şeyi biliyoruz. Bizim altyapı hocamız Serdar Topraktepe ve yardımcısı Yunus hoca mesela Avrupa çapındalar. Tek mesele biz onlara ne kadar imkan sağlayabiliyoruz. Avrupa'dan gelecek bir teknik adamın bize öğretebileceği çok şey yok. Biz onlara öğretiriz. Biz çok donanımlıyız.

- ÜRETİMİ 3-4 KATINA ÇIKARACAĞIZ -

"Beşiktaş'ın makus talihini kırıyoruz, altyapıdaki tesis yetersizliğine son veriyoruz. Fırat Fidan'ın mücadelesi, Ahmet Nur Çebi'nin de desteğiyle Beşiktaş artık çağdaş tesislerde mücadele edecek. Dolayısıyla şu andaki mevcut üretimin 3-4 katına çıkacağımız için heyecanlıyız. Yönetimimiz büyük bir adım atıyor tesisleşme konusunda. Türk gençleri artık daha modern tesislerde yetişecek."

- SERGEN YALÇIN ÇOK İMKAN VERDİ -

“Ben bir dönem kısa bir süre Beşiktaş'ı çalıştırdığımda Sergen oynuyordu. Sonra ben TFF'de Pro Lisans hocasıyken Sergen lisansını benden aldı. Bir ara 'Hadi gel Beşiktaş'a' dedim. O da 'Tamam beraber gidelim' dedi. Sonra Sergen Yalçın, Beşiktaş'ın başına geçti. Beni aradı, gelmemi istedi. 'Hocam burası emrinde, ne istiyorsan yapalım' dedi. Kendi fizik-kondisyon hocasını bize verdi, fitness salonunu bizim oyuncularımıza açtı. Çok imkan verdi, sağ olsun.”

- MİLLİ TAKIM VE KULÜPLERİN KURTULMA PLANI -

“Beşiktaş, Avrupa'nın devleriyle mücadele ediyor. Onlar da yabancı sınırlaması yok. Biz neden kendimizi kısıtlıyoruz? Serbest olsun. Ama bir koşul koyuyoruz, en az 5 altyapı oyuncusunun 21 kişilik maç kadrosunda olması lazım. Belçika kalkınma planını böyle yaptı. Yabancı sayısını serbest bıraktı, 7 altyapı oyuncusunu zorunlu tuttu. Biz de bunu yaparsak hem takımlarımız kurtulacak hem de milli takım kurtulacak. Futbolcu üretmek en kaliteli ekonomiyi yaratıyor. Bu kadar yetenekli genç varken bu düzeyde kalmak ne bize ne de Beşiktaş'a yakışıyor.”

- AVRUPA’DA KAFA KAFAYA OYNUYORUZ -

“Elimizden gelenin fazlasını yapıp, sevgimizi koyuyoruz. Ekstra 1.5 saatlik saha idmanıyla futbolcularımızın güçlendiğini gördük. Özel olarak bireysel ders verecek hoca getirttik. Önceden A takımla çalışıyordu hocamız şimdi bizimle birlikte. Sergen hocamızdan sonra burada bizim imkanlarımız üst seviyede, yönetim de çok destek veriyor. Fiziksel, yetenek, taktik ve mental olarak Avrupa'da hiçbir maçta ezilmiyoruz, çocuklar tüm rakipleriyle kafa kafa oynuyor. Fırat beyle, Mehmet hocamla birlikte daha iyi işler yapabileceğimize inanıyoruz.”

- İSTESEK ŞAMPİYON OLMAK İÇİN -

"Altyapıda biz tercihli oyuncu oynatmıyoruz. Küçük yaşta yetenekli oyuncuları alıyoruz. Mesela 16 yaşında çocuğu 19 yaş grubunda oynatıyoruz. Halbuki 3 tane 2000 doğumlu oyuncuyu 2005 doğumlu oyuncuların arasına koyabiliyoruz. Ancak biz bunu yapmıyoruz. A takımda 2002-2003'lü oyuncularımız var, U19'da şampiyon olmak için onları istersek kullanabiliriz ama yapmıyoruz. Küçük yaşta yetenekli oyuncuları oynatıyoruz. U19 idmanlarını da hemen hemen hemen A takım idmanı tadında yapıyoruz. Çünkü onlar oraya gidecek."

- FİRDEVS KIVRAK: ÇOCUKLARIMIZI ENTELEKTÜEL OLARAK DA GELİŞTİRİYORUZ -

"Biz aslında çocukları sadece fiziksel değil, entelektüel olarak da geliştirmeye çalışıyoruz. Hem TFF’nin hem de UEFA’nın zorunlu eğitimlerini yerine getiriyoruz, sosyal sorumluluk projelerine katılıyoruz. Boş zamanlarını değerlendirecek sosyal olarak, duygusal olarak gelişebilecekleri çeşitli eğitimler yapıyoruz. Aynı zamanda ihtiyaç duyduklarında bireysel görüşmeler yapıyoruz."

- MEHMET HOCA ÇOCUKLARA UD DERSİ VERİYOR -

"Kültürel gelişimlerine de çok önem veriyoruz, müzelere gidiyoruz, film geceleri yapıyoruz. Çocuklar özel okullara gidiyorlar, masrafları tamamen futbol akademisi karşılıyor. Haftanın iki günü tesiste yabancı dil eğitimleri veriliyor. Mehmet Ekşi hocamız ud çalıyor mesela çocuklar bir şeyler öğrenmeye çalışıyor, kimi çocuklar piyano çalıyor, kimi yazmaya çok yetenekli. Bu şekilde yetenekleri de farkına varıp üzerine gidiyoruz geliştirmek için"

Haber kaynağı: Fanatik

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 8 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 38 33 3 2 66 102
2 Fenerbahçe 38 31 6 1 68 99
3 Trabzonspor 38 21 4 13 19 67
4 Rams Başakşehir 38 18 7 13 14 61
5 Beşiktaş 38 16 8 14 5 56
6 Kasımpaşa 38 16 8 14 -3 56
7 EMS YAPI SİVASSPOR 38 14 12 12 -7 54
8 Corendon Alanyaspor 38 12 16 10 3 52
9 Çaykur Rizespor 38 14 8 16 -10 50
10 BITEXEN ANTALYASPOR 38 12 13 13 -5 49
11 Yukatel Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
12 Gaziantep FK 38 12 8 18 -7 44
13 Yılport Samsunspor 38 11 10 17 -10 43
14 MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 11 12 15 -13 42
15 Atakaş Hatayspor 38 9 14 15 -7 41
16 Tümosan Konyaspor 38 9 14 15 -13 41
17 VavaCars Fatih Karagümrük 38 10 10 18 -3 40
18 Ankaragücü 38 8 16 14 -6 40
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 38 9 10 19 -31 37
20 İstanbulspor 38 4 7 27 -53 16

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.