REKLAM

Galatasaray-Beşiktaş derbisinin tartışmalı pozisyonları Trio'da değerlendirildi!

13

Süper Lig'in 9. haftasında Galatasaray, sahasında ağırladığı Beşiktaş'ı 2-1 mağlup etti.

Galatasaray-Beşiktaş derbisinin tartışmalı pozisyonları Trio'da değerlendirildi!

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS'un Trio ekibi, Galatasaray - Beşiktaş maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi.

İşte Deniz Çoban, Bülent Yıldırım ve Bahattin Duran'ın yorumlarıyla masaya yatırılan Galatasaray - Beşiktaş maçının tartışmalı pozisyonları...

17. DAKİKADA DANIEL AMARTEY'NİN KAAN AYHAN'A MÜDAHALESİNDE SARI KART KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Şimdi aslında burada Halil Umut Meler, elin yüze geldiğini tespit ediyor ve oyuncuyu çağırırken Galatasaraylı oyuncu da itiraz ediyor. Hakem de madem oldu eşit cezalandırayım diye herhalde Galatasaraylı oyuncuya da sarı kart gösteriyor. Beşiktaşlı oyuncuya çıkan bu sarı kart doğru. Galatasaraylı oyuncunun abartılı bir itirazı var mı, yok mu? Bu maç içerisinde Halil Umut Meler, bundan daha ağırlarına sarı kart göstermedi. Yani biraz Galatasaraylı oyuncunun sarı kartı ağır oldu gibi geliyor bana ama Beşiktaşlı oyuncunun sarı kartı doğru.

Deniz Çoban: Halil Umut Meler'in kart gösterme prosedürüne asla katılmıyorum. Çağırıyor, önce nasihat ediyor, oyuncular kart görmeyeceklerini düşünüyorlar. Hayli zaman geçiyor arkalarını dönüp giderken çağırıp bu sefer de sarı kart gösteriyor. Bu prosedürü de bir daha değerlendirmesi lazım Halil Umut Meler'in.

Bülent Yıldırım: Prosedür anlamında Deniz Çoban'ın ifadelerine aynen katılırım. Elin yüze gittiğini, bunun sportmenliğe aykırılık içerdiğini hepimiz biliyoruz. Topsuz da olsa sarı kart gerekiyor. Galatasaraylı oyuncu da bağırdığı için sanıyorum, üzerine gidip itirazını abarttığı için ona da sarı kart göstermeyi tercih etmiş. Saygı duyuyorum.

Deniz Çoban: Muslera'yı izleyelim hocam. Ceza sahasını terk etti, hakeme gitti itiraz ediyor, devam ediyor. Burada bir eşit cezalandırma açısından birisi kart görecekse... Gerçi kart çıktı o araya kadar da Muslera'nın mutlaka ve mutlaka kart görmesi lazım. Burayı kartsız atlayamaz. Hani 'kaptan' deniliyor ya kaptan olması bir oyuncuya itiraz etmesi için ayrıcalık tanımıyor.

Bahattin Duran: Şimdi, iki defa oldu. Kaan Ayhan, yerde kaldığında Muslera'nın bir itirazı var.

Bahattin Duran: Daha sonra Davinson Sanchez sarı kart gördükten sonra tekrar itirazı var. Orada artık ceza sahasını da terk edip Halil Umut Meler'in üstüne geliyor. Bu arada da Davinson Sanchez, sanki pozisyon içinde yoktu. Kendi kendine Halil Umut Meler ile o diyalogu o yarattı. Sonra da artık ikisini de çağırdı. Halil Umut Meler, zaten kartı gösterirken Amartey'e 'face' diyor. Davinson Sanchez'e de konuştuğundan dolayı gösterdiğini söylüyor. Zaten burada Galatasaraylı oyuncular Torreira ve Icardi geliyor. Sonra Muslera, tekrar kalesini terk edip geliyor.

Bülent Yıldırım: Zaten sorun şu; ilk olay olduğunda Muslera'yı fark edip net bir ifadeyle yerine gönderse, net bir beden diliyle genel uyarı yapsa belki bu ikinci hamle olmayacak.

Bahattin Duran: Peki, Muslera bu pozisyonda sarı kart görmeli miydi?

Deniz Çoban: %100 görmeli.

Bülent Yıldırım: Görmesi daha doğru olurdu.

Bahattin Duran: Bence görmesi daha doğru olurdu demiyorum ikinciden sonra artık kesin görmeliydi diyorum.

Bülent Yıldırım: İkincisinde %100. Ben, birinci aşama için diyorum. Genel uyarıyla belki yerine gönderilebilirdi.

Bahattin Duran: O zaman zaten ikinciyi yapmayabilirdi.

Bülent Yıldırım: Evet. Çalışmadı geldi artık sarı kart olacak.

27. DAKİKADA MERT GÜNOK'UN KIRMIZI KART GÖRDÜĞÜ POZİSYONDA KARAR DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Şimdi hocam; burada video yardımcı hakem devreye girip Halil Umut Meler'e diyor ki, 'Bir elle oynama kaçırdın. Bu elle oynamanın neticesinde bir bariz gol şansı vardı. Kaleci, bariz gol şansını önledi' diye çağırıyor. Ceza alanının dışında...

Deniz Çoban: Bu pozisyonda destek eli yorumu yapılıyor. Bakın, destek eli bu değil. Burada kaleci, vücudunu genişleterek gelmiş. Topa doğru kaymış. Beraberinde de ben bu topu vücudumla önleyemezsem elim vücuttan açılsın, elim bu topu kessin diye gelmiş.

Deniz Çoban: Destek eli, yere düşerken bedenini desteklemek için yere konulan eldir. Yere koyar, destek eli odur.

Deniz Çoban: Bu pozisyon, bu sene ilk hafta Fenerbahçe - Gaziantep FK maçında penaltı verilip iptal edilen pozisyonla karşılaştırılıyor. Oyuncunun eli tam yere konulacakken, bedenini desteklemek için yere koyacakken top eliyle buluşuyor. O destek eli ve dik açıda.

Deniz Çoban: Burada; oyuncu yerden elini açmış, hazırlamış ve yerde süpürerek geliyor. Aslında ceza sahasının içinde bir kalecinin yapacağı hamlelerden bir tanesi. Vücudunu topa koymuş, kurtulursa elimle topu alayım diye.

Deniz Çoban: O kadar açık, net, tartışmasız bir elle oynama ki video yardımcı hakem de doğru olarak devreye giriyor. Bakın kol, vücuttan açılarak geliyor. Destek olması için yere koymuyor. Tartışmam bile. Net, açık bir elle oynama.

Bülent Yıldırım: Video hakemi kutluyorum çünkü ilk müdahale etme kararını verdiğinde acaba bu ayaktaki küçük süpürme temasına mı verdi diye korktum. Sonra tekrar açısına baktıktan sonra elle müdahaleyi gördüm. Çok net. Chiellini penaltısı diye literatüre girdi. 2012'de... İtalya'nın hem milli maçlarında hem liginde bunu çok yapardı. Bu kolu açtığınızda ve süpürdüğünüzde aynen kontrolsüz ayakta olduğu gibi kontrolsüz elle kaydığınızda, topu taşıdığınızda bu bir ihlaldir. Ayakla girdi. Riskli bir hamle... Topla oynayamadı. Kol süpürdü, süpürdü. Dirsek ve üzeri bölge de değil. Hiç tartışılacak bir şey yok. Elle zeminde topu süpürme eylemi devam etti. İster istemli olsun ister istemsiz bu bir elle oynamadır. Video hakem müdahalesi ve kırmızı kart kararı %100 doğru.

Bahattin Duran: Çok güzel açıkladınız. Kesinlikle ve kesinlikle bence de tartışılacak bir şey yok. Evet, destek eli çok konuşuldu. Destek eli, Deniz Hocamın ifade ettiği gibi böyle koyarsınız destek elini. Destek elini yere koyduktan sonra açmaya devam ederseniz artık risk almaya başlarsınız ve açık olan bu elinize top gelirse bu bir ihlaldir. Zaten kaleci Mert'in yaptığı pozisyonda kayarak geliyor, elini açarak geliyor, açık olan elinin en ucundaki parmaklarına temas ediyor. Bu, çok net bir ihlal. Bu pozisyonda bariz gol şansından dolayı kırmızı kart verilmesi doğru. VAR hakemi Abdulkadir Bitigen'i tebrik ediyorum ve şunun için de tebrik ediyorum; Deniz Hocamın söylediği Fenerbahçe - Gaziantep Futbol Kulübü maçının hakemiydi Abdulkadir Bitigen. O maçta o destek eli olan pozisyona penaltı vermişti, VAR uyarısıyla doğruyu bulmuşlardı. Bugün VAR hakemi olarak doğruyu buldu.

55. DAKİKADA GALATASARAY'IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA HAKEMİN KARARI DOĞRU MU?

Bülent Yıldırım: Hakem, çok yakın ancak gerçekten tespiti çok zor. Bir hücum faule karar verdi. Yine çok ilginç yerden seken bir top. Icardi, topa vuruş yapmak için uzanırken ceza alanı içerisinde dikkatsiz ve riskli bir hamle yapan Ghezzal... Topa değip değmemesinin hiçbir hükmü yok benim açımdan. Onu da belirteyim. Çünkü ceza alanı içerisinde bir pozisyon. Yatıp vuracakken o ayak üstüyle Icardi'nin topuğuna yaptığı darbe, Icardi'nin vuruş kalitesini bozuyor. Ben, bu pozisyonun penaltı olduğunu düşünüyorum. Özeti bu.

Bahattin Duran: Penaltı olduğunu düşünüyorsun. VAR müdahalesi olmalı mıydı?

Bülent Yıldırım: Şimdi oraya girince konu... Çünkü Deniz Çoban, seminerlerin çok daha yakın takibini yaptı özellikle benim olmadığım dönemde de. Kendisi onu anlatsın ancak ben şöyle söyleyeyim; teknik olarak kendisi bizi bilgilendirsin ama bizim eğitimlerde bazen verdiğimiz yanlış mesajlar veya yanlış örnekler... Bakın görüyor musunuz şurada? Burada hangi hücum faul? Icardi mi faul yapıyor topa vurmaya çalışarak? Bir kere mantıksızlık var.

Bülent Yıldırım: Eğitim seminerinde verilen yanlış örnekler, yanlış mesajlar video hakemleri hata yapmaya yönlendiriyor. Ben şuradan görüyorum ki bu; net, kanıtlı, gecikmiş bir ayak darbesi ve bu pozisyon, video hakem müdahalesiyle penaltı verilmesi gereken bir pozisyon. Bu kadar net. Ancak nasıl bu netlikte bir şeye müdahale edilmez diye biz yukarıda tartışırken sonra öğrendik ki son eğitim seminerinde enteresan bir örnek, enteresan bir mesaj... O da işte yanlış yönlendirmelere sebep oluyor. Deniz oradan devam etsin.

Deniz Çoban: Hocam, topa erken davranıp vuran Icardi. Ona vuran Ghezzal. Penaltı ama hangi maçtaydı? Yine bir Beşiktaş maçında Cenk'e...

Bahattin Duran: Milli maç arasından önce Beşiktaş - İstanbulspor maçında bir penaltı verilmişti Beşiktaş lehine. Aslında hücum fauldü.

Deniz Çoban: Evet, hücum faul verilmesi gerekirken penaltı verilmişti.

Deniz Çoban: Burada da penaltı verilmesi gerekirken hücum faul veriliyor. Tam tersi. Burada bir kere hücum faul yok her şeyden önce ama bugün bir kaç maçta daha gördük. Hakemler böyle sıkışınca hücum faule dönüyorlar. Çok doğru bir yaklaşım değil. Hakem, bence kendi kendisini zorda bırakıyor. Devam de kabul ama dönüp de hücum faul demek... Ben burada anlayamadım. Bunun penaltı olduğunu düşünüyorum. VAR müdahalesi konusunda da şunu söyleyeceğim; mesaj hep yanlış yere gidiyor. Hep bir 'soft' penaltı kullanıyorsunuz ama yanlış yerde kullanıyorsunuz ve ben, üzerine basa basa söylüyorum Hugh Dallas, eğitim konusunda çok zayıf. İstediği mesajları veremiyor, doğru cümleleri bulamıyor, doğru kelimeleri seçemiyor ve yanılıyor.

Deniz Çoban: En son oynanan Başakşehir - Gaziantep FK maçında bir penaltı verildi VAR yardımıyla. Maçın hakemi Sarper Barış Saka'ydı. Orada buna benzer bir pozisyon var ve VAR devreye girip penaltı veriliyor. Çok açık. Penaltı doğru, VAR müdahalesi doğru, hepsi doğru ama Dallas, bunu görüntüye getirip de burada VAR müdahalesi olmaz dedikten sonra buna Abdulkadir Bitigen karışmaz.

Deniz Çoban: Orada da bir oyuncu gelip topa vuruyor, öbürü gelip onun ayağına vuruyor. VAR karışmaz diye bir cümle kurarsanız buna da karışmaz.

Bülent Yıldırım: Ben de Bahattin Duran'a yukarıda maçı izlerken dedim ki; hangi üst düzey maçta bir Şampiyonlar Ligi maçında, bir A milli maçta şu hatayı yapsak bizi destekleyecek herhangi bir yönetici veya gözlemci var mı? Yok. İstediği kadar burada topa teması belli belirsiz, olsun olmasın. Ceza alanı içerisinde geç kalan, arkadan ayak uzatan ve topla oynamaya çalışsa bile o ayak hamlesiyle rakibinin vuruş kalitesini bozan bir defans oyuncusu var. Bu, dünyanın her yerinde penaltı. Şimdi buna penaltı etmeyip biraz sonra gelecek pozisyonda Amir'in topa temasını ifade edip hakemi inceleme alanına çağırdığınız zaman bu, dış dünyada tutarsızlık olarak algılanıyor. Burada bir problem yok mu? Eğitim standardında veya verilen mesajda... Biz hep onu tartışıyoruz. Bizim eğitimlerimiz, biz üst düzey insanlardan eğitim alıyoruz diye övünsek de kusura bakmasınlar çok net söylüyorum bizde daha değerli eğitmenler var ve ben, az önce bahsettiği insanın eğitim, eğitime yaklaşım ve kültür konusunda bize uygun olmadığını açık yüreklilikle ifade edeceğim.

Bahattin Duran: Evet, yani bu pozisyon benim için de... Ben burada penaltı diyorum. Çünkü topa önce hamle yapan Icardi. Ghezzal, alttan Icardi'nin ayağına vuruyor. Bu penaltı ama Deniz'e de şöyle hak veriyorum ve oradan Abdulkadir Bitigen'e gidiyorum. Seyrettiğimiz Başakşehir - Gaziantep FK maçındaki pozisyon...

Deniz Çoban: Bundan daha net.

Bahattin Duran: Bundan daha netti.

Deniz Çoban: Çünkü orada ayaklar birbirine çok yakın değil. Bir tanesi vuruyor top gidiyor sonra geliyor diğeri vuruyor.

Bahattin Duran: Burada bakın ben izlerken dedim ki acaba Ghezzal ayakkabısının ucuyla topa da vuruyor olabilir diye bir düşüncem vardı. Şimdi, ben bu görüntüyü gördükten sonra aldığım eğitimlerde o pozisyon buna VAR karışmaz olursa ben o VAR koltuğuna oturursam kesinlikle ve kesinlikle buna karışmam. Ben burada VAR hakemine aldığı eğitimleri ve orada ne söylendiğini bildiğim için ağzımı açıp bir şey söyleyemem.

Bülent Yıldırım: Biz de o yüzden eğitmeni eleştiriyoruz. O hakkımızı kullanacağız kusura bakmasınlar.

Bahattin Duran: Şimdi şöyle de bir şey var; hep VAR'dan... Beşiktaş - İstanbulspor maçında Beşiktaş, öyle bir penaltı kazandı ki biz anlayamadık. Faulü Cenk Tosun yapmıştı, penaltıyı Beşiktaş attı. VAR da onayladı. O maçta Mustafa Öğretmenoğlu'ydu. Bugün yine VAR'da göreve vardı. Bir yerde bir yanlışlık var ama yanlışlığı kim yapıyor? Bizde mi hata?

Bülent Yıldırım: Şöyle tersten bir daha gidelim. Burada penaltı nasıl olmaz? Hani anlatalım izleyenlere de. Ghezzal, rakipten önce topa vurmayı başarmış olsa temas sonra gerçekleşse yine devam. Bunların hiçbiri yok burada.

Haber kaynağı: Fanatik

REKLAM

Yorumları Göster / Yorum Yaz

Küfür, hakaret, rencide edici ve büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmayacaktır.

Bu habere toplam 13 yorum yapılmıştır.

Kalan karakter sayısı : 200

Yorumu Gönder

REKLAM

PUAN DURUMU

Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 38 33 3 2 66 102
2 Fenerbahçe 38 31 6 1 68 99
3 Trabzonspor 38 21 4 13 19 67
4 Rams Başakşehir 38 18 7 13 14 61
5 Beşiktaş 38 16 8 14 5 56
6 Kasımpaşa 38 16 8 14 -3 56
7 EMS YAPI SİVASSPOR 38 14 12 12 -7 54
8 Corendon Alanyaspor 38 12 16 10 3 52
9 Çaykur Rizespor 38 14 8 16 -10 50
10 BITEXEN ANTALYASPOR 38 12 13 13 -5 49
11 Yukatel Adana Demirspor 38 10 14 14 -7 44
12 Gaziantep FK 38 12 8 18 -7 44
13 Yılport Samsunspor 38 11 10 17 -10 43
14 MONDİHOME KAYSERİSPOR 38 11 12 15 -13 42
15 Atakaş Hatayspor 38 9 14 15 -7 41
16 Tümosan Konyaspor 38 9 14 15 -13 41
17 VavaCars Fatih Karagümrük 38 10 10 18 -3 40
18 Ankaragücü 38 8 16 14 -6 40
19 SİLTAŞ YAPI PENDİKSPOR FUTBOL 38 9 10 19 -31 37
20 İstanbulspor 38 4 7 27 -53 16

Sitemizde Son Dakika Beşiktaş Haberleri 'ne ulaşabilirsiniz. En Güncel Beşiktaş Haber portalı ortacizgi.com.